يکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳
جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۱ 3494 0 2

تا چه حد به سلامت ذهن خود اهمیت می دهید؟

مصرف زياد شکر توان ذهنی انسان را کاهش می دهد.

گروهی از دانشمندان آمريکايی با آزمايش بر روی موش ها به اين نتيجه رسيده اند که رژيم غذايی مبتنی بر مقادير زياد قند فروکتوز حافظه موش های آزمايشگاهی را تحليل می دهد، يافته ای که بار ديگر تأثير سوء شکر را بر سلامت انسان نشان می دهد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، محققان دانشگاه کاليفرنيا لس آنجلس (يو سی ال ای) در گزارش خود که روز سه شنبه، پانزدهم ماه مه،  منتشر شد، نوشته اند که برای انجام تحقيق فوق به مدت شش هفته آب نوشيدنی دو گروه موش آزمايشگاهی را با نوعی محلول حاوی شربت ذرت با قند فروکتوز بالا عوض کردند، – ماده ای که به طور گسترده در مواد خوراکی فرآوری شده مورد استفاده انسان ها استفاده می شود. در همين حال پژوهشگران فوق دو ماده مکمل اسيد چرب اُمگا-۳ و دوکوزاهگزانوئيک اسيد، «دی اچ ای»، را نيز به خوراک يک گروه از موش ها افزودند.
 
پيش از اضافه کردن محلول قندی، موش ها هر روز در پنج نوبت تحت آموزش قرار می گرفتند. پس از شش هفته مصرف شربت فروکتوز، برای آزمايش سطح توان ذهنی موش ها را باری ديگر به مارپيچ آزمايشی باز گرداندند. به گفته فرناندو گومز پينيلا، استاد متخصص جراحی اعصاب از دانشکده پزشکی ديويد گِفِن دانشگاه يو سی ال ای: «حيواناتی که در جيره غذايی خود «دی اچ ای» دريافت نکرده بودند کُند تر عمل می کردند و کاهش فعاليت سيناپسی در مغزهايشان مشهود بود.» اين استاد دانشگاه توضيح می دهد: «سلول های مغز اين موش ها به دشواری به يکديگر پيغام منتقل می کردند و، در نتيجه، توانايی تفکر دقيق و به ياد آوردن راهی که شش هفته پيش فراگرفته بودند برايشان مشکل شده بود.»
 
بررسی دقيق تر مغز موش ها آشکار کرد که گروه محروم از افزودنی دوکوزاهگزانوئيک اسيد، «دی اچ ای»، نشانه هايی از مقاومت در برابر انسولين نشان دادند. انسولين نوعی هورمون است که ضمن کنترل قند خون عملکرد مغز را نيز تنظيم می کند.
 
پروفسور گومز پينيلا می گويد: «چون انسولين توانايی نفوذ به خون و مغز را دارد، اين هورمون می تواند به نورون ها پيغام دهد و واکنش هايی را موجب شود که فراگيری را دچار اختلال کند و باعث تحليل حافظه شود.»
 
به بيان ديگر، خوردن مقادير بالای قند فروکتوز می تواند بر توانايی انسولين در تنظيم مصرف و ذخيره سازی قند توسط سلول ها تأثير بگذارد، –  قابليتی که در پردازش افکار و احساسات نقش کليدی دارد.
 
پروفسور گومز پينيلا در ادامه می افزايد: «انسولين در بدن برای کنترل ميزان قند خون نقش به سزايی دارد، اما در عين حال می تواند نقش متفاوتی در مغز ايفا کند و حافظه و يادگيری را با اختلال مواجه گرداند.» اين پژوهشگر تصريح می کند که «نکته جديدی که تحقيق ما نشان می دهد اين است که رژيم غذايی دارای مقادير زياد فروکتوز به مغز و بدن آسيب می رساند.»
شربت ذرت با قند فروکتوز بالا در توليد انواع نوشابه های قندی، چاشنی ها، غذای نوزاد، سس سيب و خوراکی های ميان وعده فرآوری شده استفاده می شود.
 
بر اساس اعلام وزارت کشاورزی ايالات متحده، در آمريکا هر فرد به طور متوسط ساليانه بيش از ۱۸ کيلوگرم شربت ذرت با قند فروکتوز بالا مصرف می کند.
 
پروفسور گومز پينيلا می گويد: «يافته های ما نشان می دهد که غذايی که انسان مصرف می کند بر روی انديشه او تأثير دارد.» وی در نهايت تأکيد می کند که: «پيروی از يک رژيم غذايی با فروکتوز بالا در طولانی مدت توانايی مغز را در فراگيری و به يادآوردن اطلاعات تحت تأثير قرار می دهد. اما اضافه کردن اسيد های چرب اُمگا-۳ به غذای مصرفی می تواند ميزان اين تأثير منفی را کاهش دهد.»
 
تحقيق علمی پروفسور گومز پيلينا و همکاران وی در نشريه فيزيولوژی (ژورنال آو فيزيولوژی) منتشر شده است.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
روابط اجتماعی عامل تقویت ذهن در سالمندی
هزار کلاس درس مازندران امسال هوشمندسازی می شود
نبوغ نوآموز 6 ساله یزدی در ریاضیات
تشخیص هوش افراد از روی چهره
مریم میرزاخانی، تاریخ ساز شد
اعطا جایزه ویژه انجمن ریاضی ایران به محققان دانشگاه صنعتی اصفهان
رونمایی از کتاب ریاضی بر اساس الگوریتم در ملکان
برگزاری سومین دوره مسابقات شناورهای هوشمند توسط دانشگاه صنعتی شریف