سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳
شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۴ 3969 0 3

محققان دانشگاه میشیگان با استفاده از الگوریتم‌های ژنتیکی قصد دارند جمعیت بزرگی از مغزهای رباتیک را مدلسازی کنند که قادر به یادگیری چگونگی انجام وظایف پیچیده هستند.

با استفاده از الگوریتم های ژنتیک

طراحی ربات‌های شبه‌انسانی بر اساس نظریه تکامل

محققان دانشگاه میشیگان با استفاده از الگوریتم‌های ژنتیکی قصد دارند جمعیت بزرگی از مغزهای رباتیک را مدلسازی کنند که قادر به یادگیری چگونگی انجام وظایف پیچیده هستند. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این تحقیق شامل فرآیندی است که به مغزهای مصنوعی اجازه می‌دهد ارزنده‌ترین صفات را انتخاب کرده و به تکامل ادامه دهند.
 
مغزهایی که وظایف را بهتر انجام دادند، بیشترین تعداد «فرزندان» شبیه‌سازی شده را داشتند، به این معنی که هوشمندترین ربات‌ها تکثیر می‌شدند. محققان این الگوریتم ژنتیکی را بیش از هزاران‌بار و گاهی برای صدها هزار نسل اجرا کرده و سپس مغزهای بازمانده را در ربات‌هایی برای انجام وظایف در جهان خارجی قرار دادند.
 
یکی از وظایف پیچیده‌تری که ربات‌ها بر روی آن کار می‌کردند، نیازمند چندین دستگاه برای درک و یادگیری ترتیبی بود که آن‌ها را به خارج اتاق می‌برد؛ سپس از ربات‌ها خواسته می‌شد تا به ترتیب قبلی یا بصورت معکوس به اتاق برگردند. به گفته محققان، این کار بسیار مشکل است، زیرا ربات‌ها باید یکدیگر را شناسایی کنند. پس از اجرایی شدن الگوریتم ژنتیکی، بنظر می‌رسید ربات‌ها این مشکل را با نمایش مقررات به یکدیگر، توسط حرکات خاص حل کردند.
 
محققان بر این باورند که تکامل مغز ربات‌ها در جهان‌های پیچیده که آن‌ها را مجبور به تعامل با یکدیگر می‌کند، بهترین راه برای دستیابی به هوش خودآگاه است. ربات‌های دارای قدرت تفکر بسیار سودمند هستند و دانشمندان بر این باورند که بشر به هیچ‌وجه نباید از ظهور ماشین‌های اینچنینی هراس داشته باشد.
 
به گفته آن‌ها، دلیل عدم موفقیت تلاش‌های پیشین برای طراحی هوش شبه‌انسانی این بود که انسان‌ها درک درستی از عملکرد مغز خود نداشتند، اما با توجه به چگونگی روند تکامل، می‌توان هوش را درون یک رایانه، سرعت بخشید.
سایر اخبار و تازه های پیشنهادی آی هوش:

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
رابطه
تیم ملی المپیاد ریاضی ایران موفق به کسب ۴مدال نقره و ۲مدال برنز شد
ساخت رباتی که ذهن انسان را می‌خواند
جشنواره استانی ریاضیات و دست سازه در قروه برگزار می شود
شب یلدای همه شما مبارک
پرنده‌های خوش‌آواز باهوش نیستند