شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۷ 4737 0 1

«ایمان ستایش» به عنوان برنده جایزه چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران پروفسور هشترودی انتخاب شد.

گزارش تصویری: چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران

چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران امروز پنجشنبه با معرفی برندگان ریاضی برگزار شد. در این آیین، تفاهمنامه همکاری انجمن ریاضی‌ ایران با صندوق حمایت از پژوهشگران منعقد شد.این دومین تفاهمنامه صندوق حمایت از پژوهشگران با انجمن های علمی در کشور است.
 
در این کنفرانس، «ایمان ستایش» از دانشگاه تربیت مدرس به عنوان برنده جایزه امسال ریاضی پروفسور هشترودی معرفی شد.
 
 
 
-- تکمیلی (به نقل از وب سایت دانشگاه علم و صنعت)
افتتاح چهل و نهمین کنفرانس ریاضی کشور در دانشگاه علم و صنعت ایران
چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران پنجشنبه اول شهریور ماه با حضور برخی اعضای هیات رئیسه، اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشمندان داخلی و خارجی در دانشگاه علم و صنعت ایران آغاز به کار کرد.
 
این کنفرانس با حضور و سخنرانی دانشمندان علم ریاضی از کشورهای آلمان، سوئد، فرانسه، آمریکا، کره جنوبی، هندوستان و برزیل، در مجتمع فرهنگی امام خمینی(ره) دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشکده ریاضی و در محورهای اصلی آنالیز، جبر، توپولوژی، آنالیز عددی، منطق ریاضی، نظریه گراف و ترکیبات، ریاضی مالی، آمار و احتمال، آموزش ریاضی، هندسه، معادلات دیفرانسیل و سیستم های دینامیکی، تحقیق در عملیات، علوم کامپیوتر، نظریه کد و رمزنگاری، نظریه کنترل و بهینه سازی، نظریه اعداد، نظریه بازیها و دیگر محورهای وابسته تا چهارم شهریور برگزار می شود.

علم و صنعت، به دانشگاه کارآفرین مبدل می شود
معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت ایران در مراسم افتتاحیه این کنفرانس از برنامه ریزی برای تبدیل شدن این دانشگاه به دانشگاه نسل سومی و کارآفرین خبر داد. ابوالفضل واحدی، به تدارک نودمین سالگرد تاسیس دانشگاه به عنوان یکی از دانشگاه های پیشرو در کشور اشاره کرد و افزود: دانشگاه علم و صنعت ایران با هشت هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی یکی از ارکان نظام آموزش عالی کشور است. وی با بیان اینکه در فرایند 90 ساله، دانشگاه از بعد کمی و کیفی تحولات و پیشرفت های چشمگیری داشته است گفت: دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی های علمی جهان جایگاه شایسته ای داشته است.

واحدی از جمله این موفقیت ها به کسب رتبه زیر 60 آسیا در رتبه بندی تایمز در سال 2015 و جایگاه نخست این رتبه بندی در سال 2016 و جایگاه اول در رتبه بندی کیو اس 2018 اشاره کرد. وی گفت: این دانشگاه با داشتن دانشکده های منحصر به فرد در ایران مانند دانشکده های راه آهن و خودرو و منطقه جزو دانشگاه های ممتاز است.

معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: در طول پیشینه 90ساله، دانشگاه به لحاظ کمی توسعه خوبی داشته است همان گونه که نظام آموزش عالی کشور توسعه کمی خوب و فراتر از آنچه باید داشته است. واحدی گفت: در دو دهه گذشته، دانشگاه با توجه به نیازهای کشور و اتفاقاتی که در محیط آکادمیک رخ داد رفتن به سمت تبدیل شدن به دانشگاه نسل دومی را سرلوحه خود قرار داد و رسیدن به فاز سوم و دانشگاه نسل سومی که دانشگاه کارآفرین است مد نظر دانشگاه قرار دارد و در برنامه سند راهبردی چهارم دانشگاه، این مساله دیده شده است.

وی همچنین به چالش نظام آموزش عالی کشور در رشته ریاضی اشاره کرد و گفت: تعداد داوطلبان گروه ریاضی در حال افت بوده و این مساله تداوم پیدا کرده است؛ در سال 89 تعداد داوطلبان گروه علوم ریاضی 320 هزار نفر بود که در سال 1397 به 144 هزار 437 نفر رسیده است و با تداوم این روند، کشور دچار خسران خواهد شد، در حالی که در گروه علوم تجربی این تعداد از 460 هزار نفر به 624 هزار نفر در این مدت رسیده است. وی افزود: این نشان دهنده توجه نکردن به معیشت و رفاه دانش آموختگان رشته ریاضی است.

