سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳
جمعه ۲ مهر ۱۳۹۵ 3060 0 1

طرح ابتکاری پزشک ریاضی توسط دو تن از محققان رشته ریاضی، زیر نظر اساتید برجسته و اعضای هیات علمی دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران، بین دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی مختلف در یزد اجرا می‌شود.

اجرای طرح ابتکاری 'پزشک ریاضی' در یزد

طرح ابتکاری پزشک ریاضی توسط دو تن از محققان رشته ریاضی، زیر نظر اساتید برجسته و اعضای هیات علمی دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران، بین دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی مختلف در یزد اجرا می‌شود.
 
سعید شیخ علیشاهی یکی از مجریان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، ‌با اشاره به ضرورت بسترسازی مناسب برای ایجاد اعتماد به نفس دانش‌آموزان در امر یادگیری علوم مختلف به ویژه ریاضی،‌ اظهار کرد: چند سالی است که طرح ابتکاری پزشک ریاضی در سطح مدارس استان یزد اجرا می‌شود.
 
وی بهبود آموزش درس ریاضی،‌ برقراری ارتباط صحیح آموزگار،‌ دانش آموز و والدین با یکدیگر در راستای ترویج شیوه صحیح آموزش ریاضی و ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان را از جمله اهداف اجرای طرح پزشک ریاضی در استان یزد دانست و بیان کرد: آشتی دانش‌آموزان با درس ریاضی، نقش مهمی در ارتقای یادگیری علوم مختلف ایفا می‌کند.
 
این کارشناس و محقق ریاضی گفت: آموزش صحیح ریاضی برای هر فرد بعد از بررسی آیتم‌های یادگیری افراد که شامل تجزیه و تحلیل،‌ دقت و تمرکز،‌ اعتماد به نفس و قدرت منطق است تعیین و اجرایی می‌شود. شیخ‌ علیشاهی افزایش قدرت منطق و تمرکز را از دیگر اهداف اجرای طرح پزشک ریاضی بین دانش آموزان مقاطع تحصیلی مختلف عنوان کرد و ادامه داد: استفاده از علم روانشناسی اینیاگرام از جمله ویژگی‌های این طرح است.
 
وی در ادامه بحث امنیت ذهنی دانش‌آموزان در زمان فراگیری درس ریاضی را از جمله مباحث مهم در ارتقای سطح یادگیری دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد محیط آرام و خالی از تنش‌های ذهنی اولویت اول ارتقای سطح یادگیری افراد است.
 
این محقق ریاضی در بخش دیگری از سخنان خود طرح پزشک ریاضی را حلقه واسطی بین سه ضلع معلم، دانش آموز و والدین عنوان کرد و افزود: پژوهش‌های مقدماتی این طرح از سال 1384 توسط جمعی از فارغ التحصیلان رشته ریاضی و زیر نظر اساتید برجسته دانشگاه یزد و دانشگاه شهید بهشتی تهران در یزد آغاز شد.
 
شیخ علیشاهی تصریح کرد: دکتر مهدی بهزاد عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو فرهنگستان علوم،‌ دکتر سعید علیخانی و فرید مالک دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، اساتید حامی و پشتوانه‌های علمی طرح پزشک ریاضی در استان یزد هستند. وی دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی تا پیش دانشگاهی را جامعه هدف این طرح دانست و بیان کرد: از شش سال گذشته تاکنون که فعالیت‌های اجرایی آغاز شده،‌ بیش از چهار هزار دانش‌آموز یزدی تحت پوشش بررسی‌های میدانی و مشاوره ریاضی، طرح پزشک ریاضی قرار گرفتند.
 
این محقق ریاضی در پایان سخنان خود با تأکید بر اهمیت تشخیص زمان کند شدن میزان یادگیری هر دانش‌آموز، گفت: در طرح پزشک ریاضی،‌ بعد از شناسایی تیپ شخصیتی افراد و تعیین زمان خستگی ذهنی،‌ شیوه آموزش ریاضی متناسب با شخصیت و توان یادگیری هر فرد مشخص می‌شود.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
ایجاد مقطع ارشد
دانش آموز ارومیه ای برنده مدال طلای مسابقات ریاضی جهان (WMI) شد
آزمون پرلز: کودکان کدام کشورها در خواندن و مطالعه پیشرو هستند؟
رژیم عجیب دومین فرد باهوش جهان
رباتی که شبیه کودکان آموزش می‌بیند
تقویت عملکرد مغز با پای برهنه دویدن
مغز افراد باهوش نیاز به جریان خون بیشتری دارد