شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳ 7128 1 8

نظم دادن به امور مالی و مسائل مربوط به پول و داشتن دانش و آگاهی مربوط به آن برای تک تک افراد جامعه ضروری است...

هوش مالی تان را تقویت کنید

نمی توانیم این حقیقت را انکار کنیم که برای رفع نیازهای اولیه زندگی مان به پول احتیاج داریم و به همین دلیل نظم دادن به امور مالی و مسائل مربوط به پول و داشتن دانش و آگاهی مربوط به آن برای تک تک افراد جامعه ضروری است، البته نمی توان این ادعا را داشت که با پول می توان خوشبختی را خرید، ولی اگر صادقانه به این موضوع نگاه کنیم آیا بی پولی آرامشی به همراه دارد؟

بی پولی و فکر کردن دائم به آن جز اضطراب و نگرانی و مبتلا شدن به انواع و اقسام بیماری های جسمانی و روانی نکته مثبتی ندارد. پس باتوجه به اهمیت مساله پول بهتر است به هوش مالی خود که یکی از برترین هوش ها در زمینه مالی و اقتصادی است بیشتر توجه و سعی کنیم آن را تقویت کرده و بیشتر به آن بپردازیم تا با استفاده از این هوش، هم بتوانیم در حل کردن مشکلات مالی مان بهتر عمل کنیم و هم راه های درآمدزایی بیشتر را یاد بگیریم.

هوش مالی بخشی از هوش شماست که می تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشکلات مالی تان را شناسایی و آن را حل کند. نمونه های ساده ای از این مشکلات که این هوش قادر به رفع آن است شامل نداشتن درآمد کافی و پیدا کردن راهکارهایی برای درآمدزایی بیشتر، بدهی های زیاد، داشتن پول و ناآگاهی برای استفاده مفید از آن است. البته اینها بخشی از مشکلات مالی است که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی پیش آید. فردی با هوش مالی بالا می تواند این مشکلات را به آرامی و مرحله به مرحله حل کند. متاسفانه اگر شما هوش مالی پایینی داشته باشید مشکلات مالی تان همیشه حل نشده باقی می ماند و هرگز از بین نمی رود، بلکه در یک برهه از زمان کمرنگ تر و در زمانی دیگر پررنگ تر می شود. اگر هوش شما در این زمینه پایین است، باید معلومات مالی خود را افزایش دهید. با این افزایش می توانید مشکلات مالی را حل کرده و قوی تر از قبل شوید.

افراد بسیاری هستند که با وجود تحصیلات بالا، سختکوشی، صداقت و بسیاری از صفات پسندیده هوش مالی پایینی دارند و هرگز در زندگی خود از نظر مالی احساس رضایت نمی کنند. آنان به استعداد های مالی خود پی نبرده اند و فقط یاد گرفته اند طبق عادت صبح از خواب بیدار شده و سر ساعت مقرر سر کار خود حاضر شوند، پس از بازگشت به منزل غذای مختصری خورده و به رختخواب روند. درواقع این گروه فقط کارفرمایان خود را که شاید نصف آنان هم تحصیلات ندارند، پولدارتر می کنند و خود همیشه درجا می زنند. اگر آنان کمی به خود سختی دهند و از استعدادهای مالی و تحصیلاتشان استفاده کنند می توانند برای خودشان کار کنند. اهمیت این هوش به این دلیل است که با وجود مشکلات مالی و سایه انداختن آن بر زندگی ما، لذت و شادی را احساس نمی کنیم و همیشه با خود کلنجار می رویم. یکی از مسائلی که در تعیین هوش مالی مهم است میزان هوش هیجانی ماست؛ اگر افراد نتوانند در زمینه های عواطف، احساسات و عادت های بد خود را کنترل کنند، قطعا در کنترل و حفظ پول هایشان هم با مشکل روبه رو می شوند. مثلا افرادی که همیشه عادت دارند بیش از درآمد خود خرج کنند، بزرگ ترین مقروضان دنیا هستند و حتما لازم است راه حل مناسبی برای این مشکل خود پیدا کنند. پس چه خوب است یاد بگیریم روی هوش مالی خود کار و آن را تقویت کنیم، هرچه این کار را بادقت تر انجام دهیم می توانیم مشکلات مالی خود را راحت تر حل کرده و حرفه ای تر شویم.

در افزایش هوش مالی به توصیه های زیر توجه کنید:
برای چیزهایی که ارزش دارند، سرمایه گذاری کنید: سرمایه گذاری برای موارد بی ارزش، ارزش چیزهای باارزش را هم از بین می برد.

