پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ 3569 0 2

رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های دنیا QS World University Rankings 2019

برترین دانشگاه‌های جهان به تفکیک رشته کدامند؟

هر ساله دانشگاه‌های جهان براساس معیارهای کمی و کیفی گوناگونی رتبه‌بندی می‌شوند که این رتبه‌بندی هم به صورت کلی و هم به صورت رشته‌ای است. رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های دنیا "QS"یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌ها است. به گزارش ایسنا، رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های دنیا "QS" که یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های دانشگاهی است، در سال جاری نیز دانشگاه‌های جهان را به تفکیک رشته رتبه‌بندی کرده است که در گزارش ذیل به ارائه این رتبه‌بندی‌ها پرداخته‌ایم.
 
رتبه بندی دانشگاه‌های برتر مهندسی دنیا به ترتیب زیر است:
 
۱-"موسسه فناوری ماساچوست" (MIT)
این دانشگاه در سال ۱۸۶۱ تاسیس شد و خیلی زود به عنوان یک اجتماع کوچک در پیشرفت علوم و فناوری توسعه یافت. این دانشگاه هم اکنون ۱۰۰۰ عضو هیات علمی دارد و ۱۱ هزار دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در آن به تحصیل می‌پردازند. شعار این دانشگاه "مغز و دست" است. گفتنی است محققان این دانشگاه در حوزه "هوش مصنوعی"، در جهان پیشگام هستند.
 
۲-"دانشگاه استنفورد" (Stanford University)
این دانشگاه با ضریب پذیرش ۴٫۷٪، به عنوان رقابتی‌ترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد شمار زیادی از شرکت‌های بسیار موفق بین‌المللی از جمله گوگل، یاهو، اینستاگرام، نایک و… را تأسیس کرده‌اند.
 
۳- "دانشگاه کمبریج" ( University of Cambridge)
این دانشگاه که درلندن واقع است، پذیرای بیش از ۱۸ هزار دانشجو از سراسر دنیا  است. این دانشگاه که ۸۰۰ سال دارد، چهارمین دانشگاه کهن جهان است. از فارغ‌التحصیلان برجسته این دانشگاه می‌توان به "چالرز داروین" و "استیون ویلیام هاوکینگ" از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌اند.
 
۴-"دانشگاه هاروارد" (Harvard University)
این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ میلادی تاسیس شد و قدیمی‌ترین دانشگاه در آمریکا است.این دانشگاه هم‌اکنون در رتبه‌بندی کلی دانشگاه‌های سراسر دنیا رتبه سوم است. از برترین مهندسان فاغ‌التحصیل شده این دانشگاه می‌توان به "مارک زاکربرگ"(Mark Zuckerberg ) اشاره کرد. وی مؤسس شبکه اجتماعی فیس‌بوک در آمریکا است. 
 
۵- "دانشگاه کالیفرنیا، برکلی" (University of California, Berkeley)
آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و آموزشی این دانشگاه در رشته مهندسی از جمله فعال‌ترین‌، نوآورترین و  سازنده‌ترین آزمایشگاه‌ها در سراسر جهان است. از بزرگترین شرکت‌های تاسیس شده که حداقل یکی از فارغ‌التحصیلان برکلی در آن کار کرده‌اند می‌توان به "اپل"،"اینتل"،"اچ‌تی‌سی" اشاره کرد.
 
برترین دانشگاه‌های جهان در رشته مدیریت و مطالعات کسب‌ و کار به ترتیب زیر است:
 
۱-"دانشگاه هاروارد" (Harvard University)
مدرسه عالی کسب و کار دانشگاه هاروارد یک برنامه تمام وقت "ام‌بی‌ای"( MBA)،برنامه دکتری و برنامه‌های متعدد دیگری دارد. هم‌اکنون ۲۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
 
۲: دانشگاه "اینسید" (INSEAD):
دانشگاه اینسید یک مدرسه عالی کسب و کار با پردیس‌هایی در اروپا ، آسیا و خاورمیانه است.  INSEAD برنامه‌های مختلف علمی از جمله "ام‌بی‌ای" تمام وقت، دوره‌ای در فایننس و "پی‌اچ‌دی"مدیریت  ارائه می‌دهد.
 
۳: "مدرسه کسب و کار لندن" (London Business School):
مدرسه کسب‌وکار لندن یا به اختصار (LBS)یکی از کالج‌های دانشگاه لندن است که همواره به عنوان یکی از مدارس مدیریت پیشتاز در دنیا شناخته شده‌ است. یکی از ویژگی‌های بارز این مدرسه دوره مدیریتی ممتاز" MBA" آن است که همواره در رده بندی‌های" MBA " به عنوان یکی از پنج دوره برتر در دنیا شناخته می‌شود. کسب پذیرش از مدرسه کسب‌وکار لندن بسیار رقابتی است و به عقیده بسیاری این مدرسه یکی از رقابتی‌ترین سیستم‌های پذیرش در دنیا را داراست.
 
۴- "موسسه فناوری ماساچوست" (MIT)
دانشکده مدیریت و کسب و کار این دانشگاه که تحت عنوان "MIT Sloan" است، در این دانشکده دوره‌های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد. برنامه "ام‌بی‌ای"(MBA) این دانشکده، یکی از بهترین‌های این رشته در جهان است. بسیاری از ایده‌ها و مدل‌های مدیریت از قبیل "مدل بلک-شولز"(Black–Scholes model)،" مدل رشد سولو"(Solow–Swan model) در این دانشکده تولید شده‌اند.
 
۵- "دانشگاه پنسیلوانیا " (University of Pennsylvania)
این دانشگاه که به "یو.پن" (UPenn) مشهور است، در ایالت" پنسیلوانیا" آمریکا است.  در 10 سال اخیر، ۹ نفر از استادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند. مدرسه "وارتون"این دانشگاه، از قدیمی‌ترین و معتبرین مدارس بازرگانی و مدیریت و اقتصاد جهان است.
 
برترین دانشگاه‌ها در رشته "کامپیوتر" به ترتیب زیر است:
از آنجا که علوم کامپیوتر درسراسر دنیا و به خصوص در کشورهای بزرگ در حوزه فناوری، از اهمیت بسزایی برخوردار است، دانشگاه‌های دنیا در این رشته بسیار قدرتمند عمل می‌کنند.
 
۱: "موسسه فناوری ماساچوست " (MIT):
دانشجویان و محققان علوم کامپییوتر این دانشگاه تاکنون موفقیت‌های بسیاری در این حوزه کسب کرده‌اند که می‌توان به بهبود ثبات و امنیت شبکه‌های کامپیوتری و بهبود کارایی صفحات خورشیدی اشاره کرد. این محققان همچنین ربات‌هایی ساخته‌اند که می‌توانند مانند انسان‌ها تفکر کنند. بیش از ۳۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های مهندسی برق و کامپیوتر تحصیل می‌کنند.
 
۲-"دانشگاه استنفورد" (Stanford University)
دپارتمان کامپیوتر دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. بسیاری از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در این رشته، هم اکنون مدیر بسیاری از مراکز معتبر دولتی هستند. هر تیم تحقیقاتی در این رشته به سیستم ویژه‌ای دسترسی دارد که نیازهای تحقیقاتی آنها را برآورده می‌سازد. سرورهای متفاوتی نیز برای آنها فراهم آمده است.
 
۳-"دانشگاه کارنگی ملون" (Carnegie Mellon University)
دانشگاه کارنگی ملون یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است که در شهر" پیتسبورگ" واقع شده ‌است. این دانشگاه هموراه در رشته کامپیوتر از بهترین‌ها در جهان بوده است. این دانشگاه در علوم رباتیک نیز از جایگاه بالایی برخوردار است.
 
۴- "دانشگاه کالیفرنیا،برکلی" (University of California, Berkeley)
دانشگاه برکلی، دانشگاهی دولتی در کالیفرنیا است. تا سال ۲۰۱۸، ۱۰۸ نفر از محققان این دانشگاه موفق به کسب جایزه "نوبل" شده‌اند. جایزه تورینگ معتبرترین جایزه در علم رایانه است که هر سال از سوی "انجمن ماشین‌های حسابگر" (ACM) اعطا می‌شود. تاکنون ۲۵ تن از دانشجویان این دانشگاه موفق به کسب این جایزه شده‌اند.
 
۵-"دانشگاه کمبریج" (University of Cambridge)
دانشجویان این دانشگاه به نرم‌افزارها و سرویس‌های گروهی متعددی مجهز هستند. شرکت "مایکروسافت" نیز سیستم‌های اجرایی و ابزارهای پیشرفته‌ای را به رایگان در اختیار این دانشگاه قرار داده است.
 
رتبه‌بندی دانشگاه‌های "هنر و طراحی" به ترتیب زیر است:
 
۱-کالج سلطنتی هنر (Royal College of Art)
این دانشگاه، یک مرکز تحقیقاتی در لندن است. در این دانشگاه خدمات آموزش عالی در رشته هنر ارائه می‌گردد و برای دانشجویان بیش از ۶۰ کشور دنیا قابل دسترس است. تاکنون دانشجویان بزرگی در عرصه هنر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه دو سال متوالی است که رتبه یک را در میان برترین دانشگاه‌های هنر کسب می‌کند.
 
۲- دانشکده طراحی "پارسونز" (Parsons)
این دانشگاه یک کالج در رشته هنر و طراحی در دانشگاه خصوصی "نیو اسکول"( New school) است که در شهر نیویورک واقع شده است. این دانشکده در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شده است و یکی از معتبرترین کالج‌های هنر و طراحی در جهان است. این دانشکده برای اولین بار در آمریکا دروس "طراحی مد" ،"طراحی داخلی" و "طراحی گرافیک" را ارائه داد. این دانشگاه به دلیل تربیت بسیاری از بزرگان عرصه هنر معروف است. به طوریکه بسیاری از افراد مشهور آمریکا در صنعت مد و طراحی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 
۳- مدرسه طراحی "رود آیلند" (Rhode Island School of Design)
کالج هنرهای زیبا و طراحی است که در شهر" پراویدنس"(Providence) آمریکا واقع شده‌ است. کالج رود آیلند که یک دانشگاه خصوصی است  و جزو مراکز آموزشی ممتاز هنرهای زیبا در ایالات متحده به شمار می‌آید. موزه مدرسه طراحی رود آیلند بیش از ۸۰ هزار اثر هنری را در خود جای داده و بیستمین موزه بزرگ آمریکاست. ۱۶ رشتهٔ کارشناسی و ۱۸ رشتهٔ کارشناسی ارشد در این دانشگاه تدریس می‌شود.
 
۴- "موسسه فناوری ماساچوست" (MIT):
دانشگاه "ام‌آِی‌تی" یک دانشگاه خصوصی معتبر واقع در شهر "کمبریج" در ایالت "ماساچوست" که همواره یکی از برترین دانشگاه‌های جهان بوده است، در رشته هنر نیز با کسب نمره ۹۱.۳ از ۱۰۰، از برترین‌ها در این رشته است.
 
۵- دانشگاه پلی تکنیک "میلان" (Polytechnic University of Milan)
این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز علمی در اروپا و بزرگترین دانشگاه فنی در کشور ایتالیا است. این دانشگاه بیش از ۴۰ هزار دانشجو دارد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
معادله
ایجاد مقطع ارشد
بزرگترین روبیک دنیا طراحی شد
مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی در سالن همایش رعد برگزار شد.
روابط اجتماعی عامل تقویت ذهن در سالمندی
تبریک رییس انجمن ریاضی ایران به پروفسور میرزاخانی
جان نش، ریاضی‍دان 'ذهن زیبا' در در یک تصادف درگذشت
مرحله اول مسابقات ریاضی دانش آموزان در مراغه برگزار شد