سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳
يکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ 3041 0 2

یک روانشناس گفت: هم اکنون برخی از دانش آموزان تیزهوش دچار ناامنی روانی و اضطراب هستند که باعث قربانی شدن خلاقیت آنان می شود.

برخی دانش آموزان تیزهوش دچار ناامنی روانی و اضطراب هستند

غلامعلی افروز درمراسم رونمایی از کتاب «دست نامه شهاب» که در ساختمان شهید بهشتی مرکز ملی استعدادهای درخشان در حال برگزار است، گفت: هوش ذاتی است اما خلاقیت آمیزه ای از هوش و خصیصه های ذاتی شخصیتی است. وی افزود: خلاقیت اکتسابی آمیزه ای از پرورش نگرش ها و باورها است. خلاقیت آمیزه ای از هوش و خصیصه های والای شخصیتی است.
 
این روانشناس تصریح کرد: خصیصه های والای شخصیتی تبسم، دیدن وضع موجود، احساس اندیشه به وضع مطلوب، احساس تلاش مداری، توکل و افکار مثبت است که به خلاقیت منجر می شود اما آفت آن استرس و افکار منفی است. وی ادامه داد: قدرت اصلی جهان در حوزه منابع اقتصادی و سیاسی در اختیار کشورهایی است که مغزهای هوشمند و خلاق دارند. رهبران فهیم و بصیر و مدیران ارشد، توانا و بلندفکر همیشه به دنبال این هستند که بستری در کشور فراهم کنند که محل زندگی هوشمندان و خلاقان باشد. وی بیان کرد: در پیش دبستانی ها و مدارس غیرانتفاعی ذهن دانش آموزان را با مطالب بیهوده از جمله ساز، رقص و زبان های مختلف پر می کنند که هیچ کدام به درد دانش آموز نمی خورد.
 
این روانشناس افزود: شناسایی و هدایت صاحبان استعدادهای درخشان اهمیت زیادی دارد و تفکیک یا تلفیق آنها مهم نیست بلکه مهم هدایت و رهبری آنهاست. وی گفت: پیوند سازمان استعدادهای درخشان با بنیاد ملی نخبگان باید عمیق تر شود و بنیاد به این سازمان باید به عنوان نهاد سرمایه ای نگاه کند. افروز با اشاره به اینکه سازمان پرورش استعدادهای درخشان باید از سازمان سنجش مهمتر تلقی شود، ادامه داد: اضطراب و استرس آفت خلاقیت دانش آموزان است. هم اکنون برخی از دانش آموزان تیزهوش دچار ناامنی روانی و اضطراب هستند و این موضوع باعث قربانی شدن خلاقیت آنها می شود.
 
این روانشناس تصریح کرد: بسیاری از والدین نمره گرا هستند و حتی تحمل نمره ۱۹.۵ را هم ندارند همین روند باعث شده تا دانش آموز وقتی به دوره دبیرستان می رسد فقط دغدغه کنکور داشته باشد.وی با اشاره به اینکه کنکور آموزش های دوره متوسطه را تخلیه کرده است، گفت: کجای دنیا این  همه کلاس کنکور وجود دارد. این روانشناس اضطراب، نمره گرایی و فشار خانواده ها را مانعی بر سر راه خلاقیت دانش آموزان عنوان کرد.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

تشخیص هوش افراد از روی چهره
معادله
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
فناوری جدید برای ساخت کاوشگرهای رباتیک هوشمندتر
تماشای مغز در حین حل مسایل ریاضی
بازتاب خبر تلخ درگذشت نابغه ایرانی در رسانه‌های خارجی
رتبه‌های ممتاز کنکور در اختیار دختران
میرزاخانی نام ایران را در تاریخ ریاضی دنیا ماندگار کرد
حیوانات هم ریاضی می‌دانند؟!