سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۲ 3677 0 3

بچه های آینده چه شغلی را آرزو خواهند کرد؟

۶ شغل اصلی هزاره سوم

وقتی که بزرگ شدید می خواهید چه کاره شوید؟ این پرسشی بود که وقتی کودک یا نوجوان بودیم به کرات از ما سوال می شد، وقتی که کودک بودیم احتمالا پاسخ داده ایم: فضانورد یا دانشمند یا خلبان، وقتی که نوجوان هستیم پاسخ ها تغییر می کند، ممکن است بگوییم:رئیس جمهور یا شاعر یا چیزی نظیر آن، ولی وقتی که در دانشگاه تحصیل می کنیم یا از آن فارغ التحصیل شده ایم پاسخ هایمان احتمالا به واقعیت نزدیک تر شده است، در این مقاطع احتمالا پاسخی مرتبط به رشته ای که در آن تحصیل می کنیم می دهیم: مهندس پزشکی، پرستار و مربی ورزش، یکی از معیارهایی که افراد شغل آینده خود را همواره بر اساس آن انتخاب می کنند، پول است، اما مشاغلی که پول زایی بیشتری دارند در جهان به سرعت در حال تغییر ما، دائما در حال تغییر هستند.
 
در گزارشی که در مجله فوربس آمده است، لیستی از مشاغلی ارائه شده است که در جهان در آینده نزدیک احتمالا مشاغلی با موقعیت ایده آل خواهند بود. توماس فری نویسنده کتاب «ارتباط برقرار کردن با آینده» در خصوص مشاغل رویایی در آینده سخن گفته است، مشاغلی که درآمدهای هنگفتی خواهند داشت و قدرت آنها به عنوان نقشی اجتماعی در جوامع به سرعت در حال افزایش است.
 
یک: آمایشگر
وقتی که شما به یک مغازه می روید می دانید که دقیقا کجا خمیر دندان یا مایع ظرفشویی را پیدا کنید، اما این اجناس چگونه به مغازه ها راه پیدا کرده اند؟ برای این کار شما باید با یک آمایشگر تولید صحبت کنید، این افراد از کامپیوترهای پیشرفته و نرم افزارهای تخصصی استفاده می کنند تا مسیر حرکت تولیدات و کالاها را در جامعه ردیابی کنند. همچنین وظیفه آنهاست که راه هایی برای تسهیل این فرآیندها ابداع کنند و آنها را کارآتر کنند. بعضی از آمایشگر ها با دولت ها همکاری می کنند، عمل آمایش در حوزه های گوناگون کاربرد دارد، به عنوان مثال یک آمایشگر می تواند به دولت کمک کند که با فجایع طبیعی چگونه مواجه شود.
 
دو: هکر اخلاقی
چگونه یک هکر می تواند اخلاقی عمل کند؟ بسیاری از کمپانی ها و موسسات خصوصی ممکن است موردحملات هکرها قرار بگیرند. در چنین مواقعی بهترین راه مقابله با هکرها در اختیار داشتن یک هکر است، یک هکر بهتر از هر شخصی می تواند مشکلات امنیتی این سایت ها را برطرف کند، در حال حاضر اغلب کمپانی ها به استخدام هکرها روی آورده اند. هکرها در زمینه هایی چون امنیت ملی و مبارزه با ویروس ها فعالیت می کنند. علت اینکه این شغل هنوز به قدرکافی گسترش نیافته است، ترس جامعه از سویه های تاریک عملکرد هکرها است، اما پروفسور فری معتقد است با بسط هرچه بیشتر حملات هکرهای سیاه، لزوم وجود هکرهای سفید پررنگ تر خواهد شد، در آینده ما نیازمند آن خواهیم بود که به شکل رسمی میان انواع هک تمایز قائل شویم. یکی از پرسش هایی که ممکن است در این خصوص مطرح شود این است که هکرهای اخلاقی مجازند اطلاعاتی را که از طریق سمت خود به دست آورده اند در جامعه منتشر کنند؟ این سوالی است که باید در آینده به آن پاسخ داده شود.
 
سه: متخصص ریسک
آیا شما قادر هستید ریسک اقدامات را پیش بینی کنید؟ یک متخصص ریسک قادر است چنین کند، متخصصان ریسک اشخاصی هستند که همزمان دارای دانش اقتصاد، بیزنس، ریاضی و آمار هستند، آنها از این دانش ها استفاده می کنند تا ریسک شکست شرکت های بیمه، بانک ها، کمپانی ها و دولت ها را کاهش دهند. پروفسور فری معتقد است که در آینده نزدیک نیاز به یک متخصص ریسک محدود به حوزه های مالی نمی شود، بلکه تمامی حوزه های یک جامعه و به خصوص علم پزشکی به متخصصان ریسک نیازمند خواهد بود. فری معتقد است که مراقبت های بهداشتی و پزشکی در جهان بیش از درمان به سوی پیشگیری می رود و برای پیشگیری شما به فردی نیاز دارید که میزان ضرر و منفعت هر راه را به صورت داده های ریاضی به شما ارائه دهد.
 
