شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۳ 4290 0 4

دکتر کسری علیشاهی از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر وحید فکور از گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر محسن رضاپور از دانشگاه شهید باهنر کرمان موفق به کسب جایزه «دکتر جواد بهبودیان» انجمن آمار ایران شدند.

نخستین جایزه «دکتر بهبودیان» انجمن آمار ایران به سه ریاضیدان اعطا شد

دکتر کسری علیشاهی از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر وحید فکور از گروه آمار دانشگاه فردوسی مشهد و دکتر محسن رضاپور از دانشگاه شهید باهنر کرمان موفق به کسب جایزه «دکتر جواد بهبودیان» انجمن آمار ایران شدند.
 
به گزارش ایسنا، این سه پژوهشگر به دلیل چاپ مقاله در نشریات علمی و پژوهشی با ضریب تاثیر بالا، به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم برنده جایزه دکتر بهبودیان (شامل لوح تقدیر و وجه نقد) شدند.
 
دکتر وحید فکور به دلیل چاپ مقاله علمی و پژوهشی در مجله Annals of Statistics موفق به کسب این جایزه شده است. این دومین مقاله از آماردانان ایرانی داخل کشور است که موفق به پذیرش چاپ در این مجله شده است.
 
گفتنی است، دکتر جواد بهبودیان، استاد پیشکسوت دانشگاه شیراز، در زمره معدود افراد شاخص علم آمار در کشور هستند که نزدیک به نیم قرن، صبورانه در راه اعتلای جامعۀ آماری و ریاضی، ترویج و گسترش علم آمار در دانشگاه ها و تربیت آماردانان، تلاش مجدانه ای داشته است. به منظور تجلیل از مقام علمی و به پاس خدمات ارزندۀ این استاد و نیز تشویق پژوهش های اصیل آماری در بین جوانان زیر 40 سال کشور، انجمن آمار ایران جایزه ای با عنوان «جایزۀ دکتر جواد بهبودیان» را هر دو سال یک بار در کنفرانس آمار ایران به چند نفر از برترین نویسندگان مقالات از میان محققان جوان زیر 40 سال اهدا می کند.
 
سرمایۀ اولیۀ این جایزه از محل کمک های بخش آمار دانشگاه شیراز و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران تأمین شده است. برندگان نخستین دوره جایزه در افتتاحیة دوازدهمین کنفرانس آمار ایران که در شهریورماه 1393 در دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شد، معرفی و تقدی شدند.
 
گفتنی است، استاد جواد بهبودیان در سال 1310 در شیراز متولد شد و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در مدارس ابن سینا و سلطانی شیراز و دارالفنون تهران به اتمام رساند.
 
وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته ریاضی آغاز و در سال 1333 لیسانس ریاضی خود را از دانشکده علوم دانشگاه تهران و در همین سال لیسانس آموزش ریاضی را از دانشسرایعالی دانشگاه تهران اخذ کرد. سپس در سالهای 1337-1333 در دبیرستانه ای شیراز به عنوان دبیر ریاضی مشغول شد.
 
بهبودیان برای ادامه تحصیل در دوره های بالاتر در سال 1337 به عنوان بورسیه راهی کشور آمریکا شد و دوره کارشناسی ارشد آمار ریاضی را در دانشگاه میشیگان در سال 1340 با موفقیت به پایان رسانید و در سال 1343 موفق به کسب درجه دکتری آمار ریاضی در همان دانشگاه شد.
 
او فعالیت آموزشی خود را در سال 1343 با مرتبه استادیاری در بخش ریاضی سابق دانشگاه شیراز آغاز کرد و در سال 1347 به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت و با کسب امتیاز های پژوهشی و آموزشی لازم در سال 1351 به درجه استادی دانشکده ادبیات و علوم سابق دانشگاه شیراز دست یافت. او تمام مدت در دانشگاه شیراز در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به آمموزش و پژوهش مشغول بوده است.
 
