پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۲ 4488 0 14

گفتگویی با یک مادر خانه دار مبدع شیوه ای جدید در ضرب

مادر خانه‌داری كه ابداع‌كننده شیوه جدید ریاضی است

مصاحبه امروز كمی متفاوت است. زیرا مورد مصاحبه نه فردی سیاسی است و نه چهره‌ای شناخته شده برای اقتصاددانان و نه شخصیتی معروف برای عموم. وی نه بازیگر است و نه تاكنون در جایی از محافل عمومی سخنرانی كرده است. نه معلم است و نه تحصیلات عالیه دارد، او یك بازیگر خوب زندگی است. مهری رضایی صومعه علیایی بانویی خانه‌دار است كه در طول دوران زندگی مشترك 36 ساله‌اش متفاوت اندیشیدن و رهایی از حصار فكرهای بیهوده را مدام تمرین كرده تا امروز دستاوردی داشته باشد كه شاید بتواند راهگشا و تسهیل كننده نسل آینده باشد. شاید دیدن خانمی كه فرمول و روش ریاضی و جبر و... ابداع كرده باشد یا روشی متفاوت برای حساب و كتاب داشته باشد،‌ در میان تحصیلكردگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی امری دور از ذهن نباشد،‌ اما اگر خانمی خانه‌دار بدون تحصیلات دانشگاهی ابداعی آن هم در زمینه ریاضی داشته باشد، واقعا باید به آن پرداخت. شرایط كنونی و پیشرفت علم و تكنولوژی شرایطی فراهم كرده كه اكثر دانشجویان و شهروندان ایرانی تنبل شده‌اند و دوست دارند، دیگران به جای آنها فكر كنند به همین دلیل كمتر به فكر اندیشیدن برخلاف تعریف‌های ثابت و قالب‌های یكسانی هستند كه یاد گرفته‌اند، اما رضایی بانوی خانه‌دار كرجی این سنت را شكسته و با وجود خانه‌دار بودن و داشتن تحصیلات تا مقطع اول دبیرستان، موفق به ابداع شیوه جدید و مسیری كوتاه در انجام ضرب‌های چند رقمی شده است تا ثابت كند، خانه‌دار بودن و پرورش فرزند منافاتی با فعالیت‌های اجتماعی و خدمت رسانی ندارد و می‌توان مادر و همسر خوبی بود، 5 فرزند تحصیلكرده تحویل جامعه داد و به مطالعات آزاد و ممارست و ابداع نیز دست زده است. مهری رضایی بانوی خانه‌دار 52 ساله ایست كه با متفاوت اندیشیدن و فكر كردن، با خلاقیت و ابتكار توانسته شیوه جدید و میانبری در ضرب اعداد حتی تا چندین رقم را ابداع‌كند كه نتیجه این روش را می‌توان به نوعی كساد شدن كار ماشین حساب و راحت‌تر شدن محاسبات ضرب بخصوص برای دانشجویان و دانش‌آموزان دانست. اعتقاد مهری رضایی بانوی خانه‌دار این است كه پیش نیاز هر هنری منطق ریاضی است. وی بر اساس این منطق توانسته رمان 300 صفحه‌ای را به رشته تحریر درآورد كه اكنون در مرحله ثبت و گرفتن مجوز آن از وزارت فرهنگ و ارشاد است. علاوه بر گردآوری رمان، هنر آشپزی و پختن انواع شیرینی جات خانگی، خیاطی،‌ بافندگی و... نیز در نزد خانم رضایی ارزشمند است و وی به بهترین وجه به انجام آنها می‌پردازد. مصاحبه تهران امروز با این بانوی خانه‌دار مبتكر را بخوانید. 
 
لطفا خودتان را بیشتر معرفی كنید. 
مهری رضایی صومعه علیایی متولد 1340 هستم كه در سال 1356 ازدواج كردم و اولین فرزندم در سال 75 و در سال 67 پنجمین فرزندم به دنیا آمد و اكنون دو پسر و سه دختر دارم. تحصیلاتم تا اول دبیرستان است و به دلیل ازدواج با توجه به شرایطی كه در آن زمان حاكم بود بر خلاف میل باطنی‌ام از ادامه تحصیل باز ماندم. برای اینكه نمی‌توانستم به تحصیل ادامه دهم، خیلی گریه كردم اما متاسفانه تصمیمی بود كه در آن زمان توسط بزرگ‌ترها گرفته شد، اما شرط ازدواجم را ادامه تحصیل گذاشتم و اصرار زیادی برای ادامه تحصیل داشتم كه البته بی‌نتیجه بود. 
 
