شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
يکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳ 7593 1 1

مفهوم مسئولیت ناظر به جرایمی که توسط هوش مصنوعی رخ میدهد، هنوز به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است و تحقیقات ناظر به آن بسیار محدود است.

معرفی کتاب: مسئولیت حقوقی سیستم های هوش مصنوعی

کتاب "مسئولیت حقوقی سیستم های هوش مصنوعی" در رابطه با نظریه ای حقوقی بحث میکند که جرایم ناشی از سیستم های هوش مصنوعی را توضیح میدهد. طبق مباحث مطروحه در این کتاب، سیستمهای هوش مصنوعی میتواند هم به عنوان مرتکب جرایم و هم به عنوان شریک یا ابزار مرتکبین مورد استفاده قرار گیرد. نظریه حقوقی عمومی ارائه شده در این کتاب مبتنی بر حقوق کیفری موجود در عمده نظامهای حقوقی توسعه یافته است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، وسایط نقلیه بدون سرنشین، سیستمهای جراحی پیچیده، سیستمهای کامپیوتری صنعتی، الگوریتمهای تجاری و دیگر سیستمهای هوش مصنوعی، به نحو گسترده ای برای اهداف صنعتی و شخصی استفاده میشوند. اما زمانی که یکی از اینگونه سیستمها موجب ایراد خسارت میشود، بحث مسئولیت حقوقی مطرح میشود. مثال آن زمانی است که یک وسیله نقلیه بدون سرنشین موجب ایجاد تصادف میشود، یا یک سیستم جراحی اتوماتیک، موجب خطای جراحی شود و یا اینکه الگوریتم های تجاری منجر به ایجاد کلاهبرداری شوند.
 
چه کسی باید در چنین مواردی به عنوان مسئول شناخته شود؟ سازنده، برنامه نویس، کاربر و یا خود سیستم هوش مصنوعی؟ این سوالاتی است که به نحوی بسیار نوین و البته مشروح در این کتاب مورد بررسی قرار میگیرد.
 
مفهوم مسئولیت ناظر به جرایمی که توسط هوش مصنوعی رخ میدهد، هنوز به درستی مورد بررسی قرار نگرفته است و تحقیقات ناظر به آن بسیار محدود است. در مقابل پیشرفت علم و فناوری، مدام موجب رودرو شدن افراد و جامعه با چالشهای جدید میشود. ایده مسئولیت ناشی از سیستمهای هوش مصنوعی یکی از این چالشهاست که در این کتاب به نحوی مفصل به آن پرداخته میشود.
 
این کتاب توسط انتشارات بین المللی اسپرینگر و در اواخر سال ۲۰۱۴ چاپ شده است. نویسنده این کتاب آقای گابریل هالوی است که کتابها و آثار متعددی در حوزه حقوق کیفری مدرن در سابقه علمی خود دارد.
منبع
وکیل

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 
  1. هادی دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ --- ۱۹:۵۷:۲۵

    مجموعه محترم آی هوش؛
    با سلام و تقدیم احترام.
    بنده دانشجوی ارشد حقوق بین الملل هستم و موضوعی که برای رساله ام انتخاب کردم(البته در ذهنم)، مسئولیت بین المللی دولتها ناشی از بکارگیری سیستم های دارای هوش مصنوعی هستش. ولی تا جایی که امکانش رو داشتم و جست و جو کردم، منبع مناسب فارسی یا حتی انگلیسی و لاتین زیادی برای این موضوع پیدا نکردم تا جاییکه با وجود علاقه شخصیم، تصمیم به تغییر عقیده دادم. ولی هنوز هم معطوف به این موضوع هستم. اگر راهنمایی ازتون برمیاد، استدعا میکنم دریغ نکنید.
    سپاسگزارم

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
ریاضیات قرن ۱۷ میلادی
ضریب هوشی نابغه‌ها چند است؟
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
هوش (IQ) چیست؟
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
اعجوبه مارپیچ ریاضی
زندگینامه بزرگان ریاضی: اقلیدس، کلید هندسه