چشم و ذهنی هوشیار داشته باشیم: از تجربیات مالی دیگران بخوبی استفاده کنید و بر شکست های خود و دیگران تمرکز کنید. مطمئن باشید پیروزی مقابل شکست نیست بلکه درون آن است.

اهداف والا انتخاب کنید: بسیاری از کارشناسان مالی به مردم پیشنهاد می کنند برای موفق شدن اهداف کوچک را انتخاب کنند، اما به یاد داشته باشید برای دستیابی به بهترین، باید بهترین ها را انتخاب کرد و بهترین بود.

همچنین اگر می خواهید در زمینه مالی موفق شوید، به دنبال محیط مناسب برای رشد مالی تان باشید تا بتوانید از توانایی ها و قابلیت های خود به بهترین شکل استفاده کنید. مثلا اگر شما در محیطی کار می کنید که فقط در آن شکست و ناامیدی تعریف شده است دلیلی ندارد آنجا بمانید، زیرا این یاس و ناامیدی در شما هم رخنه کرده و هیچ گاه به رضایت شغلی نمی رسید.

استعداد و توانایی های خود را دریابید: افرادی که سعی نمی کنند استعدادها و قابلیت های خود را کشف کنند، افراد تنبلی هستند که فقط کارهای ساده و بی دردسر را انجام می دهند. باید توانایی های خاص خود را پیدا کرده و به خودمان اجازه دهیم در آنها به رشد و تکامل برسیم.

خانم ها، مدیر مالی توانمند برای خانواده
توانایی زنان برای مدیریت مالی شان تا حد زیادی به این امر بستگی دارد که برخی از خرافه های زیر را کاملا از ذهن خود پاک کنند.

پول برای یک زن شادی نمی آورد: البته نمی توان همیشه شادی را با پول خرید اما در فقر ماندن هم برای یک زن خوشحالی به همراه ندارد. گاهی پول و استفاده درست آن راه هایی پیش پای شما می گذارد که هیچ چیز دیگری قادر به انجام آن نیست. این جمله معروف را به یادداشته باشید که یکی از سرمایه داران می گفت: من ثروتمند بوده ام، فقیر هم بوده ام. باور کنید ثروتمند بودن بهتر از فقر است. اگر شما نمی توانید از پول خود لذت ببرید به این دلیل است که نمی دانید چگونه از پول برای حل مشکلاتتان استفاده کنید. حداقل، پول می تواند شما را نزد یک درمانگر خوب ببرد.

صحبت کردن درباره پول در شأن یک خانم نیست: واقعا گفت و گو درباره پول چه ارتباطی می تواند به شأن و منزلت یک خانم داشته باشد؟ حقیقت صحبت کردن درباره پول نیست که دیگران را آزار می دهد، بلکه هوش و ذکاوت برخی زنان در زمینه های مالی است که آنان را آزرده می سازد. زنان فراموش نکنند دانش و پول هر دو برای آنان قدرت را به ارمغان می آورد.

این خرافه را باور نکنید که مردان در امور مالی و پول از زنان باهوش ترند: آیا ژن ناشناخته ای به نام ژن پول در مردان وجود دارد که در زنان نیست. بارها اتفاق افتاده که زنان به هوش مالی مردانشان اطمینان کرده اند و در نهایت ورشکسته شده اند.

اگر در آمد یک زن بالاتر از همسرش باشد، موجب سرخوردگی همسر وی می شود: این باور تا اندازه ای درست است، چراکه اغلب بالا بودن درآمد زن باعث ایجاد تنش و اعتماد به نفس در دیگری می شود. اما شما با مدیریت درست، گفت و گو های صادقانه درباره مسائل مالی و هزینه ها و... با همسرتان می توانید این گونه تنش ها را در خانه از بین ببرید و با ارائه ایده های خوب حتی باعث درآمدزایی همسرتان هم بشوید.

نیازی نیست تا این اندازه روی تحصیلات عالی برای شغل پردرآمد تاکید داشته باشید: چراکه درآمد شما به عنوان درآمد ثانوی بعد از ازدواج محسوب می شود. مطمئن باشید افرادی که این تصور نادرست را در شما ایجاد می کنند فقط قصد دارند مانع پیشرفت شما به سطوح عالی تحصیلی شوند.

