شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ 3727 0 2

پروفسور ابوالقاسم غفاری، از برجسته ترین دانشمندان جهان در حوزه علوم ریاضی، فیزیک و صنعت فضانوردی، نخستین ریاضیدان ایرانی راه یافته به سازمان فضایی آمریکا و عضوگروه پرتاب ماهواره آپولو 11 بود در سن 106 سالگی (در 14 آبان) بدرود حیات گفت.

پروفسورغفاری؛ دانشمندی جهانی در سه علم ریاضی، فیزیک وفضانوردی

ˈابوالقاسم غفاریˈ، متولد سال 1285 ه. ش. در تهران، از دانش آموختگان مدرسه دارالفنون و نیز از نخستین دانشجویان اعزامی به فرانسه بود. او مدرک کارشناسی خود را در رشته ریاضیات از دانشگاه نانسی فرانسه دریافت کرد و در دانشگاه سوربن نیز از رساله دکترای خود با موضوع  'ˈبررسی حرکت براونی از نقطه نظر ریاضیات پیشرفته' دفاع کرد؛ رساله ای که بعدها زمینه آشنایی وی را با آلبرت اینشتین، فراهم کرد.
 
وی نخستین ایرانی و فرد غیر آمریکایی راه یافته به سازمان فضایی آمریکا -ناسا- بود که در بخش محاسبات مداری پروژه آپولو-11 نیز مشارکت داشت. وی به پاس این اقدام مدال دستاوردهای ویژه طرح آپولو-11 را از ریچارد نیکسون، رییس جمهوری وقت ایالات متحده دریافت کرد.
 
غفاری، به رغم دستاوردهای شایان توجه حیات پربارعلمی کمتر مورد توجه رسانه ها قرارگرفت. او که سابقه عضویت در کمیسیون ملی ایران در یونسکو، آکادمی علوم نیویورک، آکادمی علوم واشنگتن، انجمن آمریکایی پیشرفت علوم، انجمن ریاضیات لندن، انجمن ریاضیات، و نیز انجمن نجوم آمریکا را در کارنامه خود داشت، تا پایان عمر مشتاقانه پیگیر تحولات علمی به ویژه در حوزه ˈتئوری ریسمانˈ بود.
 
تئوری ریسمان شاخه ای از علم فیزیک نظری و مربوط به حوزه فیزیک انرژی های بالا است و درابتدا برای توجیه کامل نیروی هسته ای قوی به وجود آمده است. غفاری چندین ماه با اینشتین در مرکز مطالعات پیشرفته پرینستون آمریکا همکاری داشت و علاوه براین سابقه تدریس در دانشگاه های تهران، پرینستون، هاروارد، و واشنگتن را در پرونده علمی خود به یادگار گذاشت.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
آزمون پرلز: کودکان کدام کشورها در خواندن و مطالعه پیشرو هستند؟
مدیرعامل OpenAI: کمی از چت جی‌پی‌تی می‌ترسیم!
ایجاد مقطع ارشد
برگزیدگان بخش دانش آموزی پانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
کشف ژن بروز سکته ناشی از کم خونی مغز
رقابت روبات‎‌ها از 18 فروردین ماه