پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ 7594 1 2

برای داشتن ذهنی خلاق و پویا باید هر از گاهی به مغز خودمان استراحت دهیم و در حقیقت این ذهن ساکت و آرام است که می تواند به تولید بهترین ایده های ممکن همت گمارد.

چگونه به ذهن مان استراحت دهیم؟

علم اعصاب و روان معتقد است برای داشتن ذهنی خلاق و پویا باید هر از گاهی به مغز خودمان استراحت دهیم و در حقیقت این ذهن ساکت و آرام است که می تواند به تولید بهترین ایده های ممکن همت گمارد. اما آیا می توان در میانه ی یک روز پرمشغله با انواع و اقسامی از وظایف و مسئولیت ها به چنین ذهن ساکت و خاموشی نائل شد؟ در این مقاله سه راهکار خاص، ساده و سریع را برای ایجاد وقفه و استراحت ذهنی به شما گرامیان معرفی می کنیم.

● تمدد اعصاب سریع السیر
تحقیقات جدیدی که در آزمایشگاه تصویربرداری عصبی در پردیس لس انجلس دانشگاه کالیفرنیا (UCLA) صورت گرفته، اذعان می کند افرادی که به تکنیک های تمدد اعصاب می پردازند، قشر خاکستری بیشتری در مغز خود دارند که این موضوع نشانگر ارتباط قوی تر بین بخش های مختلف مغز آنهاست؛ موضوعی که می تواند به کاهش بیماری های مغزی (اتروپی) در این گروه منتج شود. به عبارت دیگر، تمدد اعصاب می تواند به بزرگ تر، سریع تر و جوان تر شدن مغز افراد بیانجامد. آیلین لودر مدیر ارشد این تحقیات علمی توضیح می دهد: «به نظر می رسد که این اقدام فعالیت ذهنی خوبی باشد و می تواند به طور بالقوه ای به تغییر ساختار فیزیکی مغز فرد منتج شود.»

نکته: 
اگر شما از طریق سیستم حمل و نقل عمومی جابجا می شوید، می توانید از زمان به طرز هوشمندانه تری استفاده کرده و برای ده دقیقه ای چشمان خود را ببندید و پیش از رفتن به سر کار قدری تمدد اعصاب کنید. بهتر است تصویر بسیار خاصی را انتخاب نمایید، مثلاً یک آبشار زیبا، ساحل دریا، درختی قشنگ یا هر عکس جذاب دیگر، و تنها بر روی آن تمرکز کنید. اگر تفکرات دیگری به ذهن شما خطور می کند، به آرامی آنها را به کناری هدایت کنید. سعی کنید این تکنیک را روزی یک یا دو بار انجام دهید. هدف از این کار همانا ایجاد حس آگاهی و آرامش در فرد است.

● چرخه های ۹۰ دقیقه ای کار و کوشش
کی. آندرس اریکسون یکی از روانشناسانی است که به خاطر تحقیقات و تئوری ها و کارایی بالای نظریاتش در حوزه های گوناگون – از موسیقی گرفته تا دانش و ورزش و کار – مطرح است. وی ایده ی چرخه های ۹۰ دقیقه ای کار و تفریح ۵ دقیقه ای را توصیه کرده است. این شیوه ی سینوسی، دارای بازه ای صرف جهت جذب انرژی است که فرد را در انجام بهتر امور در سیکل بعدی یاری می رساند. این روش درواقع ساده ترین راه برای ایجاد رنگ تفریح در زندگی روزمره است.

نکته:
بهتر است یک برنامه ی « یادآوری زنگ تفریح » دریافت کنید، برنامه هایی چون Scirocco یا Health Hints از این دسته اند. پس از نصب و راه اندازی آنها را برای فواصل زمانی ۹۰ دقیقه ای تنظیم کرده و بین هر بازه ی کاری یک زمان تفریح ۵ دقیقه ای نیز در نظر بگیرید. پس از آن به انجام کار پرداخته و به خوبی بر روی آن تمرکز کنید؛ پس از انجام امور محوله نیز به تفریح مشغول شوید. این تفریح می تواند شامل راه رفتن، صحبت با همکاران، نوشیدن چای یا گوش کردن به موسیقی یا هر کار دیگری که دوست دارید باشد؛ یعنی اموری که به شما « انرژی دوباره » می دهد. حتی اگر فکر می کنید که به تفریح نیازی ندارید باز هم به آن بپردازید تا ذهن تان پس از کار، نفسی تازه بکشد و بعد از آن دوباره به کار بازگردید.

● تصورات و خیال پردازی های روزانه
بسیاری از افراد این داستان را شنیده اند که چطور آرتور فرای از کمپانی ۳M به ایده ی یادداشت برداری نوین دست یافت: او مشغول خیال پردازی در کلیسا بود که این ایده همچون صائقه ای به کله اش زد! جوآنتا اسکولر یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا مکرراً نشان داده افرادی نظیر آرتور فرای که به تصوررات خویش فرصت بارور شدن می دهند، دارای قوه ی تخیلی قوی هستند و می توانند در آزمون های خلاقیت نمره ی بالاتری دریافت کنند. آنچه موجب تفاوت بین تصورات و تمدد اعصاب می شود آن است که در این روش بجای آنکه فرد ذهن خویش را تهی کند، اجازه می دهد تا فکرش از خیالات گوناگون و تصادفی پر شوند. این ترفند به فرد کمک می کند تا در صورت مواجهه با تصورات خاص سریعاً آنها را به کار بندد.

نکته:
بیست دقیقه ای را به این موضوع اختصاص دهید و دو بار در هفته به خصوص زمانی که ناهار می خورید به ایده پردازی بپردازید. پیرامون هر چیزی به غیر از کار فکر کنید – مثلاً مسافرت به ساحل دریا، ساختن خانه ای رویایی، انجام مسابقات ورزشی و... – می توانید تعداد دفعات این تمرین را حتی به ۳ یا ۴ نوبت در هفته نیز افزایش دهید. پس دفعه ی بعد که کسی مچ شما را در حین خیال پردازی گرفت و مدعی شد که سر کار بازی گوشی کرده و اصلاً حواستان نیست، بهتر است برای او توضیح دهید مشغول بارور کردن ذهن خلاق خود هستید! موفق باشید.
منبع
سلامت 118

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 
  1. میلاد يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ --- ۲۱:۰۴:۳۶

    بسیار عالی بود

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

درس فارسی و تأثیر آن بر ریاضیات
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
زندگینامه بزرگان ریاضی: اواريست گالوا
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه بزرگان ریاضی: رونالد فیشر
زندگینامه بزرگان ریاضی: غلامحسین مصاحب، پدر ریاضیات جدید در ایران
مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایران و جهان
تعاریف و مفاهیم: قضیه حمار
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!