دکتر بهبودیان در سال 1350 دانشیار مدعو دانشگاه کرولینای شمالی آمریکا، در سال 1355 استاد مدعو دانشگاه اتانفورد آمریکا و در سال 1367 استاد مدعو دانشگاه لون بلژیک بود. وی، دروس آمار، احتمال و ریاضی را در مقطع مختلف تحصیلی تدریس کرده و دارای مقاله هایی در مجله های خارجی و ایرانی در زمینه آمار ریاضی، آموزش ریاضی به زبانهای انگلیسی و فارسی می باشد. همچنین چندین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری را راهنمایی کرده و چند طرح پژوهشی را در دانشگاه شیراز به پایان رسانیده است.
 
دکتر بهبودیان ضمن انجام فعالیتهای آموزشی و پژوهشی به تألیف چند کتاب نیز پرداخته اند که از جمله آنها می توان به کتب آمار ناپارامتری، آمار و احتمال مقدماتی، آمار ریاضی، تصمیم آماری، رگرسیون، روش‌های ناپارامتری آمار و مثلث خیام- پاسکال (تألیف بهبودیان، بیات، تیموری) اشاره کرد.
 
وی در هیأت تحریریه مجله های «اندیشه آماری» انجمن آمار ایران، بولتن انجمن ریاضی ایران و گلچین ریاضی دانشگاه شیراز همکاری داشته است. در حال حاضر عضو هیأت تحریریه مجله علوم و فنون ایران (JIST, A)، مجله پژوهشی انجمن آمار ایران (JIRSS)، مجله علوم دانشگاه شهید چمران اهواز و مجله گستره ریاضی (JMEX) دانشگاه آزاد اسلامی شیراز می باشند. در ضمن Reviewer انجمن ریاضی آمریکا هم می‌باشد.
 
از فعالیتهای استاد در سمت اجرایی می توان به ریاست بخش ریاضی دانشگاه شیراز طی سالهای 1346 تا 1349، ریاست بخش ریاضی و آمار در سال‌های 1350 تا 1353، ریاست دانشکده ادبیات و علوم سابق دانشگاه در سالهای 1353 و 1354 و ریاست بخش آمار در سالهای 1374 تا 1377 اشاره کرد.
 
دکتر بهبودیان، عضو انجمن‌های ریاضی ایران و آمار ایران و از پایه گذاران این دو انجمن می باشد. او در سالهای 75-74 دبیر انجمن آمار بوده است. وی عضو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، انجمن ریاضی آمریکا (AMS)، مجمع ریاضی آمریکا (ASA)، انجمن آمار آمریکا (MAA)، مؤسسه آمار ریاضی آمریکا (IMS ) و انجمن آمار کشور های اسلامی نیز می باشند.
 
استاد بهبودیان، دبیر نخستین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه شیراز در فروردین 1349، دبیر علمی نخستین کنفرانس آمار ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان در 1370 و دبیر علمی کنگره حاتم نی ریز در 1378 در نی ریز بوده است.
 
وی دارای دو فرزند پسر و دختر است که دارای تحصیلات دانشگاهی می باشند. دکتر بهبودیان از مهر ماه 1382 با درخواست خود، بازنشسته شده است، ولی همچنان در دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شیراز همکاری می کند. دکتر بهبودیان از مهر ماه 1382 استاد تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و مدیر گروه کارشناسی ارشد ریاضی این دانشگاه می باشد.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
طرح ملی «توسعه ریاضیات» در مرند کلید خورد
راه اندازی پرتال رسمی آی هوش
هوش خرس‌های قهوه‌ای
شناسایی بدبخت‌ترین مولکول مغز
حل کشمکش‌های انسانی با فرمول ساده ریاضی
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
صدرنشینی نشر ریاضیات در چهارمین هفته مهرماه
پانزدهمین دوره آزمون ریاضی واترلو برگزار می‌شود