شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ 3857 0 2

جنبش کتابخانه ی خانگی زیمبابوه در سال ۱۹۷۹ در حراره از سوی دو زن که پایه گذار خدمات کتابخانه ی کودکان بودند، آغاز شد

کاشتن دانه‌ی آموزش در کودکی، کتابخانه خانگی

جنبش کتابخانه ی خانگی زیمبابوه در سال ۱۹۷۹ در حراره از سوی دو زن که پایه گذار خدمات کتابخانه ی کودکان بودند، آغاز شد. این دو زن کتابخانه های کوچکی در خانه های خود تشکیل داده اند و مادر یا عضو دیگری از خانواده در جایگاه قصه گو و کتابدار انجام وظیفه می کند.
 
یکی از این زنان الن وان گانا که مادر پنج فرزند است، تصمیم گرفت داستان هایی را که خود به زبان های محلی شونا و ندمیل نوشته بود، برای بچه ها بخواند و نتیجه را بررسی کند. ازاین رو گروهی از کودکان محله را به خانه اش دعوت کرد و آن ها از شنیدن داستان هایش لذت بردند. کم کم، گروه بزرگتر شد زیرا هربار کودکان، دوستان خود را به همراه می آوردند. آن ها هر یکشنبه بعداز ظهر برای امانت گرفتن کتاب و شنیدن قصه ها گرد هم می آمدند. بدین ترتیب جنبش کتابخانه ی خانگی پا گرفت و به زودی سه کتابخانه ی دیگر هم شروع به کار کردند. سرانجام مسئولان رسانه های جمعی از پایه گذاران طرح کتابخانه ها دعوت کردند تا درباره ی طرح خود برای مردم توضیح دهند.
 
به دنبال معرفی این طرح که نام "کاشتن دانه‌ی آموزش در کودکی" بر آن نهاده بودند، درخواست هایی از طرف مردم دیگر مناطق کشور دریافت شد که علاقه مند به اجرای این بودند. اجرای این طرح تجربه ای پربار برای مدیران این پروژه بوده است، زیرا کودکانی که عضو کتابخانه های خانگی بودند دربزرگسالی انسان هایی علاقه مند به کتاب و کتابخوانی شده اند و بزرگسالان کم سوادی هم که در طرح کتابخانه ی خانگی شرکت کرده اند به کتاب های کودکان علاقه مندند زیرا می توانند آن هارا بخوانند.
 
"جنبش کتابخانه ی خانگی" ازسوی مقامات زیمبابوه به عنوان یک سازمان رفاهی و غیر انتفاعی با نام "انجمن کوریا راموبویدزیدزو" شناخته شده است.
 
طرح کتابخانه ی خانگی با توجه به وضعیت کشورهای آفریقایی برنامه ریزی شده است است: نبود کتاب به ویژه به زبان های بومی، نبود کتابخانه ی کودکان و آموزش کتابداری برای کتابخانه کودکان، برای کشورهایی که با مشکلاتی مانند فقر،‌ مهاجرت از مناطق روستایی، از دست دادن همبستگی خانوادگی و نبود احترام برای فرهنگ خود روبه رو هستند. طرحی مانند کتابخانه ی خانگی که کم هزینه و انعطاف پذیر است، می تواند راهی به سوی حفظ و گسترش سنت و فرهنگ آفریقایی باشد. این طرح در سال ۱۹۹۰برنده ی جایزه ی آساهی شد و آوازه جهانی یافت. ولی متاسفانه در حال حاضر فعالیت آن متوقف شده است.
منبع
خوانک

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
ریاضیات قرن ۱۷ میلادی
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
هوش (IQ) چیست؟
اعجوبه مارپیچ ریاضی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
کارتون/ شب امتحان!
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی