دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ 462 0 1

موسیقی به تکامل و انسجام اجتماعی انسان کمک می‌کند.

نقش مؤثر موسیقی در توانبخشی شناختی

آیا موسیقی ابزاری درمانی است؟
نتایج تحقیقات نشان داده است که موسیقی باعث ایجاد تجارب و احساسات مشابه عاطفی در همه فرهنگ‌ها می‌شود.
 
به نقل از ارث، موسیقی فقط تجربه شنیداری نیست؛ جسمی فیزیکی است که از مرزهای فرهنگی فراتر می‌رود و احساسات مشابهی را برای مردم سراسر جهان برمی‌انگیزد.
 
این نتایج حاصل یافته‌های محققان دانشگاه تورکو فنلاند است که بررسی کردند چگونه موسیقی از نظر احساسی و فیزیکی بر شنوندگان در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.
 
از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا به احساسات در هنگام گوش‌ دادن به انواع آهنگ‌های غربی و آسیایی امتیاز دهند. این کشف ارتباط عمیق بین پاسخ‌های عاطفی ما به موسیقی و احساسات فیزیکی که تجربه می‌کنیم را برجسته می‌کند.
 
یکی دیگر از یافته‌های کلیدی این مطالعه جهانی‌ بودن این تجربیات موسیقی است. با وجود تفاوت‌های فرهنگی، شنوندگان غربی و آسیایی واکنش‌های احساسی و فیزیکی مشابهی را به موسیقی گزارش کردند که نشان می‌دهد احساسات ناشی از موسیقی ممکن است ریشه در مکانیسم‌های بیولوژیکی ارثی تا یادگیری فرهنگی داشته باشد.
 
این مطالعه همچنین به نقش موسیقی در تکامل انسان می‌پردازد. موسیقی ممکن است به‌عنوان ابزاری برای انسجام اجتماعی تکامل یافته باشد.
 
موسیقی درمانی یک زمینه پویاست که در آن متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از موسیقی برای حمایت از رفاه ذهنی، عاطفی، فیزیکی و اجتماعی استفاده می‌کنند. این رویکرد درمانی از ویژگی‌های ذاتی موسیقی برای تسهیل درمان و رشد شخصی استفاده می‌کند.
 
موسیقی درمانی نقش بسزایی در توانبخشی شناختی دارد. برای بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر و زوال‌عقل، ملودی‌های آشنا می‌توانند باعث یادآوری حافظه و بهبود عملکرد شناختی شوند.
 
درمانگران به‌طور فعال از موسیقی برای کمک به این بیماران برای بازیابی خاطرات از دست رفته و حفظ توانایی‌های شناختی استفاده می‌کنند.
 
موسیقی درمانی در حوزه سلامت روان، یک راه منحصر به فرد برای بیان و پردازش هیجانی ارائه می‌دهد. این به ویژه برای افرادی که با افسردگی و اضطراب مقابله می‌کنند، موثر است.
 
موسیقی درمانی همچنین باعث رشد مهارت‌های اجتماعی می‌شود. جلسات گروهی ارتباط، همکاری و به اشتراک‌گذاری عاطفی را تشویق می‌کند که برای افراد مبتلا به اوتیسم یا اضطراب اجتماعی مفید است.
 
افراد می‌توانند با درگیر شدن در تولید موسیقی‌ یا تجربیات گوش‌ دادن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تعاملات اجتماعی خود را بهبود بخشند.
 
به‌طور خلاصه، این مطالعه جامع قدرت جهانی موسیقی را روشن می‌کند و از موانع فرهنگی فراتر می‌رود. این یافته درک ما را از نقش موسیقی در زندگی انسان عمیق‌تر می‌کند. مقاله کامل در Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
منبع
ایسنا

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
بزرگترین روبیک دنیا طراحی شد
چرا تمرکز همزمان بر چند فعالیت دشوار است؟
کشف یک فرمول ریاضی برای تهیه خوش‌طعم‌ترین پیتزا!
تأثیر صورتک‌های احساسی بر فعالیت مغز انسان
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
گزارش تصویری دهمین مسابقات روبوکاپ آزاد ایران (بخش سوم)
تداوم در یادگیری ذهن را جوان و کارآمد نگه می‌دارد