چگونه به فكر ابداع شیوه جدید در ضرب افتادید؟ 
در ابتدا وضعیت و شرایط دانشجویان از جمله دخترم كه دانشجوی ارشد است را مشاهده كردم كه با ممنوعیت بردن ماشین حساب در جلسه امتحان مواجه است و از سوی دیگر ضرب ساده وقت زیادی را از دانشجویان و دانش‌آموزان می‌گیرد، بنابراین ذهنم مشغول شد تا بتوانم ساده‌ترین میان‌بر و راه حل را برای ضرب‌های سه و چهار رقمی پیدا كنم. ابتدا فكر می‌كردم كار بسیار سخت و نشدنی است، اما سرانجام توانستم این‌كار را انجام دهم و هیچ وقت از رسیدن به جواب مایوس نشدم. سالهاست كه دانش‌آموزان ابتدایی و دانشجویان یك تعریف، قالب و شكل یكسانی را دنبال می‌كنند و هیچ كس به فكر پیدا كردن روشی ساده‌تر نیست، دانشجویان و محصلان راحت طلب شده‌اند به همین دلیل زحمت فكر كردن به غیر چیزی كه درذهنشان هست را نمی‌دهند و همواره بر اساس چیزی كه برایشان تعریف كرده‌اند رفتار و فكر می‌كنند.
 
در زمان تحصیل در میان دروس به ریاضی علاقه بیشتری داشتم و این حس را هم به فرزندانم نیز منتقل كردم. شیوه جدید ابداعی ضرب و جمع را به خواهرم كه معلم است توضیح دادم كه وی نیز این شیوه جدید را در كلاس درسش برای دانش‌آموزان ابتدایی توضیح داد و به دلیل راحت بودن روش، دانش‌آموزان دبستانی خیلی خوشحال شدند و استقبال كردند. در این روش، ضرب تا چندین رقم را می‌توان ضرب كرد و این شیوه كار دانشجویان را نیز در زمان امتحان‌های پایان ترم كه مجاز به بردن ماشین حساب نیستند نیز راحت‌تر كرده است به دلیل اینكه دانشجویان با راحت‌ترین روش می‌توانند چهار رقم را در چهار رقم در كوتاه‌ترین زمان ممكن ضرب كنند و این شیوه را در وزارت فرهنگ و ارشاد به نام خودم به ثبت رساندم. همیشه با استدلال و منطق خودم زندگی كرده‌ام برخلاف اكثر دانشجویان و دانش‌آموزانی كه كمتر تلاش می‌كنند تا قالب و تعریف‌های ثابت اطراف خود را بشكند. شرایط كنونی به گونه‌ای شده است كه بشر به‌دنبال راحت‌ترین و كوتاه‌ترین مسیر است اما برای رسیدن به این هدف هیچ تلاش و كوششی نمی‌كند و این افراد دوست دارند كه دیگران به جای آنها فكر كنند. 
 
چگونه این فكر را عملی كردید؟ 
برای رسیدن به اهداف درست، صحیح فكر كردن شرط مهمی است و اینكه باید جرات داشته باشیم كه بر خلاف تعریف‌ها و قالب‌های ثابتی كه در ذهنمان رسوب كرد، فكر كنیم و اینكه اعتقادمان این نباشد كه تنها راه رسیدن به جواب فقط یك راه حل است. بنابراین در ابتدا باید درست فكر كردن و اندیشیدن را بیاموزیم. به‌طور كلی گفت كه باید تمرین اندیشیدن را یاد بگیریم. متاسفانه زنان و بانوان جامعه در یك قالب قرار گرفته‌اند و سعی نمی‌كنند این قالب را بشكنند. 
 
در اكثر مواقع خواهان سكون و ایستایی هستیم و نمی‌خواهیم تغییر كنیم در صورتی كه دانشجویان،‌ دانش‌آموزان و جوانان باید به فكر باشند. چرا كه اگر روزگاری باتری تكنولو‍ژی تمام شود چقدر اطلاعات و دانش دارند. یكی از مشكلات ما این است كه به خاطر حرف مردم زندگی می‌كنیم اما با واقعیت خودمان زندگی نمی‌كنیم. بانوان خانه‌دار نباید خانه‌داری را قبر پیشا قبر بدانند زیرا قرار نیست چون خانه‌داری می‌كنند، كار دیگری انجام ندهند بلكه در كنار خانه‌داری می‌توان به تحصیلات و موضوعات مورد علاقه شخصی نیز پرداخت. 
 
