سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ 2249 0 1

جشنواره موزه خلاقیت کودک و نوجوان کشور به میزبانی دپارتمان خلاقیت جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

نخستین جشنواره سراسری موزه خلاقیت کودک و نوجوان برگزار شد

جشنواره موزه خلاقیت کودک و نوجوان کشور به میزبانی دپارتمان خلاقیت جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی شریف و زیر نظر اداره کل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی با معرفی ۵ اثر برگزیده از میان ۱۲۰ اثر در پنج‌شنبه و جمعه برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسن کیان مدیرعامل مؤسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان و مدیر موزه خلاقیت درباره شکل‌گیری نخستین موزه خلاقیت گفت: حدود یک سال است که موزه خلاقیت با مجوز سازمان میراث فرهنگی شروع به فعالیت کرده و آثار خلاقانه کودکان را طی فراخوانی جمع‌آوری و با همکاری موسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان، آژانس جهانی استعدادیابی و دپارتمان خلاقیت دانشگاه شریف طی روزهای پنجشنبه 25 و جمعه 26 شهریور در محل جهاد دانشگاهی دانشگاه شریف در معرض داوری قرار داد.
 
وی افزود: در این جشنواره بیش از 100 اثر از 20 استان کشور در سه گروه سنی شرکت کرده و به بخش مسابقه راه پیدا کردند. از بین 120 اثر 30 اثر به عنوان آثار منتخب معرفی و 5 اثر نخست نیز با رأی هیئت داوران و نظر بازدیدکننده‌ها در دپارتمان خلاقیت جهاددانشگاهی دانشگاه شریف به عنوان برندگان نهایی انتخاب شدند.
 
کیان درباره جوایز برندگان گفت: برگزیدگان این جشنواره از کمک هزینه سفر علمی به مرکز ملی علوم مالزی بهره مند خواهند شد. مدیرعامل مؤسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوان در ادامه درباره اهداف بین‌المللی شدن موزه خلاقیت گفت: در تلاش هستیم با همکاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران از یکی دو سال آینده این جشنواره را به سطح بین‌المللی ارتقا دهیم. در این زمینه رایزینی‌هایی با آژانس جهانی استعدادیابی صورت گرفته شده است. همچنین روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی نیز به تمام موزه‌های سراسر کشور اعلام کرده تا فرم ثبت‌نام در جشنواره خلاقیت را در اختیار متقاضیان قرار دهد.
 
به گفته کیان این جشنواره قرار است هر سال در شهریور ماه توسط موزه خلاقیت کودک و نوجوان در سطح ملی برگزار شود و ثبت‌نام کودکان خلاق نیز از اول مهر از طریق 85 شعبه خلاقیت یا دپارتمان خلاقیت دانشگاه صنعتی شریف یا موزه‌های سراسر کشور انجام خواهد شد. به همین منظور از تمام گروه‌های سنی 3 تا 15 سال دعوت می‌کنیم تا در این جشنواره شرکت کنند و تمام مهدها و مدارس می‌توانند سال آینده در این جشنواره حضور فعال داشته باشند.
 
به گزارش تسنیم، پریسا پورنور، کارشناس نظارت و برنامه‌ریزی موزه‌ها در توضیح برگزاری این جشنواره با حمایت میراث فرهنگی گفت: راه‌اندازی موزه‌های سیار در میراث فرهنگی ایده جدیدی است که آقای کیان دومین یا سومین درخواست کننده برای راه اندازی موزه سیار در سازمان بودند. موزه خلاقیت کودک با این محتوا نخستین موزه‌ای است که شکل گرفته است. زمینه موزه بر این مبناست که از بین کودکان مختلف استعدادیابی صورت گیرد. به این ترتیب باعث رشد و ارتقای کیفی نسل‌های آینده و کشور خواهد شد.
 
وی با اشاره به اینکه موزه خلاقیت با توجه به سیاست‌های پیشبردی مؤسسه مطالعه و خلاقیت کودک و نوجوانان پیش می‌رود نیاز به آزمون و خطا ندارد، گفت: در حال حاضر موزه خلاقیت در مرحله‌ای است که قابلیت گرفتن مجوز را دارد. چون به سطح قابل قبولی رسیده و روی انتخاب‌هایی انجام می‌شود می‌توان حساب باز کرد.
 
کارشناس نظارت و برنامه ریزی موزه‌ها درباره حمایت‌های میراث فرهنگی گفت: میراث فرهنگی تلاش می‌کند تا حمایت‌های کارشناسی خود را در اختیار موزه خلاقیت قرار دهد. به آنها مشاوره داده می‌شود که یک موزه از صفر تا صد چطور باید راه‌اندازی شود. چون قرار است به شکل موزه سیار و در قالب اتوبوسی پیش برود تا از تمام کشور استعدادیابی صورت گیرد. همچنین موزه‌های خصوصی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته‌اند می‌توانند سالانه از طریق مبلغ اندکی که در اختیارشان قرار می‌گیرد نیز حمایت شوند.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

پیام خانواده «مریم میرزاخانی» به دانشگاه شریف
اندازه‌گیری دقیق فعالیت‌های مغز در پردازش‌های عددی با روش نوین
خلق پرتره‌های جذاب با هوش‌مصنوعی
ضریب هوشی نوجوانان در دوران بلوغ تغییر می‌کند
تشخیص هوش افراد از روی چهره
ازدیاد آهن در مغز، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد
پیام تسلیت وزیر علوم به مناسبت درگذشت دکتر میرزاخانی
مراسم ترحیم
ورزشکاران خلاق‌ترند