يکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ 4155 0 2

فیدیبو می‌تواند کتاب‌های درسی را با عکس، فیلم و تصاویر آزمایشگاهی در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. فیدیبو یک افتخار ملی برای همه ایرانیان است و متعلق به فرد خاصی نیست.

فیدیبو: حضور تمدن ایرانی در جهان امروز

دنیا با انقلاب سوم که به تعبیری از 20 سال پیش با همگانی‌شدن اینترنت روی داد وارد مرحله جدیدی از تمدن انسانی شده است. بسیاری از مفاهیم، تعاریف اجباری از ابزارها و بسیاری از رویکردها و آرمان‌ها تغییر کرده است. میراث تمدن‌بشری تا قبل از انقلاب ارتباطات در موزه‌ها، کتابخانه‌ها، معماری‌ها، آرشیوهای موسیقی، فیلم، گالری‌های نقاشی و آرشیوهای صوت و تصویر از فرهنگ عامه و نظایر آن قابل جست‌وجو بود اما در دوران جدید این میراث بشری در درون ظرفی به نام اینترنت با فناوری دیجیتال به‌شدت حفظ و عرضه می‌شود.
 
اگر امروز به‌عنوان ایران و تمدن ایرانی وارد فضای اینترنت نشویم وارد گنجینه میراث تمدن بشری نشده‌ایم. به میزانی که محصولات فرهنگی و تمدنی خود را در فضای اینترنت ثبت و عرضه می‌کنیم در ساختار آینده تمدن خواهیم داشت. تمدن‌هایی که با محافظه‌کاری از اینترنت فاصله می‌گیرند آهسته‌آهسته فراموش می‌شوند. بر این اساس هر یک از تخصص‌ها و حرفه‌ها باید ظرفیت‌های این بستر تمدن‌ساز را شناسایی کنند و به بهترین وجه با نوآوری و خلاقیت حضور یابند. اغراق نیست اگر بگویم «ای‌بوکEBook» یا کتاب الکترونیک به اندازه اختراع خط یا اختراع چاپ در آینده انسان تاثیر دارد.‌
 
ای‌بوک مهم‌ترین و پیچیده‌ترین فناوری حوزه دیجیتال برای حوزه انتشار علوم انسانی کاربردی است. ‌ای‌بوک یا کتاب الکترونیک رسانه‌ای است که می‌تواند در کوتاه‌ترین فاصله کمتر از یک دقیقه تمام معارف ژاپن را به دورترین دولت‌های آفریقا منتقل کند و در اقتصاد کتاب توسعه ایجاد کند. البته باید بگویم که کتاب الکترونیک هیچ‌گاه جای کتاب کاغذی و حس، طعم، بو و لمس کاغذ را پر نخواهد کرد. اما بخش جدیدی از انسان‌های جهان را که با کتاب انس و الفت ندارند با خواندن به بهانه بازی با تلفن‌های هوشمند، وبگردی، فناوری مدرن جذابیت‌های تلفن‌ها، آی‌پدها و نوت بوک‌ها آشتی خواهد داد. «فیدیبو» فناوری پیچیده‌ای است که برای نخستین بار در منطقه ما طراحی و ابداع شده تا امروز نرم‌افزارها و کتاب‌های الکترونیک ظرفیت انتقال خط لاتین را که از چپ نوشته می‌شود، داشته باشند
 
. اما از این پس ایران سرزمین مادری من با شش‌هزار سال تمدن با سابقه حضور در شکل‌گیری تمدن جهانی توانسته است نرم‌افزاری را طراحی کند برای خط‌هایی که از راست به چپ نوشته می‌شود مثل عربی، فارسی و اردو. پیچیدگی این نرم‌افزار به حدی است که از فقدان آن در این منطقه بزرگ جغرافیایی با دو میلیارد جمعیت در هندوستان، پاکستان و دنیای عرب عرضه می‌شود. امروز شما می‌توانید هزاران کتاب خود را فیدیبو کنید و در یک تبلت یا تلفن جا دهید.

در محیط اندروید یا مکینتاش یا اپل یا تبلت یا نوت‌بوک و دیگر ظرفیت‌های جدیدی که به بازار منتقل نشده، اضافه کنید. بازار کتاب یا فیدیبو توسعه می‌یابد و کپی رایت آن حفظ می‌شود و با اندکی مسامحه باید بگویم که هر نسخه خریداری شده از فیدیبو در دل خود کدی به صورت مستتر دارد که اگر خریدار آن را کپی کند سامانه فیدیبو آن را می‌فهمد و کشف می‌کند و از تکثیر ناجوانمردانه آن در دنیای مجازی جلوگیری می‌کند. هر چند هیچ شیوه‌ای از جلوگیری سرقت ادبی وجود ندارد همین امروز کتاب کاغذی ما در سلیمانیه و کشورهای اطراف و حتی ریسوگراف‌های خانگی تکثیر و فروخته شود اما سازوکاری که فیدیبو طراحی کرده کمک می‌کند که سارقان کتاب را جست‌وجو و پیدا کنیم و به دست قانون بسپاریم.
 
قوه قضاییه، وزارت ارشاد و قوه مقننه با تصویب قوانینی مانند مقررات دفاع از حقوق مولفان و مصنفان برای کتاب الکترونیک فیدیبو اقدام کنند تا امنیت خاطر بیشتری برای ناشر و مولف ایجاد شود. بنابراین استفاده از کتاب الکترونیک یک سرنوشت محتوم برای جوامع است و گریزی از آن نیست مثل اینترنت، ماهواره، برق و تلگراف و هر چه بهتر که ما با این کار وارد حوزه این اقتصاد شده‌ایم و ارمغانی برای جهان عرب، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان آورده‌ایم. فیدیبو می‌تواند کتاب‌های درسی را با عکس، فیلم و تصاویر آزمایشگاهی در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. فیدیبو یک افتخار ملی برای همه ایرانیان است و متعلق به فرد خاصی نیست.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
سیستم عدد نویسی رومی
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
اتحادهای ریاضی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
طنز ریاضی: اثبات 2=1
پس‌ خبا؛ فن بهسازی حافظه
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه
هوش سیّال در مقابل هوش متبلور