زنان برای امور مربوط به پول و محاسبات مناسب نیستند: چرا برخی بر این عقیده اند که دختران در ریاضیات قوی نیستند بنابراین محاسبات به آنان مربوط نمی شود؟ تحقیقات نشانگر آن است که دختران و پسران به یک اندازه می توانند در درس ریاضی موفق شوند، اما دختران برای یادگیری ریاضیات نگرانی بیشتری دارند.

باید و نبایدهای تقویت هوش مالی
ـ هر روز زمانی را به خواندن مطالبی درباره پول و مسائل اقتصادی اختصاص دهید. برنامه های اقتصادی شبکه های تلویزیونی را ببینید و با مطالعه کتاب ها و مجلات اقتصادی اطلاعات مالی خود را بالا ببرید.

ـ پس انداز کردن را شروع کنید. فرقی نمی کند چقدر درآمد دارید و از چه مبلغی می خواهید پس انداز کردن را شروع کنید، حتما مبلغی را به عنوان پس انداز کنار بگذارید تا در صورت نیاز محتاج نزدیک ترین فرد خانواده تان هم نشوید.

ـ از مدیر شدن نترسید. از داشتن موقعیت شغلی بالاتر و حقوق پایه بیشتر استقبال کنید. اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و سعی کنید مهارت های مدیریت و تجارت را بخوبی فراگیرید و به آن عمل کنید.

ـ هنگامی که شرایط روحی خوبی ندارید، لطفا خرید نکنید. خرید کردن یک راه حل کوتاه مدت برای حال بد شماست. ممکن است در همان لحظه حالتان خوب شود اما این احساس زودگذر است.

ـ در برابر وسوسه خرج کردن مقاومت کنید. سعی کنید در لحظه ای که وسوسه می شوید تا پول هایتان را یکجا خرج کنید، به احساسات دیگری فکر کنید که بتواند شما را از خرج کردن عاطفی برهاند.

ـ از خود بپرسید در خرج کردن پول تحت تاثیر چه شرایط و افرادی هستید. به عنوان مثال اگر به واسطه ازدواج به یکباره به طبقه ثروتمند راه پیدا کرده اید، طبیعتا شروع به خرج کردن پول های خود می کنید و درواقع خودنمایی می کنید. مراقب باشید آرامش خود را با این خود نمایی ها و ولخرجی ها از دست ندهید.

ـ به ارزش هایتان توجه کنید. برخی بر این عقیده اند که ثروت، فانی و زودگذر است چراکه ممکن است با یک بیماری یا دگرگونی شرایط اقتصادی ناگهان همه پول ها نابود شود. پس متناسب با ارزش هایتان زندگی کنید نه متناسب با ثروتتان.

برای استفاده از ارثیه خود برنامه ریزی صحیحی داشته باشید. وقتی ارثیه ای به شما می رسد این تصور را داشته باشید که این آخرین شانس شماست. با ارثیه خود برای آینده تان سرمایه گذاری کنید.

هیچ گاه اجازه ندهید تمام دارایی مشترک تان به نام شریک مالی تان باشد. حتی اگر این شریک مالی نزدیک ترین فرد به شما باشد.

ـ مواظب احساسات تان باشید. اجازه ندهید احساسات تان مانعی برای حساب و کتاب مالی تان شود و به آسانی از حق خود بگذرید.

ـ اجازه ندهید مدرک تحصیلی تان تعیین کننده سرنوشت تان شود. فقط به این دلیل که مدرک فلان رشته را دارید نباید در شغل کم درآمد مربوط به آن رشته مشغول به کار شوید.

ـ در کارهای خیریه شرکت کنید. برخی افراد آن قدر غرق در جمع آوری پول هستند که دیگر توجهی به مستمندان و اطرافیان نیازمند خود ندارند. هیچ​گاه نیازمندان را فراموش نکنید و پولتان را فقط برای خودتان خرج نکنید. برای دیگران هم مایه بگذارید.

به فرزندان خود بقبولانید که می خواهید از نظر مالی مستقل باشید. اگر دائما فرزندانتان از شما پول طلب می کنند، یادآوری کنید که دوست ندارید در روزگار پیری محتاج کسی باشید. البته کمک کردن به فرزندان بد نیست، اما این کار نباید به صورت عادت شود.
 
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 
  1. عباس طاهری سه شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ --- ۸:۵۰:۴۸

    از شما ممنونم بابت مطالب خوب و کاربردیتون

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
ریاضیات قرن ۱۷ میلادی
ضریب هوشی نابغه‌ها چند است؟
تعاریف و مفاهیم: گراف کامل
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
هوش (IQ) چیست؟
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
اعجوبه مارپیچ ریاضی