ایران در کسب مدال فیلدز ریاضی رتبه هفتم جهان را دارد
رئیس انجمن ریاضی ایران گفت: ایران رتبه هفتم جهان را در کسب مدال فیلدز به خود اختصاص داده است. محمدعلی دهقان نیز در مراسم افتتاحیه این کنفرانس با اشاره به کسب دومین جایزه فیلدز توسط فریدون درخشانی اظهار داشت: با کسب این مدال پس از آمریکا با 13 مدال جزو کشورهای دو مداله در این رشته شدیم و در رتبه هفتم جهان قرار گرفتیم. وی خاطرنشان کرد: در کشورهای جهان اسلام دو مدال نوبل کامل را نداشتیم اما کسب دو مدال فیلدز توسط دانشمندان علوم ریاضی ایران نشان از همت و تلاش معلمان ریاضی کشور دارد.

دهقان گفت: ایران نتوانسته به مدت سه سال متوالی به دلیل تامین نشدن ارز مورد نیاز، حق عضویت خود در اتحادیه جهانی ریاضی را پرداخت کند، به همین علت امسال هم از حضور در این اتحادیه محروم شد. وی افزود: در کشوری که این همه دلار وجود دارد و بحث آن هر روز در رسانه ها موج می زند، مسئولان از پرداخت 11 هزار یورو برای عضویت ایران در اتحادیه جهانی ریاضی دریغ کردند، این اعتبار به ما نرسید و این مشکل برطرف نشد، به همین علت ایران در آستانه اخراج کامل از اتحادیه جهانی ریاضی قرار دارد.

در این آیین، تفاهمنامه همکاری انجمن ریاضی ایران با صندوق حمایت از پژوهشگران منعقد شد. این دومین تفاهمنامه صندوق حمایت از پژوهشگران با انجمن های علمی در کشور است. به تازگی تفاهمنامه ای مشترک بین این صندوق، پژوهشگاه صنعت نفت و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.اشاعه و ترویج علم ریاضی و درک عمومی با ارائه پیشنهاد از سوی انجمن، اعلام دوره ای وضعیت ریاضی در مدارس و دانشگاه های کشور همراه با پیشنهادها برای بهبود از سوی انجمن و افزایش حمایت های مردمی و مسئولان برای رشد این رشته از جمله مفاد تفاهمنامه است.
 
بنیاد علم ایران صاحب اتاق فکر می شود
نصرت الله ضرغام، رئیس بنیاد علم ایران نیز از راه اندازی اتاق فکر در این بنیاد با هدف سمت و سو دادن به تحقیقات و علم و دانش در کشور منطبق بر پیش بینی های جهانی خبر داد. وی در افتتاحیه چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه علم و صنعت ایران به همکاری تعدادی از استادان برجسته دانشگاه ها در تدوین برنامه ها و راهبردهای این اتاق اشاره و تاکید کرد: باید به اندازه تعداد دانشگاه هایی که در کشور وجود دارد، خروجی داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به نقش، جایگاه و ضرورت دیپلماسی علمی در جهان گفت: دیپلماسی علمی در جهان جایگاه خوبی پیدا کرده و این دیپلماسی برای خدمت علم و سیاست به یکدیگر و برای پرداختن به مسائل مهم جهانی است. ضرغام همچنین تصریح کرد: از ظرفیت هایی که در کشور ایجاد می شود نمی توانیم به خوبی استفاده کنیم. انتظار مردم این است که این ظرفیت ها نمود ملموسی در مرزهای دانش به لحاظ کاربردی در جامعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه به تنهایی نباید به ظرفیت های ذهنی، استعدادها و توانمندی علمی داخل کشور توجه کرد گفت: کشورهای جهان، اساس رشد، پیشرفت و توسعه خود را در توسعه علم و بکارگیری همه ظرفیت های خود در این زمینه در داخل کشور و خارج از آن می دانند. وی در عین حال یادآوری کرد: بنیاد علم ایران در سال گذشته 60هزار پروژه دریافت کرده که ظرفیت برای دو برابر شدن این رقم نیز وجود دارد.

