پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲
دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ 3251 0 4

یک سیستم هوش مصنوعی توانسته معمای 120 ساله چگونگی بازسازی اندام بدن کرم پهن را حل کند. این دستاورد نشان می‌دهد که در آینده رایانه‌ها شاید بتوانند بطور مستقل به ابداع ایده‌های علمی بپردازند.

حل یک مساله 120 ساله زیست‌شناسی توسط هوش مصنوعی

یک سیستم هوش مصنوعی توانسته معمای 120 ساله چگونگی بازسازی اندام بدن کرم پهن را حل کند. این دستاورد نشان می‌دهد که در آینده رایانه‌ها شاید بتوانند بطور مستقل به ابداع ایده‌های علمی بپردازند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این سیستم که توسط محققان دانشگاه تافت در ماساچوست ساخته شده، داده‌های آزمایشات بر روی کرم پهن planaria را که از قابلیت عجیب بازسازی اندام پیچیده‌اش برخوردار است، بررسی کرد.
 
دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند مدلی پیدا کنند که این توانایی خارق‌العاده کرم مذکور را توضیح دهد. این سیستم که توسط دانیل لوبو، محقق پسادکترای دانشگاه تافتز و از مولفان این تحقیق طراحی شده، با در نظر گرفتن مدل‌هایی کار می‌کند که چگونگی رویداد بازسازی را توضیح داده و آن‌ها را مشمول یک فرایند «انتخاب طبیعی» قرار می‌دهد.
 
مدل‌های بالقوه در یک شبیه‌ساز مجازی اجرا می‌شوند که آزمایشات مختلف بر روی کرم planaria را شبیه‌سازی می‌کند. سپس این نتایج با نتایج تجربیات منتشر شده که کرم مذکور در آن‌ها به چند قطعه تقسیم شده یا با دارو و اصلاح ژن مورد دستکاری قرار گرفته و در نهایت مجددا بطور کامل بازسازی شده بود، مقایسه شد.
 
در هر چرخه، مدل‌های بالقوه‌ای که از تناسب بیشتری با نتایج برخوردار بودند، با یکدیگر پرورش یافته و مدل‌های جدیدی را تولید کردند و مدل‌های غیردقیق‌تر کنار گذاشته شد. این فرآیند تا زمانی که مدل‌ها به شکل کاملا تکامل‌یافته دربیایند، تکرار شد.
 
سیستم هوش مصنوعی با استفاده از این فرآیند توانست مدلی را ایجاد کند که تنها طی 24 ساعت به درستی همه 16 تجربه موجود در مجموعه داده‌ها را پیش‌بینی کند.
 
به گفته محققان، در نهایت سیستم‌های هوش مصنوعی خواهند توانست به محققان در تولید فرضیه‌های بدیع در مورد مسیرهای رشد که از طریق آزمایشات قابل تائید هستند، کمک کند.
کلمات کلیدی
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
ایجاد مقطع ارشد
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
داروهای تقویت هوش، ما را باهوش تر نمی کنند
بازگشت تیم ملی المپیاد ریاضی با ۶ مدال
تغییر زمان برگزاری مراسم یادبود
ربات مین یاب دانشگاه آزاد پرند، حائز عنوان «بهترین ربات هوشمند»
کلود ربات هوش مصنوعی رقیب ChatGPT