سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۲ 3872 0 2

فقط با داشتن مدیریتی صحیح می توان زندگی پربار و موفقی داشت، حتی باهوش ترین افراد نیز برای رسیدن به موفقیت باید مدیری خوب باشند

مدیر زندگی خود باشید

در دنیای پرسرعت امروز رقابت در هر زمینه ای بشدت بالاست و برای درخشیدن در هر زمینه ای واقعا باید فردی با توانایی های خاص بود. حتی باهوش ترین افراد برای رسیدن به خواسته هایشان و موفقیت باید خیلی تلاش کنند، اما گاهی اوقات برای متعادل نگهداشتن زندگی، این تلاش ها کافی نیست و مهارتی لازم است. در حقیقت در اینجا مدیریت زندگی مهارتی است که می تواند به افراد کمک کند که زندگی مطلوبی داشته باشند. با مدیریت مناسب می توان روی مسائل زندگی تسلط کافی داشت و به پیشرفت دلخواه رسید.

آنچه باید بدانید
قبل از این که بخواهید مدیر لایقی برای زندگی خود باشید، باید هدف واقعی زندگی تان را پیدا کنید. این که نگرش تان به زندگی چیست و می خواهید چگونه فردی باشید. این موضوع بسیار مهم است، زیرا داشتن هدف خوب و مناسب در زندگی می تواند انگیزه خوبی برای پیشرفت باشد. انسان بی هدف خیلی زود نابود می شود. باید دیدتان به زندگی چنان قوی باشد که بتواند با وجود مشکلات، شما را همچنان فعال و مشتاق نگهدارد. در ضمن باید دلیل انتخاب هدف و نوع نگرش تان به زندگی را بخوبی بدانید تا قدرت کافی برای رسیدن به آن را بیابید.

هویت
هویت شما در اصل چیزی است که شما هستید و برای آن زندگی می کنید. هویت هر کس مجموعه باورهای اوست. وقتی شما وجود خودتان را بدرستی کشف کنید و بدانید واقعا چه کسی هستید، زندگی تان تغییر خواهد کرد. شما باید رشد کنید و روز به روز بهتر از قبل شوید و مانند افرادی رفتار کنید که می دانند چگونه رویاهایشان را به واقعیت تبدیل کنند؛ بنابراین با دانستن این مساله مهم بهتر می توانید زندگی تان را مدیریت کنید.

جنبه های مختلف زندگی و مدیریت آن
جنبه های مهم زندگی هر فرد می تواند بهداشت و سلامت، مسائل عاطفی، روابط با دیگران، حرفه، امور مالی و معنویات باشد؛ بنابراین فرد با توجه نشان دادن به این موارد می تواند امور زندگی خود را بخوبی به دست بگیرد. برای این که بتوانید در زندگی، تعادل و توازن خوبی برقرار کنید و به عبارت دیگر زندگی تان را بخوبی مدیریت کنید باید چند مهارت مدیریتی بیاموزید و در امور روزمره تان به کار گیرید.

مهارت تفکیک کار از زندگی خصوصی
برای این که بتوانید از زندگی تان لذت ببرید و به هدف دلخواه تان برسید، باید بتوانید کار و امور شخصی تان را بخوبی از هم جدا کنید. اولین گام برای این کار تشخیص ماهیت حرفه تان است و این که چقدر دوست دارید برای زندگی خصوصی تان زمان اختصاص دهید. با چند روش ساده می توانید کار را از زندگی خصوصی تان جدا کنید.
 
تهیه فهرستی از کارها: تمام کارهایی را که باید سرکارتان انجام دهید، فهرست کنید. این فهرست را در دسترس داشته باشید تا کاری را از قلم نیندازید. شما با این کار دقیقا می دانید چه کاری را باید انجام دهید و برنامه ای مناسب ترتیب دهید. پس از آن دیگر در خانه نگران وظایف محل کارتان نخواهید بود.

زمانی برای استراحت: گاهی اوقات مجبور می شویم بیش از حد کار کنیم. در این گونه مواقع هرگاه لحظه ای برای استراحت کردن پیدا کردید آن را از دست ندهید تا وقتی به خانه می رسید، بیش از حد خسته و کلافه نباشید.

کار را به خانه نبرید: در این روزهای پرمشغله ذهن مردم پر از کار است و وقتی به خانه می رسند، همچنان به کار فکر می کنند، اما برای این که تعادل زندگی تان به هم نریزد باید وقتی در خانه هستید، فقط به مسائل خانه و خانواده تان توجه و در فعالیت های آنها شرکت کنید. به این ترتیب می توانید ذهن تان را آرام کرده و خود را برای یک روز کاری دیگر آماده کنید.

