يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲
پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ 3786 0 1

همكاری؛ جزء جدایی ناپذیر عملكرد مدیریت

همكاری كلید موفقیت

    «همکاری» واژه ای است که استفاده از آن سابقه ای دیرینه دارد و جزئی مهم در اصطلاحات تخصصی کسب و کار محسوب می شود اما آیا کاربرد عملی و ارزش های ناشی از آن درحال ناپدید شدن است؟    این نوشته مربوط به اندرو فیلر4، موسس و مدیرعامل شرکت تولیدکننده ابزارهای کمکی کسب وکار آنلاین Wrike است. این محصول یک پلت فرم مدیریت پروژه آنلاین است که باعث سرعت بخشیدن و افزایش بهره وری در همکاری میان کارکنان به ویژه میان تیم هایی با اعضای جدا از هم می شود. این پلت فرم تیم ها را قادر به برنامه ریزی، اولویت بندی، بحث و پیگیری پیشرفت کارها در لحظه وقوع آنها می کند.

وی کار خود را این گونه شرح می دهد:
هشت سال قبل با یک مشکل عمده مواجه بودم. چگونه می توانستم تیمی را که به لحاظ جغرافیایی پراکنده بودند به گونه ای مدیریت کنم که همکاری موثرتری داشته باشند؟ ما گروه بزرگی از برنامه نویسان دور از هم بودیم و به ابزاری برای مدیریت پروژه ها و افزایش بازده همکاری میان خود نیاز داشتیم. و هیچ ابزار آماده ای که انعطاف پذیری کافی برای استفاده ما داشته باشد وجود نداشت، در آن زمان بود که تصمیم به ساختن Wrike گرفتم و از آنجا بود که اشتیاق من به فعالیت در حوزه «همکاری» متولد شد. یکسال بعد تازه مطبوعات شروع به صحبت درمورد چیزی کرد که ما قبلااز آن استفاده می کردیم و برای آن از کلمات شیکی مانند همکاری، برونسپاری و جمع سپاری استفاده کردند. کتاب هایی مانند Wikinomics و Wisdom of Crowds باعث شد ایده های مطرح شده در این حوزه کاملاعامه پسند شوند و پروژه هایی مانند لینوکس OS، ویکی پدیا و یوتیوب قدرت این ایده ها را در عمل اثبات کرد. 

پس از چندی همکاری موثر میان کارمندان دور از هم نه تنها کاملاامکان پذیر شد بلکه پیشرفت در این حوزه به چشم اندازی با شکوه برای آینده تبدیل شد. و طرفداران این مبحث به عنوان منابعی رایگان و ارزشمند از اندیشه و محتوا محسوب می شدند که منجر به افزایش سرعت در تصمیم گیری و به مفهوم عام نوآوری در کسب و کار شد.

اما زمانی که این مفاهیم به جریان اصلی کسب و کارها راه یافت نوشته ها و صحبت در مورد آن روز به روز کاهش یافته و تبلیغات در این حوزه پایان یافت و باعث شد این سوال پیش بیاید که آیا خرد جمعی، جمع سپاری و همکاری هنوز هم جزئی مهم در جریان ایجاد یک کسب و کار یا فعالیت محسوب می شود یا خیر؟
    
سرمایه گذاری جمعی
   یکی از زمینه هایی که به نظر من «همکاری» در آن بسیار قوی اعمال می شود عرصه «سرمایه گذاری جمعی» است، ظهور سایت هایی مانند کیک استارتر، Indiegogo و RocketHub باعث شده که کارآفرینان بسیار راحت تر بتوانند به منابع مالی مورد نیاز خود برای پروژه هایشان دست یابند، به علاوه این سایت ها زمینه ای را فراهم کرده اند که این افراد بتوانند به صورت مستقیم از مشتریان درمورد خدمات خود بازخورد گیرند.

