پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ 517 0 1

نواختن موسیقی به سلامت بهتر مغز در طول زندگی می‌انجامد.

راهکاری شاد برای فرار از آلزایمر

تأثیر نواختن ساز بر سلامت مغز

نواختن ساز به سلامت بهتر مغز در طول زندگی می‌انجامد. به نقل از ارث، بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه اکستر انگلستان، موسیقی و نواختن ساز منجر به سلامت مغز در سنین بالاتر می‌شود. نتایج نشان‌دهنده همبستگی روشنی بین درگیری موسیقی و بهبود عملکرد شناختی در آینده است.
 
محققان تأثیر نواختن آلات موسیقی یا آواز خواندن گروه کر را بر سلامت مغز بررسی کردند. کارشناسان تجربه موسیقی و قرار گرفتن در معرض موسیقی در طول زندگی شرکت‌کنندگان همچنین نتایج آزمون‌های شناختی را بررسی کردند تا مشخص کنند که آیا درگیری موسیقی به حفظ هوشیاری مغز در آینده زندگی کمک می‌کند یا خیر.
 
نتایج این تجزیه و تحلیل نشان داد که نواختن یک ساز موسیقی، موجب تقویت حافظه و عملکرد اجرایی بهتر می‌شود و شامل توانایی‌های پیچیده حل مسئله است. این مزایا حتی برای کسانی که فعالیت‌های موسیقی خود را تا آخر عمر ادامه می‌دهند بیشتر است.
 
اگرچه تحقیقات بیشتری برای بررسی این رابطه مورد نیاز است اما یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ترویج آموزش موسیقی بخش ارزشمندی از ابتکارات بهداشت عمومی برای ترویج یک سبک زندگی محافظت‌کننده برای سلامت مغز است، همانطور که افراد مسن را تشویق می‌کند تا در زندگی به موسیقی بازگردند.
 
شواهد قابل‌توجهی برای فواید فعالیت‌های گروهی موسیقی برای افراد مبتلا به زوال عقل وجود دارد و این رویکرد می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک بسته سالمندی سالم برای افراد مسن گسترش یابد تا آنها را قادر سازد به‌طور فعال خطر ابتلا را کاهش و سلامت مغز را ارتقاء دهند.
 
علاوه بر این، نواختن یک ساز می‌تواند استرس را کاهش دهد. عمل تمرکز بر موسیقی می‌تواند مراقبه باشد و توجه را از استرس‌ها و اضطراب‌های روزانه منحرف کند. همچنین اندورفین‌ها را آزاد می‌کند و کاهش‌دهنده استرس طبیعی بدن است که منجر به احساس شادی و آرامش می‌شود.
 
یادگیری یک ساز برای کودکان و نوجوانان می‌تواند به ویژه برای رشد مغز مفید باشد. مهارت‌های زبانی را بهبود بخشد، هماهنگی را تقویت کند و عزت نفس را افزایش دهد.
 
نواختن ساز در افراد مسن می‌تواند راه موثری برای فعال نگه داشتن مغز باشد. می‌تواند زوال شناختی را به تاخیر بیاندازد و چابکی ذهنی را بهبود بخشد همچنین، مشارکت موسیقی باعث بهبود ارتباطات اجتماعی نیز می‌شود.
 
علاوه بر این، برای افراد در هر سنی، نواختن یک ساز می‌تواند ارتباطات اجتماعی را تقویت کند. این جنبه‌های اجتماعی می‌توانند با احساس تنهایی مبارزه و حس اجتماع و تعلق را تقویت کنند.
منبع
ایسنا

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
الگوریتم: غربال اراتوستن
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
اتحادهای ریاضی
تعاریف و مفاهیم: گراف کامل
تعاریف و مفاهیم ریاضی: اصل لانه کبوتری