در مورد این روش برای خوانندگان تهران امروز توضیح دهید. 
ضرب دو رقمی در دو رقمی را در اینجا توضیح می‌دهم كه البته قاعده كلی برای این روش تا ضرب 10 رقم در 10 رقم نیز همین است با این تفاوت كه در مراحل بالاتر قواعدی به قاعده اولیه افزوده می‌شود كه ان‌شاءالله بعدها در قالب كتابی به علاقه مندان ارائه خواهد شد. به عنوان نمونه برای ضرب عدد 11 در 25 چون تعداد رقم‌های دو ضرب 4 رقم است به سه خانه نیاز داریم. خانه اول را الف، خانه دوم ب و خانه سوم را ج می‌نامیم. در خانه الف عدد یكان 25 یعنی 5 را می‌نویسیم در خانه ج هم عدد دهگان 25 كه 2 است. خانه وسط هم حاصل جمع دو عدد 5 و 2 است كه می‌شود 7 بنابراین جواب درست 275 است.

با رمانم گریه كرده‌ام و خندیده‌ام
رمانی با مضمون اجتماعی و عاشقانه نوشته‌ام كه بیش از 300 صفحه دارد. این رمان را 16 آذر ماه برای بار دوم به منظور صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد ارائه داده‌ام كه جواب آن تا سه ماه دیگر داده می‌شود. بزرگ‌ترین دغدغه‌ام برای چاپ اثرم گرانی كاغذ است كه البته این امر سبب بی‌انگیزگی‌ام نشده است. شعر و جملات حكیمانه در اطراف ما بسیار زیاد است فقط باید به جملات و نكات محیط پیرامونمان توجه داشته باشیم. حتی پشت نوشته‌های خودروهای سبك و سنگین، رادیو و تلویزیون نمونه‌ای از آن است و فقط باید این ادبیاتی را كه در كف خیابان‌ها ریخته است، جمع‌آوری كنیم به همین دلیل همیشه قلم و كاغذی همراه دارم تا جملات زیبا، شعر، سوالات، نكات مهم و موضوعات مختلف را در آن یادداشت كنم. در حال حاضر بیشتر وقت خود را صرف مطالعه و تحقیق می‌كنم و از سوی دیگر كمتر وقتم را صرف نگاه كردن تلویزیون می‌كنم زیرا احساس می‌كنم، وقتم تلف می‌شود. در سخت‌ترین شرایط زندگی كردیم اما در كنار خانه‌داری تلاش كردم تحقیق و پژوهش هم داشته باشم و هر روز به‌دنبال جواب سوال‌هایی هستم كه در دفترچه‌ام یادداشت می‌كنم. 
 
در همه هنرها به منطق ریاضی نیاز داریم 
اگر به اطراف خود با دقت نگاه كنیم، هنر و زیبایی‌های بسیاری را مشاهده می‌كنیم اما تمام این زیبایی‌ها و هنرها به منطق ریاضی نیاز دارد. منطق ریاضی انسان را با ادبیات، آشپزی و دیگر هنرها آشنا می‌كند، بنده علاوه بر رمانی كه جمع‌آوری كردم، پخت كیك و غذاهای بسیار زیادی را یاد گرفتم از كیك تولد و شیرینی خانگی گرفته تا زولبیا، بامیه و رولت را خودم پخته‌ام. عاشق حل كردن معما، چیستان و جدول هستم و گاهی مواقع حل یك معما یا چستان ساعت‌ها طول می‌كشید. شاید با توجه به شرایط زندگی موفق به ادامه تحصیل نشدم اما تلاش زیادی برای تحصیل فرزندانم كردم. هنگام امتحانات پایان ترم پابه پای دختر و پسرم بیدار می‌ماندم و هنوز هم می‌مانم تا انگیزه فرزندانم برای درس خواندن بیشتر شود و اكنون چهار فرزندم در مقطع فوق لیسانس و یك فرزندم در مقطع لیسانس در حال تحصیل هستند. متاسفانه خانم‌های خانه‌دار امروزی را كه مشاهده می‌كنم توجه و زمان زیادی به تحصیل فرزندانشان اختصاص نمی‌دهند و كمتر از خواسته‌های خود برای آینده فرزندانشان چشم‌پوشی می‌كنند. 
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
اتحادهای ریاضی
هوش معنوی چیست؟
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
معرفی کتاب: دايرةالمعارف رياضيات (جلد اول): رياضيات مقدماتی
اصل شمول و عدم شمول
تست هوش: مثلث ها را بشمارید.