سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲
يکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ 3883 0 3

توسط دانشمند ایرانی ام آی تی؛ مکانیسم ساعت مغز کشف شد

مکانیسم ساعت مغز کشف شد

دانشمند ایرانی دانشگاه MIT موفق به کشف مکانیسم ساعت درونی مغز شد. درک مفهوم زمان برای ادامه زندگی جنبه حیاتی دارد. بسیاری از کارهای حساس و ظریف نظیر نواختن پیانو، انجام بازی سریع تنیس و یا حتی ادامه دادن یک گفتگوی ساده در گروی داشتن درک درستی از گذر زمان است.
 
دانشمندان علوم عصبی در دانشگاههای MIT و کلمبیا متوجه این موضوع هیجان انگیز شده اند که چگونه نورونها در بخشی از مغز انسان فواصل زمانی را اندازه گیری کرده و با ضریب دقت بالایی آنها را بازتولید می کنند. دکتر مهرداد جزایری دانشمند ایرانی دپارتمان مغز و علوم شناختی دانشگاه MIT در صدر این مطالعه قرار دارد.
 
وی و تیم همراهش کشف کرده اند که بخشی از مغز موسوم به قشر اینترا پاریتال جانبی (LIP) مدت زمان سپری شده را نشان می دهد. این محققان همچنین نشان داده اند که الگوهای جرقه ای جمعیت نورونها در این قشر از مغز می تواند نمود حسی و موتوری گذر زمان را هماهنگ کند. جزایری در این خصوص می گوید: قشر اینترا پاریتال جانبی مغز احتمالا تنها یک بخش از مداری است که زمان را اندازه گیری می کند.
 
نتایج این یافته ارزشمند پزشکی که می تواند پاسخ بسیاری از معماهای مرتبط با عملکرد مغز باشد، در نشریه تخصصی Current Biology منتشر شده است. این دانشمند ایرانی که عضوی از انستیتو تحقیقات مغز McGovern نیز محسوب می شود، افزود: نمی خواهم اینگونه نتیجه گیری کنم که قشر اینترا پاریتال جانبی (LIP) تایمر مغز است. آنچه که ما در حال کشف آن هستیم چیزی نیست جز اصول محاسباتی که توضیح می دهد جرقه های نورنی مغز چگونه گذر زمان را استنتاج می کنند.
 
دکتر جزایری که در سال ۲۰۱۳ به دانشگاه MIT وارد شد و به عنوان یکی از اعضای هیأت علمی آن مشغول به کار شده  است از سالها پیش یعنی از زمانی که دوره پسادکتری خود را در دانشگاه واشنگتن سپری می کرده مشغول تحقیق بر روی این پروژه بوده است. وی که دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی برق است، دکتری خود را از دانشگاه نیویورک اخذ کرده و در سال ۲۰۰۷ نیز جایزه ویژه مقالات علمی این دانشگاه را از آن خود کرده بود.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
معادله
مدیرعامل OpenAI: کمی از چت جی‌پی‌تی می‌ترسیم!
تیم ملی المپیاد ریاضی ایران موفق به کسب ۴مدال نقره و ۲مدال برنز شد
هوش مصنوعی مایکروسافت متن های ناخوانا را خواندنی می کند
نخستین کیت آموزش ریاضی پایه دوم ابتدایی طراحی و تولید شد
سهند پورجواد، نابغه ۸ ساله ایرانی
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
شب یلدای همه شما مبارک