    موفق ترین پروژه های موجود در سایت کیک استارتر آن هایی هستند که آفرینندگان شان با انبوه مردم همکاری می کنند یعنی از طریق سایت، ایده های خود را با مشتریان مبادله می کنند و از نظرات آنها برای بهبود محصول و یافتن یا گسترش جامعه هدف برای فروش محصول خود استفاده می کنند.    برای مثال من به تازگی از بازی «لاک پشت های روبات»5 در سایت کیک استارتر حمایت مادی کردم، این بازی از قالب بازی و سرگرمی و کارت های رنگارنگ برای آموزش اصول برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان استفاده می کند.     این بازی توانست تنها پس از پنج ساعت حضور آنلاین خود در این سایت به میزان هزینه خود یعنی 25 هزار دلار حمایت مالی کسب کند، در واقع این پروژه در نهایت توانست 631 هزار دلار از 13 هزار حامی دریافت کند.
 
 گرچه دیگر کارآفرینان ممکن است تنها به میزان هزینه های خود حمایت مالی دریافت کنند، اما تولیدکننده این بازی از بازخورد مشتریان در این سایت برای ارتقای خط تولیدات خود استفاده کرد.     تولید محصولات تنها زمینه ای نیست که سرمایه گذاری جمعی در آن موثر است، برخی افراد به حمایت مالی از افراد جوان می پردازند نه برای ایده ها یا پروژه های آنها، بلکه برای آینده آنها، یعنی به ازای پولی که اعضای سایت در سنین پایین تر دریافت می کنند در آینده باید به مدت پنج تا 10 سال بخش کوچکی از درآمد خود را به حامیان مالی خود اختصاص دهند. سایت Upstart.com در این حوزه فعالیت می کند.
    
بهره برداری از خرد جمعی
 کسب و کارها به خوبی توانسته اند از خرد جمعی برای ارتقای خلاقیت و تخصص خود استفاده کنند که ممکن است با تکیه بر نیرو های کار داخلی خود نتوانند به آن دست یابند. عبارت «نوآوری باز 6» در این زمینه استفاده می شود یعنی استفاده از منابع خارجی نوآوری مانند مشتریان، حامیان نام تجاری، دانشگاه ها و حتی رقبا.     امروزه تعداد قابل توجهی از شرکت های چندملیتی با استفاده از «نوآوری باز» به جمع آوری ایده های درخشان برای کسب و کار خود پرداخته اند. ideaconnection.com و MyStarbucksIdea.com از جمله سایت های فعال در این حوزه هستند.    حتی مکالمه مداوم ما با مشتریان Wrike از کانال های مختلف ارتباطی مثالی از نوآوری باز است و بسیاری از ویژگی های جدیدی که بعدها به این محصول اضافه شد تحت تاثیر پیشنهادهایی بود که از مشتریان خود دریافت می کردیم.
    
 همکاری با انبوه مردم
دنیای موسیقی جایی است که عملاهمکاری در همه بخش های آن موجود است. نه تنها میان نوازندگان و خوانندگانی که از سایر همکاران در این حوزه دعوت می کنند تا یک قطعه را با همکاری هم اجرا کنند، بلکه میان هنرمندان و طرفدارانشان.برای مثال جوامع مبتنی بر وب مانند Indaba و Tlenthous به طور منظم به اجرای مسابقات ریمیکس می پردازند که توسط هنرمندان مشهور حمایت مالی می شود. در این مسابقات نوازندگان آماتور داوطلب با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان قرار می گیرد ریمیکسی از آهنگ های یک هنرمند را می سازند و در نهایت هنرمندی که حامی مسابقه است ریمیکس برنده را از میان صدها شرکت کننده انتخاب کرده و در آلبوم خود استفاده می کند یا به برنده جایزه می دهد.    چاپگرهای7 وسیله هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید از عکس هایی که در کامپیوتر خود دارید، نمونه سه بعدی واقعی بسازید.
 
