چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۲ 9981 0 3

«بلند شو برو پای درست بشین» یا «باز شب شد و هیچی درس نخوندی» از آن جملاتی است که والدین یک دانش آموز بارها در یک روز از آن استفاده می کنند.

۳ دلیل اصلی بی علاقگی دانش آموزان به درس خواندن

«بلند شو برو پای درست بشین» یا «باز شب شد و هیچی درس نخوندی» از آن جملاتی است که والدین یک دانش آموز بارها در یک روز از آن استفاده می کنند. روزانه تعدادی پیامک از والدینی به دست ما می رسد که از درس نخواندن فرزندان شان کلافه شده اند و به دنبال راه حل می گردند. گاهی هم پیامک هایی از دانش آموزان به دست ما می رسد که از خودشان به خاطر این که حوصله درس خواندن ندارند خسته شده اند و به دنبال راه حل هایی می گردند تا بتوانند خودشان را به درس خواندن علاقه مند کنند.
 
راضیه حافظ شعرباف، مشاور تحصیلی معتقد است که دلایل درس نخواندن دانش آموزان معمولا به 3 عامل اصلی تقسیم می شود؛ ضعف پایه، قرار گرفتن در جمع دوستان نا موفق و آشنا نبودن با روش های صحیح مطالعه که گاهی باعث می شوند یک دانش آموز تصمیم به ترک تحصیل بگیرد. وی در گفت وگو با خراسان به عوامل و راهکارهای رفع این مشکل نیز اشاره می کند که در ادامه خواهید خواند.
 
از روش همیار معلم کمک بگیرید
ضعف پایه: ممکن است علت درس نخواندن یک دانش آموز ضعف در دروس پایه باشد. مثلا یک پسر 10 ساله، شاید چون جمع و تفریق را خوب یاد نگرفته است، نمی تواند ضرب و تقسیم را یاد بگیرد. برای رفع این مشکل اولین کاری که دانش آموزان باید انجام بدهند این است که نقاط ضعف و قوت خودشان را در مباحث درسی بشناسند. در قدم بعدی دانش آموزان باید بدانند که برای یادگیری بهتر بعضی درس ها باید در ابتدا به پیش نیازهای آن درس مسلط شوند. مثلا اگر دانش آموزی در سال سوم دبیرستان در درس عربی مشکل دارد، باید از دوره راهنمایی کتاب های عربی اش را دوباره مرور کند تا مشکلش رفع شود. یک راه حل دیگر هم استفاده از کتاب های کمک آموزشی است. برخی از این کتاب ها درس ها را از پایه توضیح می دهند تا نکات مبهم برای شما رفع شود. یک راه حل دیگر استفاده از روش همیار معلم است. در این روش دانش آموزان چند نفری با هم درس می خوانند و یک دانش آموز که به درس مسلط تر است مانند معلم درس را به بقیه دوستانش آموزش می دهد. در این روش هم دانش آموزی که نقش معلم را دارد، درس را بهتر فرا می گیرد و هم بقیه دانش آموزان.
 
دوستان درس خوان برای خودتان پیدا کنید
قرار گرفتن در جمع های نا موفق: گاهی دانش آموز در گروهی از دوستانش قرار می گیرد که درس نخواندن برای آنان به ارزش تبدیل شده است! این عامل یکی از دلایل بسیار مهمی است که دانش آموزان از درس خواندن خوش شان نمی آید. معمولاً سرگروه های این دسته از گروه های دانش آموزی چون خودشان از درس عقب افتاده اند، به خاطر این که اضطراب شان را کمتر کنند در جمع هم سالان، آن ها را هم از درس خواندن دور می کنند. این دانش آموزان در بین دوستان نا موفق از آن جمع ها پاداش می گیرند. پاداش شان هم محبوبیت و توجه بیشتر است و همین پاداش باعث می شود که بیشتر به درس نخواندن علاقه مند شوند. اولین و آخرین توصیه ای که به این دانش آموزان می شود این است که از این جمع های دوستی دور شوند. البته این دانش آموزان باید توجه کنند که قبل از اینکه از این جمع دوستانشان جدا شوند برای خودشان دوستانی بین دانش آموزان درس خوان پیدا کنند.
 
فقط داشتن هوش خوب کافی نیست
آشنا نبودن با روش های صحیح مطالعه: وقتی یک دانش آموز روش صحیح مطالعه را بلد نباشد نخواهد توانست به درستی درس بخواند. والدین باید بدانند که اگر یک دانش آموز از هوش بالایی برخوردار باشد اما از همان سال های ابتدایی تحصیلش مهارت های مطالعه را فرا نگرفته باشد یا در درس خواندن اصلا موفق نخواهد شد یا به سختی موفق خواهد شد. مثلا زمانی که یک دانش آموز در موقع درس خواندن حواسش پرت می شود بارها و بارها از درس عقب می افتد اگر او به یک راه حل درست نرسد هیچ موقع نخواهد توانست این مشکل را حل کند.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
رتبه هفتم کنکور سراسری ریاضی 93: بعد از آزمون فکرش را نمی‌کردم برتر شوم
انواع یادگیری
روایت همسفر
هوش سیّال در مقابل هوش متبلور
سیستم عدد نویسی رومی