سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ 4562 0 4

یک نویسنده هلندی با اتصال الکترودها و سایر گجتهایی که ضربان قلب، حالات صورت و همه حرکات مغزش را هنگام نوشتن کتاب جدیدش ثبت می کنند، سعی دارد تا اتفاقات داخل بدن را هنگام شکل گرفتن فرآیند خلاقیت مشخص کند.

ثبت واکنشهای مغزی نویسنده و 50 خواننده یک اثر/ کشف اتفاقات بدن در هنگام خلاقیت

یک نویسنده هلندی با اتصال الکترودها و سایر گجتهایی که ضربان قلب، حالات صورت و همه حرکات مغزش را هنگام نوشتن کتاب جدیدش ثبت می کنند، سعی دارد تا اتفاقات داخل بدن را هنگام شکل گرفتن فرآیند خلاقیت مشخص کند. به گزارش خبرگزاری مهر، آرنن خرونبرخ نویسنده هلندی کنجکاو شده بود که خوانندگان کتابهایش هنگام مطالعه کتابهای وی چه حالتهایی دارند نوشتن کتاب جدیدش ایده اتصال الکترودها به مغزش را ارائه داد.
 
یک نرم افزار روی رایانه خرونبرخ کلماتی که وی طی یک دوره دو هفته ای در ماه نوامبر در رایانه خود نوشته را ثبت کرده و بخشهایی از متن را که با احساسات یا فعالیت مغزی مرتبط است را روی صفحه متمایز کرده است. این تلاش با این هدف صورت می گیرد تا مشخص شود که آیا کلمات خاصی واکنشهای خاصی را بر می انگیزند یا خیر.
 
آزمایش این نویسنده قرار است پس از انتشار کتابش که به صورت تقریبی پاییز آینده خواهد بود ادامه یابد. این نویسنده و تعدادی از عصب شناسان در نظر دارند 50 خواننده کتاب را روی همین دستگاه آزمایش کنند تا مشخص شود که واکنش آنها نسبت به این اثر چه خواهد بود.
 
خرونبرخ در رابطه با این آزمایش تجربی گفته است: اکثر مردم موافق هستند که خلاقیت چیزی است که ما را از دنیای حیوانات متمایز می کند. این مسئله زمانی جالبتر می شود که ما بدانیم تنها اندکی از فرآیند خلاقیت در یک هنرمند و یا فرآیندی که مردم براساس آن هنر را تجربه می کنند اطلاع داریم. آیا این دو فرآیند مشابه و یا دست کم شبیه به هم هستند؟ یا تولید و قدردانی از هنر متکی بر مکانیسمهای مختلفی است؟
پس از آنکه مطالعه این اثر توسط خوانندگان هم به پایان رسید، محققان اطلاعات را بررسی می کنند تا دریابند که این واکنشها چقدر هم شبیه هستند و یا چه شباهتهایی با واکنش های خرونبرخ هنگام نوشتن داشته است.
 
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
مهلت پیش ثبت نام در جشنواره رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر تا شهریورماه
پایان رقابت بیش از ۱۰۰۰ شهروند شهر ریاضی
برگزاری مسابقات ریاضی به‌مناسبت روز ملی خیام در مدارس نیشابور
تبریک دکتر میرزاده  به دکتر مریم میرزاخانی
خانه رياضيات نيشابور، نهاد برتر ترويج علم کشور شد
فیل‌هایی که نقاش حرفه‌ای شدند