سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۱ 4149 0 3

پژوهشگران می گویند نتایج یک تحقیق طولانی مدت نشان داده است که درد مزمن می‌تواند سبب مختل شدن کارایی مغز گردد و از طرفی سبب ایجاد اشکالاتی مانند:  خواب پریشان ، افسردگی  ، اضطراب و همچنین ایجاد اختلال در تصمیم‌گیری‌های ساده شود.

درد مزمن، در طولانی مدت موجب اختلال در کارآیی و توانایی مغز می شود.

پژوهشگران می گویند نتایج یک تحقیق طولانی مدت نشان داده است که درد مزمن می‌تواند سبب مختل شدن کارایی مغز گردد و از طرفی سبب ایجاد اشکالاتی مانند:  خواب پریشان، افسردگی، اضطراب و همچنین ایجاد اختلال در تصمیم‌گیری‌های ساده شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، محققان دانشگاه «شیکاگو» در تحقیقی با استفاده از  MRI  کارآیی مغز را حین انجام فعالیت در افرادی که دچار درد مزمن پشت بودند، مورد بررسی قرار دادند، آنان این عمل را بر روی افرادی که دچار هیچ نوع دردی نبودند نیز بررسی کردند.

در افرادی که دچار هیچ دردی نبودند مناطق مغزی از نظر فعالیت در حالتی از توازن و تعادل بود. زمانی که یک منطقه‌ی مغز فعال بود سایر مناطق در حالت آرامش بودند.

اما در افراد دچار درد مزمن پشت، بخش جلویی کورتکس مغز دائم در حال فعالیت بود و مانند این بود که می‌گوید:‌ «ساکت شو، دیگه حرف نزن!» این منطقه از مغز در حالت فعال باقی می‌ماند و همین سبب خسته و فرسوده شدن سلول‌های عصبی و انتقال پیدا کردن فعالیت به سایر بخش‌های مغز می‌گردید؛ و این آماده‌باش دائم سلول‌های عصبی می‌تواند باعث آسیب‌های دائمی در مغز گردد.

محققان می‌گویند: زمانی که سلول‌های عصبی (نرون‌‌ها) بیش از اندازه فعال می‌شوند سبب تغییر کردن ارتباطات سلول‌های عصبی با یکدیگر و حتی مردن نرون‌ها می‌شود زیرا نرون‌ها نمی‌توانند برای مدتی طولانی در حالت کنش قرار گیرند.

دکتر«شیائو» از اعضای گروه تحقیق اظهار می‌دارد: اگر شما فردی دارای درد مزمنی هستید، در واقع شما در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته و هر دقیقه از زندگی‌تان از دردی رنج می‌برید و همین دریافت همیشگی مغز از درد سبب می‌شود نواحی مغزی به طور دائم فعال بوده و این سوء عملکرد مداوم در تعادل مغز، سبب تغییر اتصال سلول‌های مغزی شده و به مغز صدمه می‌زند.

این تغییرات سبب می‌شود که تصمیم‌گیری برای انجام کار برای شما مشکل شده و یا زمانی که صبح از خواب بیدار می‌شوید کسل و بی‌حوصله باشید شاید بدین علت است که درد سبب افسردگی و سایر ناهنجاری‌ها می‌شود. دکتر «شیائو» می‌گوید: تحقیقات به ما نشان دادند که باید به دنبال راهی برای درمان درد مزمن باشیم تا از اختلال ر عملکرد مغز جلوگیری کنیم.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
مهلت پیش ثبت نام در جشنواره رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر تا شهریورماه
پایان رقابت بیش از ۱۰۰۰ شهروند شهر ریاضی
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
خانه رياضيات نيشابور، نهاد برتر ترويج علم کشور شد
تأثیر قند خون بالا بر عملکرد حافظه
جشنواره خانه ریاضیات آغاز شد
مراسم یادبود پروفسور مریم میرزاخانی در سالن همایش رعد برگزار شد.