شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ 4224 0 1

شاید روزی خواندن ذهن دیگران کاری غیرممکن به نظر می‌رسید و نهایتا در بعضی از فیلم‌ها می‌توانستیم تصوری از آن داشته باشیم، اما اکنون شرکتی مدعی شده که می‌خواهد دستگاه ارزان قیمتی را تولید کند که با اتصال به گوشی هوشمند شما می‌تواند ذهن‌ها را بخواند.  

ادعای ساخت دستگاهی که ذهن‌ها را می‌خواند!

شاید روزی خواندن ذهن دیگران کاری غیرممکن به نظر می‌رسید و نهایتا در بعضی از فیلم‌ها می‌توانستیم تصوری از آن داشته باشیم، اما اکنون شرکتی مدعی شده که می‌خواهد دستگاه ارزان قیمتی را تولید کند که با اتصال به گوشی هوشمند شما می‌تواند ذهن‌ها را بخواند. به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رشته‌های علمی و تحقیقی روز به روز به سرعت پیشرفت خود در خصوص مغز انسان می‌افزایند و هر روز بیشتر شتاب می‌گیرد که البته شاید بتوان یکی از علت‌های این موضوع را کاربرد نظامی آن محسوب کرد.
 
همچنین نباید این موضوع را هم از قلم انداخت که همواره فناوری‌های نظامی دوره مشخص محرمانه خود را دارند که پس از سپری شدن آن‌ دوران می‌توانند به تولید انبوه رسیده و به بین مردم راه پیدا کنند.
 
یکی از آخرین پروژه‌هایی که مورد حمایت مالی شرکت دارپا قرار گرفته به همین فناوری یعنی خواندن ذهن افراد با استفاده از یک دستگاه و گوشی هوشمند مربوط است. عنوان این پروژه توسط دارپا این گونه انتخاب شده است: ساخت ابزار ارزان و قابل حملی که بتواند اطلاعات حاصل از الکترو انسفالوگرافی (EEG) را به یک اپ گوشی خوراک دهی کند.
 
الکترو انسفالوگرافی یا همان EGG ثبت فعالیت الکتریکی مغز است؛ این تکنیک شامل گرفتن سیگنال توسط الکترودهای سطحی، بهبود، چاپ و آنالیز سیگنال‌ها می‌شود. البته در دنیای امروز این فناوری در بعضی از بازی‌های فکری هم به چشم می‌خورد و به گونه‌ای تجاری سازی شده است. برای مثال Thinker Thing به کاربران اجازه می‌دهد تا با تصور یک محصول آن را به سادگی به طور سه بعدی پرینت بگیرند، البته نباید این موضوع را فراموش کرد که این پروژه هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.
 
علاوه بر این سایت dvice در این رابطه نوشته است: در کنار این موضوعات از این فناوری در دروغ‌سنج‌ها نیز استفاده می‌شود. اما چیزی که این شرکت آن را اعلام کرده به این معنی است که با ورود این فناوری کاربران تنها بوسیله یک سخت‌افزار مخصوص و اپلیکیشن مخصوص موبایل آن قادر به خواندن ذهن سایر دوستان خود خواهند بود!
 
به نظر می‌رسد در صورت تحقق چنین پروژه‌ای کاربردهای بسیار زیادی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت البته نباید این موضوع را از قلم انداخت که تحلیل داده‌های بدست آمده از EGG نیازمند الگوریتم‌ها و محاسبات بسیار پیچیده‌ی ریاضی است و این موضوع می‌تواند به عنوان یک چالش بزرگ برای شرکت دارپا قلم داد شود. حال باید چند سالی صبر کرد تا شاهد آن چه در ذهن طرف مقابلمان می‌گذرد باشیم.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
باهوش ها بیشتر گیاه خوار می شوند
چگونه ریاضیات را آموزش دهیم؟
گرایش 12 درصدی دانش آموزان به رشته ریاضی، زیرساخت‌های آینده مهندسی را دچار بحران می‌کند
فراموشی برای حافظه مفید است!
بازگشت تیم ملی المپیاد ریاضی با ۶ مدال
ریاضیدان‌ایرانی،‌ برنده‌ جایزه‌ جهانی‌ علوم‌ و‌ رایانه
ژن‌های اوتیسم با هوش بالا رابطه دارند
نقش ریاضیات در فلسفه افلاطون به چه میزان است