سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
يکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ 4338 0 3

آیا به دنبال یک فکر بکر هستید؟

یک فکر بکر!

هدف خود را تعیین کنید
باید تصمیم بگیرید که فکر شما قرار است در چه مورد باشد و به چه دردی بخورد. آیا به دنبال نوشتن یک کتاب یا مقاله هستید؟ آیا به فکر یک اختراع مبتکرانه اید؟ یا اینکه می خواهید میهمان های خود را در یک مراسم شام شگفت زده کنید؟ در هر موردی که باشد باید کمی در مورد موضوع در ذهن خود جستجو کنید. اگر به فکر نوشتن یک مقاله یا کتاب هستید به ژانر آن دقت کنید. اگر به دنبال یک اختراع هستید به این فکر کنید که اختراع شما قرار است چه مشکلی را حل کند. اگر به دنبال نوشتن برای یک روزنامه یا مجله هستید، مجله را بردارید و ورق بزنید و به تیتر مطالب توجه کنید. ببنید مجله مورد نظر شما در چه حوزه ای مطلب منتشر می کند.
 
از طوفان مغزی استفاده کنید
یک برگ کاغذ و یک مداد بردارید و هر آنچه به ذهنتان می رسد چه مربوط و چه نامربوط را یادداشت کنید. اجازه بدهید ذهنتان مثل باد سیال باشد و برای فکرتان حد و مرزی مشخص نکنید هر چقدر هم که افکارتان در هم و آنچه به ذهنتان می رسد مغشوش باشد نگران نباشید همه را یادداشت کنید و به همه احتمالات فکر کنید.
 
دنبال انگیزه باشید.
در مورد فکر مبهمی که دارید جستجو کنید بروید سراغ کتاب ها، مجلات، روزنامه و اینترنت و هر نکته مرتبطی را نگاه کنید. دنبال مطلبی باشید که شما را جذب کند و به فکر شما جهت و سمت و سو بدهد.
 
سفر کنید
بعضی وقت ها سفر کردن بهترین راه بروز خلاقیت و رسیدن به افکار نو است. حتی اگر فرصت سفرهای دور و دراز و طولانی مدت را ندارید، سوار اتوبوس یا مترو شوید و به سمت دیگر شهر حرکت کنید ذهن خود را آزاد بگذراید تا به جستجو بپردازد. باور کنید وقتی ذهنتان آسوده و آزاد باشد افکار نو و خلاق به سراغتان خواهند آمد.
 
با دوستان خود صحبت کنید
بعضی وقتها که حس می کنید ذهنتان به بن بست رسیده، سراغ یکی از دوستان قدیمی خود بروید و شروع کنید به صحبت. گاهی اوقات صحبت بی غل و غش با یک دوست اعصاب مغزتان را تحریک می کند و افکار نو به سراغ شما می آید. می توانید از دوست خود بخواهید افکارش را برایتان بگوید یا حتی یک خاطره قدیمی برایتان تعریف کند همه اینها می تواند جرقه فکر های جالب برای شما باشد.
 
بخوابید
یکی از بهترین راه ها برای آزاد کردن ذهنتان از روزمرگی و راه شدن پتانسیل افکار نو، خوابیدن است. چه بسیار از مردم که در خواب به کشف مسائل موفق شده اند. اگر در خواب هم نتوانید فکر خوبی پیدا کنید اما دست کم مغزتان از خستگی بیرون می آید و فکرتان با آسودگی و رهایی بیشتری در وقت بیدار شدن به جستجوی افکار نو می پردازد.
 
حواستان باشد فکر دیگری را ندزدید
بعضی وقتها ممکن است فکر کنید شما تنها فردی هستید که به یک کشف جدید یا فکر نو رسیده اید اما برای اینکه مطمئن باشید این طور است یک جستجو در اینترنت یا روزنامه ها بکنید ممکن است افرادی باشند که قبل از شما به آنچه شما رسیده اید رسیده باشند. در این صورت بهتر است بروید سراغ فکر های دیگر.
:: اختصاصی گروه تدوین محتوای  آی هوش
استفاده از این مطلب و انتشار آن، با ذکر نام آی هوش و درج لینک www.ihoosh.ir بلامانع می باشد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
سیستم عدد نویسی رومی
همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده
جادوی اعداد: عدد 1729
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
طنز آموزش: نکات مهم درسی!
اتحادهای ریاضی
زندگینامه بزرگان روان شناسی: آنا فروید