پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
پنجشنبه ۵ دی ۱۳۹۲ 3085 0 3

مقابله با پدیده پایان‌نامه فروشی به استاد راهنمای دانشگاه و گروه تخصصی که دانشجو و استاد راهنما در آن قرار دارد مربوط می‌شود.

پدیده‌ای به نام" پایان‎نامه فروشی"

گفتگوی دکتر جلال صبا، معاون دانشگاه زنجان با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):
 
مقابله با پدیده پایان‌نامه فروشی به استاد راهنمای دانشگاه و گروه تخصصی که دانشجو و استاد راهنما در آن قرار دارد مربوط می‌شود. البته این صحبت به این معنی نیست که اساتید از این موضوع مطلع هستند و چشم‎پوشی می‌کنند، بلکه اساتید دقت کافی را ندارند که چنین اتفاقی رخ می‌دهد؛ البته در دانشگاه‎های دولتی این موضوع کمتر دیده می‌شود، ولی متاسفانه در دانشگاه‎های کوچک و خصوصاً دانشگاه‎های غیردولتی به دلیل حجم زیاد دانشجوی پذیرفته شده، شاهد بروز این رخداد هستیم.
 
اساتیدی که در این زمینه دلسوزی دارند نسبت به پذیرش پایان‎نامه حساسیت نشان می‌‎دهند. مثلاً استادی، یک پایان‎نامه دکترا و 2 پایان‎نامه کارشناسی ارشد قبول کرده است، در حالی که این استاد 100 مقاله به چاپ رسانده و انتظار می‌رود تعداد پایان‌نامه های مورد راهنمایی‌اش بیشتر باشد، اما این فرد کمیت را فدای کیفیت نکرده، ولی متاسفانه دیده می‌شود در یک واحد از یک دانشگاه کوچک یک استاد 40 دانشجو را راهنمایی می‎کند، پس در این شرایط قطعاً شاهد استفاده از پایان‌نامه‌های دیگران خواهیم بود.
 
وقتی راهنمایی تعداد دانشجوی زیادی توسط یک استاد پذیرفته شود و دقت لازم در این زمینه انجام نگیرد برخی از دانشجویان به سمت خرید پایان‎نامه‎های آماده پیش می‌روند.
 
داوری پایان‎نامه‎های زیاد نیز مشکل است، زیرا داوری هر پایان‎نامه حداقل 8 ساعت زمان نیاز دارد و اگر تعداد آن زیاد باشد نمی‎توان با دقت در این زمینه نظر داد.
 
باید پذیرفت که هر توسعه‎ای باید ابتدا کمی باشد و بعد کیفی، زیرا نمی‎توان از ابتدا شرایط کیفی سختی داشت بدون اینکه کمیت را گسترش داد. تاکنون کشور رشد کمی خوبی داشته است و دانشگاه‎ها به خوبی رشد کرده‎اند و هم‎اکنون زمان توجه بر کیفیت است و اگر بر کیفیت تاکید نشود تمام زحمت‎هایی که برای رشد کمی هزینه شده است به هدر می‌رود که موضوع پایان‎نامه و کاربردی کردن موضوعات تحقیقاتی نیز از دیگر پایه‎های تحقیقاتی است.
 
اگر بتوان یک پروژه بزرگ تحقیقاتی را تعریف کرد، می‎توان چند پایان‌نامه را داخل آن ساماندهی کرد که علاوه بر مفید بودن پایان‌نامه‌های دانشجویی دیگر اتفاقاتی مانند فروش پایان‌نامه آماده اتفاق نمی‌افتد، لذا کار باید از پایه درست انجام شود.
منبع
ایسنا
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
الگوریتم: غربال اراتوستن
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
اتحادهای ریاضی
تعاریف و مفاهیم: گراف کامل
تعاریف و مفاهیم ریاضی: اصل لانه کبوتری