چهار: اپیدمولوژیست ها
احتمالا شما می دانید که منشا اولیه آنفلوآنزای مرغی پرندگان هستند اما چه کسی اولین بار این نکته را کشف کرد؟ یک اپیدمولوژیست. اپیدمولوژیست ها جادوگران دنیای مدرن هستند. تخصص اصلی آنها بررسی علل انتقال و سرایت بیماری ها است. آنها به مسائلی مانند راه های مختلف ضد عفونی کردن، تکنولوژی های بهداشتی پزشکی، بیماری های مغزی و مانند آن نیز می پردازند. محل اصلی کار اپیدمولوژیست ها بیمارستان ها، درمانگاه ها، شرکت های دارویی و آزمایشگاه های پزشکی است. نکته مهم در این شغل این است که شما نیازی ندارید، لزوما دکترای پزشکی داشته باشید، بلکه با کارشناسی ارشد مراقبت های بهداشتی نیز می توانید در این شغل مشغول به کار شوید. اما چرا آینده از آن اپیدمولوژیست هاست؟ طبق آمار منتشره توسط اداره کار در سال ۲۰۰۲, رشد کار در این حیطه، چیزی حدود ۳۸ درصد بوده است. اپیدمولوژیست ها به طور میانگین ۶۴ هزار دلار درآمد دارند. استخدام کننده اصلی این گروه، دولت است. دولت برای ارتقای سطح بهداشت عمومی، روز آمد کردن تحقیقات پزشکی و جلوگیری از سرایت بیماری ها ناچار به استخدام اپیدمولوژیست ها است.
 
پنج: متخصصان تغذیه
آیا غذای شما به اندازه کافی حاوی پروتئین و مواد غذایی است تا بدن شما بتواند همه نیازهای خود را برطرف کند. این سوال را متخصص تغذیه جواب می دهد. البته منظور از متخصصان تغذیه در اینجا افرادی هستند که سعی می کنند با تحلیل شیمیایی مواد غذایی به نکاتی درباره تغذیه سالم دست پیدا کنند. آنها به مساله طعم و عطر غذا هم دقت می کنند و تلاش می کنند راه هایی برای بهبود طعم غذا پیدا کنند. چرا این شغل در آینده وضعیت خوبی خواهد داشت؟ دانشمندان در حال تلاش برای ساخت نوعی پرینتر غذایی هستند. نحوه کار این دستگاه به این شکل است که شما مواد تشکیل دهنده غذایی را به صورت خام وارد دستگاه می کنید و سپس نوع غذای دلخواه خود را انتخاب می کنید. تمام. غذای شما آماده است. چه کسانی امکان این دستگاه را در اختیار ما قرار داده اند؟ متخصصان تغذیه. متخصصان تغذیه با مدرک دکترای شیمی به طور میانگین، چیزی حدود ۵۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار در ماه به دست می آورند. با توجه به اهمیت یافتن مسائل تغذیه ای و توجه بیشتر مردم به غذا و محصولات خوراکی، آینده بسیار گسترده ای پیش روی این شغل قرار دارد. بازار محصولات غذایی یکی از گسترده ترین بازارهای موجود در جهان است.
 
شش: مهندسان طراح اینترنتی
بر روی دکمه ای کلیک می کنید و به راحتی به صفحه دیگری منتقل می شوید. جهان اینترنت برای ما ساده به نظر می آید. اما برای اجرایی شدن برنامه های کامپیوتری ما نیازمند متخصصان کامپیوتر هستیم. فرآیندی که بسیار پیچیده و دشوار است. مهندسان طراح اینترنتی افرادی هستند که جهان مجازی را خلق می کنند. جهانی که ما در آن همه کار می کنیم: دوست پیدا می کنیم، خرید می کنیم، می فروشیم، از اخبار کشورمان و جهان مطلع می شویم و هزار و یک فعالیت دیگر. این شغل علاوه بر اینکه به مهارت نیاز دارد، نیازمند خلاقیت است تا بتواند ایده های نوینی مطرح کند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰، شاهد رشدی ۲۲ درصدی در این شغل باشیم. درآمد مهندسان طراحی چیزی حدود ۸۱ هزار دلار در ماه است.
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
تاثیر یادگیری بر ادراک مغز
حواسپرتی در کودکان
پژوهش: رابطه هوش هیجانی و کارآمدی مربیگری مربیان ورزش
اعداد در سوگ!
بازی هایی برای تقویت حافظه کودک
ضعف دانش‌آموز در یادگیری ریاضی و ترس از حضور در کلاس
هوش سیّال در مقابل هوش متبلور
جامه سیاه بر تن اعداد!