پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ 4637 0 4

کتاب «معماهای شهرزاد» با موضوع روایتی داستانی از معماهای ریاضی و بر پایه کتاب «شب‌های عربی» و داستان‌های شهرزاد قصه‌گو منتشر شده است

معماهای «شهرزاد»، روایتی متفاوت از شب‌های عربی

کتاب «معماهای شهرزاد» با موضوع روایتی داستانی از معماهای ریاضی و بر پایه کتاب «شب‌های عربی» و داستان‌های شهرزاد قصه‌گو منتشر شده است. نشر علوم ریاضی ره‌آورد وابسته به موسسه انتشارات فاطمی به تازگی کتابی را با عنوان «معماهای شهرزاد» اثر ریموند اسمالین منتشر کرده که تلفیقی است از داستان و معما برای آشنایی با ریاضیات و علوم وابسته به آن.
 
ریموند اسمالین استاد ریاضیات، فلسفه و منطق دانشگاه ایندیانا و دانشگاه دولتی نیویورک در آمریکاست و در شعبده‌بازی و تردستی و موسیقی و نیز طراحی جدول و معما نیز دستی دارد. از جمله مهمترین توانایی این استاد دانشگاه تالیف آثار داستانی معمایی است  که در آنها از معماهای منطقی و ریاضی برای پیشبرد و ساخت داستانش استفاده می‌کند با این تفاوت که او این معماها را نه با روش‌های جبری پیچیده بلکه با توضیحات منطقی در داستانش حل می‌کند.
 
او در «معماهای شهرزاد» نیز با همین رویه و البته تلفیق منطق و فلسفه ریاضیات در کتابش معماهایی را برای گروه‌های سنی متفاوت با توانایی تحلیل ریاضیاتی متفاوت مطرح کرده است.
 
وی در بخشی از مقدمه خود بر این اثر آورده است: این اثر سرنوشتی کاملاً متفاوت از شهرزاد را ترسیم می‌کند. من در این رمان روایتی معمایی از داستان شهرزادی که پیش از این در شب‌های عربی خوانده‌ایم بیان کرده‌ام. روایتی که در نهایت به جایی ختم می‌شود که از آن به عنوان  منطق اجباری یاد می‌کنیم که شروع کتاب دیگری با همین موضوع است.
 
این داستان از معماهایی ساده برای مخاطبان مبتدی شروع و به طرح داستانی‌معماهایی که تم اصلی آنها پارادوکس است ختم می‌شود. نویسنده همچنین با وجود داستانی بودن کتاب، راه‌حل معماهای طرح شده در اثر را در پایان آن طرح کرده است. کتاب «معماهای شهرزاد» با قیمت ۱۳۵۰۰ تومان منتشر شده است.
منبع
مهرنیوز
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
اتحادهای ریاضی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
معرفی کتاب: دايرةالمعارف رياضيات (جلد اول): رياضيات مقدماتی
اصل شمول و عدم شمول
تست هوش: مثلث ها را بشمارید.
مریم میرزاخانی معادله مرگ را نوشت