مهارت مدیریت پول: برای این که بتوانید زندگی تان را بخوبی مدیریت کنید باید درباره پول تان مدیریت مناسب داشته باشید. فرقی نمی کند مجرد باشید یا متاهل، فرزند داشته باشید یا خیر. شما در زندگی هزینه های بسیاری دارید مانند خورد و خوراک، مسکن، حمل و نقل و دیگر هزینه های زندگی. بنابراین مهارت های بودجه بندی به شما کمک می کند که حتی با درآمد اندک هزینه های تان را بپردازید. در واقع مهارت مدیریت پول به شما کمک می کند که آماده شرایط اضطراری و هر اتفاق دیگر باشید.

با کارت اعتباری خرید نکنید: وقتی به وسیله کارت اعتباری به خرید می رویم براحتی بیش از آنچه باید خرید می کنیم.

خودتان را بیمه کنید: بیمه ها هنگام شرایط اضطراری به کمک تان می آیند.

پس انداز: باید هر کس برای آینده و شرایط غیرقابل پیش بینی پس انداز داشته باشد.
    
مدیریت زمان
یکی دیگر از مهارت هایی که برای مدیریت زندگی بسیار لازم است، مدیریت زمان است. باید بدانید هر کار را چه وقت انجام دهید و برای برنامه های زندگی تان چقدر زمان تخصیص دهید. باید در کنار کارهایتان زمانی هم به خود و نیازهای شخصی تان در نظر بگیرید. خواب کافی داشته باشید و هر چیز را به موقع خود انجام دهید. ابزارهای الکتریکی هوشمند در این گونه مواقع می توانند به کمک تان بیایند.
    
مدیریت خشم
مسلما در زندگی تان افرادی وجود دارند که باعث رنجش تان می شوند. مثل یک همکار یا یک همسایه مزاحم. وقتی نتوانید خشم تان را کنترل کنید، ممکن است دست به رفتاری بزنید که برایتان دردسرساز شود. بسیاری از افراد به دلیل خشم کنترل نشده شان از کارشان اخراج شده یا حتی به سبب توهین یا آسیب رساندن به دیگران با مشکلات حقوقی مواجه می شوند. این مسائل زندگی را با مشکلات بسیاری روبه رو می کند؛ بنابراین اگر دچار خشم های کنترل نشده هستید حتما با یک مشاور تماس بگیرید تا در این زمینه به شما کمک کند. هنگام عصبانیت پیش از انجام هر حرکتی نفس عمیق کشیده و لحظه ای تامل کنید.
    
مهارت حل مشکل
هرگاه مشکلی به وجود می آید، باید بهترین راه حل را با توجه به منابعی که در اختیار دارید انتخاب کنید. باید یاد بگیرید در برابر هر مشکل چه واکنشی از خود نشان بدهید. حل مشکل دربرگیرنده تشخیص ماهیت مشکل و بررسی عواقب ناشی از آن و یافتن بهترین راه حل است. اگر می خواهید مدیریت خوبی روی زندگی تان داشته باشید، حتما باید این مهارت را کسب کنید.
    
مدیریت اضطراب
بیشتر مردم وقتی می خواهند تمام جنبه های زندگی شان مانند حرفه، امور مالی، روابط، سلامت، ورزش، خانواده و دوستان را مدیریت کنند، دچار اضطراب می شوند. اضطراب بیش از حد وارد تمام زندگی شان شده و تقریبا آنها را خلع سلاح می کند؛ بنابراین باید بیاموزید که چگونه برخود مسلط بوده و مضطرب نشوید یا اگر هم گرفتارش شدید خود را چگونه از شر آن خلاص کنید.
    
مهارت های ارتباطی
مهارت های ارتباطی کلامی و غیرکلامی را کاملابیاموزید، زیرا ارتباط صحیح با دیگر افراد جامعه داشتن رمز موفقیت در زندگی است. دانستن این که با افراد دیگر با پیش زمینه های متفاوت اجتماعی چگونه رفتار کنید، بسیار مهم است و ابزار مهمی برای پیشرفت در زندگی است.
    
مدیریت وظیفه
مهارت مدیریت وظیفه دربرگیرنده برخورد با هر وظیفه یا مجموعه وظایف در زندگی است که برای اهداف تان برنامه ریزی شده است. شما باید یاد بگیرید وظایف تان را چگونه برنامه ریزی و به اولویت هایتان توجه کنید.   

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
سیستم عدد نویسی رومی
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه بزرگان ریاضی: اواريست گالوا
طنز ریاضی: اثبات 2=1
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش