شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ 3600 1 2

کوچر بیرکار (فریدون درخشانی)، ریاضیدان ایرانی موفق به دریافت مدال فیلدز 2018 شد.

بازتاب موفقیت دومین ایرانی در کسب مدال فیلدز

کسب مدال فیلدر توسط "کوچر بیرکار"، ریاضیدان ایرانی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است. به گزارش ایسنا، در جریان مراسمی که در شهر ریودوژانیروی برزیل برگزار شد، کوچر بیرکار (فریدون درخشانی)، ریاضیدان ایرانی که اکنون در دانشگاه کمبریج تدریس می کند، موفق شد مدال فیلدز را به دست آورد. بیرکار، به همراه چهار برگزیده دیگر روز چهارشنبه 10 مرداد ماه، این جایزه را در جریان کنگره بین المللی ریاضیات در شهر ریودوژانیرو برزیل دریافت کرد. 
 
دریافت مدال فیلدز از سوی یک ایرانی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غیر ایرانی داشت. موارد مشترک در میان اخبار همه رسانه‌های غیر ایرانی، در مورد دوران زندگی و تحصیل کوچر بیرکار است: بیرکار، در سال 1357 در شهر مریوان استان کردستان به ‌دنیا آمد و در همان شهر دوران مدرسه‌ را گذراند و پس از آن موفق شد به دانشگاه تهران راه یابد و دوره‌ کارشناسی خود را در گرایش ریاضیات دانشگاه تهران بگذراند. بیرکار در سال‌های 2001 تا 2004 ، دانشجوی دکترای دانشگاه ناتینگهام بود و در سال 2003 ، موفق به دریافت جایزه‌ جامعه‌ ریاضیات لندن، به‌عنوان آینده‌دارترین دانشجوی دکترا شد و هم‌اکنون نیز استاد ریاضیات دانشگاه کمبریج است.
 
او در مصاحبه‌ با «مجله کوانتا» (Quanta) گفت: پدر و مادر من کشاورز بودند و من نیز زمان زیادی را به کشاورزی گذارندم. در چنین شرایطی، علاقه نشان دادن یک کودک به موضوعی مانند ریاضیات عجیب است. در کودکی برادرم مرا با مسائل پیشرفته‌تر ریاضی آشنا کرد.
 
در دوران دانشجویی خود در دانشگاه تهران، به تصویر برندگان مدال فیلدز نگاه ‌کردم و با خود ‌گفتم که آیا زمانی موفق به ملاقات این افراد می‌شوم؟ هرگز تصور نمی‌کردم روزی این افراد را ملاقات کنم و یکی از برندگان این مدال باشم.
 
«مجله کوانتا» در این باره نوشت: بیرکار که در یکی از روستاهای غرب ایران متولد شده بود، موفق شد به دانشگاه تهران راه یابد و اکنون در شهر ریودوژانیرو برزیل، مدال فیلدز را دریافت کند.
 
«گاردین» نیز اشاره کرد: مرد کُرد ایرانی مقیم انگلستان موفق شد مدال فیلدز را که با جایزه نوبل برابری می‌کند، به دست آورد.
 
«فیز» در خبر جدید خود نوشت: امسال، ریاضیدان کرد ایرانی، یکی از برندگان مدال فیلدز است.
 
در «نیوزساینتیست» آمده است: ریاضیدان ایرانی دانشگاه کمبریج، یکی از برندگان مدال فیلدز امسال بود.
 
«بی‌بی‌سی» نوشت: معتبرترین جایزه ریاضیات، طی مراسمی در شهر ریودوژانیرو برزیل، به ریاضیدان ایرانی مقیم انگلستان اهداشد.
 
«تایمز» در این باره گفت: امسال، مدال فیلدز، به ریاضیدان کرد ایرانی و استاد دانشگاه کمبریج اهدا شد.
 
پروفسور "ایوان فسنکو" (Ivan Fesenko)، استاد "دانشگاه ناتینگهام" (University of Nottingham) و یکی از اساتید بیرکار گفت: من شاهد تلاش‌های بیرکار که در ابتدا تنها کمی می‌توانست به زبان انگلیسی صحبت کند، بودم. فسنکو افزود: با آغاز مقطع دکترا، استعداد بیرکار آشکار شد و من تصمیم گرفتم مسائلی را برای بیرکار مطرح کنم تا موضوعی برای پژوهش دکترای او باشد. درحالی که حل این مسائل، به طور متوسط، سه تا چهار سال زمان می‌برد، بیرکار توانست آنها در سه ماه حل کند. او از بهره هوشی بالایی برخوردار است. هنگام صحبت با بیرکار، متوجه می‌شوید که چند گام از افکار شما جلوتر است اما هرگز این مزیت خود را به کار نمی‌گیرد و با مهربانی برای پیشرفت دیگران تلاش می‌کند. بیرکار واقعا قابل احترام است.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 
  1. زهره شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ --- ۱۶:۲۹:۴۲

    فریدون عزیز،‌
    همه ما ایرانی ها بهت افتخار می کنیم. همیشه سربلند باشی

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
معادله
پیش‌بینی حوادث سهمگین با کمک ریاضیات
تهران در تدارک کنفرانس امنیت شهر هوشمند
دهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران، چهارشنبه آغاز می شود
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
رقابت های شطرنج زنان جهان؛ سارا خادم الشریعه نایب قهرمان شد
خمیازه طولانی نشانه هوش بیشتر است
یک ایرانی اولین برنده زن معتبرترین جایزه جهانی ریاضیات