مشکلات کارآفرینی فارغ التحصیلان علوم پایه و ریاضی بررسی می‌شود
عضو هیات علمی و معاون آموزشی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت ایران، از برگزاری پنل مربوط به کارآفرینی فارغ التحصیلان علوم پایه به ویژه‌ علم ریاضی خبر داد و با بیان این که این پنل به مشکلات فارغ التحصیلان علوم ریاضی می‌پردازد، خاطرنشان کرد: کارگاه‌های آموزشی در حاشیه این کنفرانس نیز به کاریابی و کارآفرینی فارغ التحصیلان جوان رشته ریاضی کمک خواهند کرد.
 
جلیل رشیدنیا، در حاشیه برگزاری چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه علم و صنعت، با اشاره به این که کنفرانس ریاضی ایران نخستین بار ۴۹ سال پیش در شیراز پایه گذاری شده، از برگزاری سالانه این کنفرانس در دانشگاه‌های کشور بر حسب اعلام آمادگی خبر داد و بیان‌ کرد: این کنفرانس چهار سال پیش به طور رسمی به نام دانشگاه ما اعلام شده است و از آن زمان نیز کمیته‌هایی تشکیل شد و به طور رسمی شروع به کار کردند. همچنین سایت کنفرانس نیز معرفی شده و تبلیغات مربوط به آن آغاز شده است.

وی با بیان این که بالغ بر ۱۰۰۰ مقاله از مهر سال گذشته تا خرداد ماه امسال به دبیر خانه کنفرانس ارسال شده است، خاطر نشان کرد: حدود ۴۵ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاههای مختلف کشور که عضو کمیته‌ علمی کنفرانس بودند، داوری مقالات فوق را بر عهده گرفتند.

عضو هیات علمی و معاون آموزشی دانشکده ریاضی دانشگاه علم و صنعت، در ادامه‌ افزود: سال قبل ۵۰۰ مقاله به عنوان سخنرانی ۲۰ ‌دقیقه‌ای و پوستر پذیرش شدند. رشیدنیا همچنین از برگزاری پنل‌های مختلف از جمله پنل  مربوط به کارآفرینی که به مشکلات فارغ التحصیلان علوم پایه یعنی به ریاضی می‌پردازد، خبر داد و خاطرنشان کرد: این پنل روز جمعه دوم شهریور ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برگزار خواهد شد. وی موضوعات برخی از پنل های دیگر در این کنفرانس را صندوق‌های حمایت از پژوهشگران و نیز هندسه عنوان کرد و در این باره ادامه‌ داد: در حاشیه برگزاری این کنفرانس پنج کارگاه آموزشی با محوریت کاریابی و کارآفرینی فارغ التحصیلان جوان رشته ریاضی برگزار خواهد شد.

دبیر چهل و نهمین کنفرانس ریاضی ایران با اشاره به این که امسال برای اولین بار برای شرکت در این کنفرانس از اساتید بازنشسته دانشگاه‌ها دعوت شده است، بیان‌ کرد: در این کنفرانس از هر دانشگاه حداکثر سه استاد پیشکسوت بازنشسته را دعوت کرده‌ایم تا جوانان از تجربیات آنها بهره‌مند شوند.

در این مراسم اعلام شد ایمان ستایش از دانشگاه تربیت مدرس برنده جایزه "پروفسور هشترودی"، سید عبادالله محمودی از دانشگاه صنعتی شریف برنده "جایزه دکتر بهزاد"، حسن عزیزی و فاطمه پنجعلی بید به طور مشترک از دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان برنده جایزه "استاد عباس ریاضی کرمانی" و نبی چگینی از دانشگاه تالش نیز به طور منفرد برنده جایزه "استاد عباس ریاضی کرمانی" شدند.
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
باهوش ها بیشتر گیاه خوار می شوند
چگونه ریاضیات را آموزش دهیم؟
گرایش 12 درصدی دانش آموزان به رشته ریاضی، زیرساخت‌های آینده مهندسی را دچار بحران می‌کند
فراموشی برای حافظه مفید است!
بازگشت تیم ملی المپیاد ریاضی با ۶ مدال
ریاضیدان‌ایرانی،‌ برنده‌ جایزه‌ جهانی‌ علوم‌ و‌ رایانه
ژن‌های اوتیسم با هوش بالا رابطه دارند
تشخیص هوش افراد از روی چهره