سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳
چهارشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۱ 9393 0 5

یك عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران گفت: تحقیقات ثابت كرده است كه هوش كودكانی كه از شیر مادر تغذیه كرده اند هشت درصد بیشتر از هوش كودكانی است كه از شیر خشك تغدیه شده اند.

تغذیه با شیر مادر 8 درصد هوش كودكان را افزایش می دهد.

هوش کودک

تهران - یك عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران گفت: تحقیقات ثابت كرده است كه هوش كودكانی كه از شیر مادر تغذیه كرده اند هشت درصد بیشتر از هوش كودكانی است كه از شیر خشك تغدیه شده اند.

فرید ایمان زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند كمتر به بیماری های عفونی دچار می شوند اما كودكانی كه از شیر خشك تغذیه كرده اند بیشتر در معرض عفونت قرار گرفته و شدت بیماری آن ها نیز بیشتر است.
 
وی اضافه كرد: همچنین در شیر مادر مواد دفاعی قوی وجود دارد كه در هیچ شیر خشكی كه تا كنون در دنیا تولید شده، چنین ماده دفاعی وجود ندارد. ایمان زاده اضافه كرد: ارتباط عاطفی كودكانی كه از شیر مادر تغذیه كرده اند با خانواده بهتر از كودكانی است كه شیر خشك مصرف كرده اند.
 
وی گفت: مصرف شیرخشك در نوزادان، دردل و كولیك را تشدید می كند.'كولیك' به معنای اسپاسم یا گرفتگی دردناك عضلات است اما علت گریه نوزادان دردی است كه در ناحیه روده یا شكم كودك احساس می شود هر چند روده نوزادان مبتلا به كولیك سالم به نظر می رسد.
 
ایمان زاده ادامه داد: كولیك گریه غیرقابل كنترل و مداوم نوزاد است كه ظاهرا سالم است و خیلی خوب هم تغذیه می شود. وی گفت: كولیك به رویدادی اشاره دارد كه با گریه های مكرر و معمولا روزانه همراه است و ظاهرا با درد شكمی ارتباط دارد.
 
این فوق تخصص گوارش كودكان گفت: این حمله معمولا ناگهانی آغاز می شود و اغلب پس از شیر خوردن رخ می دهد و گریه كودك، بلند و مداوم است.
 
ایمان زاده اضافه كرد: در چنین شرایطی شكم كودك گاهی اوقات ورم كرده و برآمده می شود، پاها به نوبت خم و كشیده می شوند، پاهای كودك اغلب سرد و دست ها گره شده است.
 
ایمان زاده افزود: والدین باید از خوراندن شیر خشك به كودكانی كه دچار كولیك هستند، جلوگیری كرده و در صورتی كه بنا به دلایلی مادر نمی تواند شیر خود را به نوزاد بخوراند، باید شیر های خشك سویا دار به نوزاد خوراند.

 
عناوین مرتبط: Breastfeeding leads to higher IQ
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین خبرهای امروز

معادله
تشخیص هوش افراد از روی چهره
بازگشت تيم المپياد رياضی دانش آموزی به کشور
تیم ملی المپیاد ریاضی ایران موفق به کسب ۴مدال نقره و ۲مدال برنز شد
ساخت رباتی که ذهن انسان را می‌خواند
جشنواره استانی ریاضیات و دست سازه در قروه برگزار می شود
شب یلدای همه شما مبارک
پرنده‌های خوش‌آواز باهوش نیستند
میرزاخانی نام ایران را در تاریخ ریاضی دنیا ماندگار کرد