امروزه مدل سازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی، معماری، طراحی صنعتی، روباتیک، صنایع هوافضا و... کاری رایج است و از جمله مهم ترین حوزه هایی است که «همکاری» در آن روزانه اتفاق می افتد.     چاپ سه بعدی7 به عنوان یک تکنولوژی خطرناک محسوب می شود که باید تحت قانون گذاری شدید قرار گیرد زیرا ازطرفی امکان ایجاد سلاح های گرم پلاستیکی را فراهم می کند و از طرفی به عنوان انقلابی در ساخت نیز محسوب می شود، زیرا امکان تولید ارزان قیمت ابزارهای پزشکی مانند پروتزهای روباتیک را فراهم کرده که پیش از این تولید آنها بسیار گران قیمت بود.    اما فعالیت واقعی در این حوزه پیش از اینکه به عمل چاپ سه بعدی وابسته باشد، متکی بر جوامع علاقه مند به این حوزه است که تجارب خود را بایکدیگر به اشتراک می گذارند. این افراد با به اشتراک گذاری، ویرایش و بحث درمورد نقشه های دیجیتال برای تولید کالاهای سه بعدی، به ایجاد یک فرهنگ کامل از همکاری در این حوزه پرداخته اند.    نمونه های بسیار دیگری از سایت ها وجود دارد که براساس محتوای تولید شده توسط کاربران خود گذران زندگی می کنند که در بالاتنها به نمونه هایی از آنها اشاره شد.
    
 چرا همکاری برای پیشرفت ضروری است؟
برای پاسخ به این سوال این گونه آغاز می کنم که آیا اصلاهمکاری برای ترقی لازم است یا نه؟ بله و در حال حاضر بیش از هر زمان دیگر. عدم جار و جنجال تبلیغاتی اخیر درزمینه همکاری نشان می دهد که این مفهوم در فلسفه کاری بسیاری از سازمان ها جای گرفته و اگر شما هنوز این روند را درپیش نگرفته اید هرچه سریع تر باید تغییرات لازم را اعمال کنید. این باید بخشی جدایی ناپذیر از دی ان ای هر شرکتی برای زنده ماندن و رشد باشد که دو دلیل برای این ضرورت مطرح شده:
بهره وری سازمان افزایش می یابد
    1- با اعمال همکاری در داخل سازمان از طریق ابزارهای اجتماعی رسانه ای، ویدئو کنفرانس یا ویکی- یک اپلیکیشن مبتنی بر وب است که به مردم اجازه می دهد به افزودن، تغییر با حذف مفاهیم در همکاری با دیگران بپردازند، کمک بگیرید.     جای تعجب نیست که استفاده از ابزارهای رسانه جمعی برای ارتباط داخلی در یک تیم منجر به یافتن دیدگاه های مشترک در زمینه کاری تیم شود. 

    2- با همکاری خارج از سازمان با مشتریان، شرکا و فروشندگان از طریق انجمن های کاربری، نظرات مطرح در وبلاگ ها، توییتر، فیس بوک، شرکت در وب کنفرانس ها و سایت های میت آپ 8 بازخورد هایی را جمع آوری می کنید که منجر به افزایش نوآوری در کسب و کار شما می شود.در Wrike بازخورد از مشتریان مستقیما بر ویژگی هایی که ما برای نرم افزار مدیریت پروژه خود ارائه می دهیم تاثیر می گذارد. مشتریان صریحا بیان می کنند به چه نوع پیشرفتی در نرم افزار نیاز دارند و این همکاری به طور مداوم باعث بهبود محصول ما می شود.
    
    پاورقی:
    1- Collaboration
    2- Crowdsourcing: جمع سپاری نوعی برون سپاری است ولی نه به شرکت ها یا سازمان های خاص، بلکه به افرادی وسیع از طریق فراخوان عمومی که اغلب اینترنت است.
    3- crowdfunding
    4- Andrew Filev
    5- Robot Turtles
    6- open innovation
    7- D printing
    8- Meetup سایت های که درآن محل سکونت و حوزه علاقه مندی خود را وارد کرده و سایت کمک می کند که مکان و زمان مناسبی تنظم شود تا بتوانید با گروهی از اعضای دیگر سایت که علاقه مندی مشترکی با شما دارند ملاقات کنید.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
همه چیز درباره هوش مصنوعی به زبان ساده
زندگینامه ریاضیدانان ایرانی: حکیم عمر خیام
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
اتحادهای ریاضی
بزرگترین ریاضیدان های تاریخ
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
ابوریحان بیرونی، دانشمند ایرانی که همه چیزدان بود