شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۲ 4603 0 4

کودک شما بیش از هر چیز دیگری نیازمند آن است که بداند، در دورها و یا شاید هم در نزدیکی های خانه او جایی هست که نامش کتاب فروشی است

کتاب‌فروشی و خرید کتاب برای کودک

کودک شما بیش از هر چیز دیگری نیازمند آن است که بداند، در دورها و یا شاید هم در نزدیکی های خانه او جایی هست که نامش کتاب فروشی است. او می تواند به آن جا مراجعه کرده و کتابی را که می خواهد بخرد یا سفارش بدهد. مهم تر از آن این که می تواند به آنجا مراجعه کرده و کتاب های جدیدی را مورد بررسی قرار دهد. باز هم مهمتر از همه این که شما فرصت خرید کتاب های خوب را برای کودکان دیگر فراهم می کنید. زیرا وقتی کتابی را سفارش می دهید، کتاب فروش علاوه بر سفارش شما تعدادی نیز برای معرفی و فروش به دیگران سفارش می دهد. چرا که اصولاً سفارش و به خصوص پافشاری در سفارش کتاب، نشانه آن است که این کتاب، کتاب خوبی است. پس می توان آن را به دیگران نیز توصیه کرد تا بخوانند. پس شما با سفارش خویش فرصت مناسبی را برای دیگران فراهم می کنید تا از بهترین کتاب ها بهره مند شوند.

 اگر شما به همراه کودک خود به کتاب فروشی رفته و کتاب های مورد توجه او را برایش سفارش بدهید:یعنی شما برای مطالعه کتاب کودک خود ارزشی بیش از خرید اتفاقی کتاب در نظر دارید. لذت خرید کتاب را از او دریغ نداشته اید. وقتی کودک شما در انتظار کتاب مورد علاقه خویش است، در ذهن خویش پیرامون عنوان کتاب به رویا پردازی روی آورده و این بزرگ ترین عمل رشد تخیل کودک شما خواهد بود.

آن چه که باید بدانیم:
سیستم اقتصاد نشر کتاب دارای پیچیدگی های خاصی است که به طور باور نکردنی باعث حذف حضور کتاب های خوب از رف کتاب فروشی ها می شود و اگر شما به عنوان خریدار از این پیچیدگی ها آگاه نباشید در هنگام خرید کتاب دچار مشکل خواهید شد. برای خرید کتاب مشخصات کامل کتاب که دربردارنده ی نام کتاب، نام نویسنده، نام مترجم، ناشر.... است را به همراه داشته باشید.

در صورتی که کتاب مورد نظرتان  در کتاب فروشی پیدا نکردید می توانید با مقداری پول به عنوان پیش پرداخت و مشخصات کتاب هر کتابی را به نزدیکترین کتاب فروشی کتاب محل زندگی خود سفارش دهید تا برای شما تهیه کند در فاصله یک روز در تهران و با فاصله چند روز در شهرستان ها کتاب مورد نظر به دست شما برسد. ولی اگر می خواهید اندکی بیشتر درباره چگونگی سیستم خرید و فروش کتاب آگاهی داشته باشید می توانید به خواندن خود ادامه بدهید.

چاپ کتاب با کیفیتی بسیار خوب که بتواند برای کودک ونوجوان کتابی مناسب باشد بسیار پر هزینه بوده و مستلزم پرداخت هزینه های بسیاری است. و سیستم قیمت گذاری کتاب به طوری است که برای بازگشت سرمایه اولیه، باید هزینه اولیه تولید کتاب با ضریب سه محاسبه گردد تا بتواند هزینه اولیه تولید را جبران کند. و این فرمول قیمت پشت جلد کتاب با کیفیت خوب را به طور قابل توجهی بالا می برد که این امر نیز به نوبه خود باعث کاهش خرید از سوی کسانی می شود که به علت عدم شناخت از محتوای کتاب ها به خرید کتاب هایی می پردازند که قیمت کم تری دارند. این دلیل بسیار ساده اما مهم، باعث حذف کتاب هایی می شود که هر یک می توانند به نوبه خود باعث شکوفایی ذهن کودکان ما گردند. این در حالی است که کتاب های بی محتوا با تصاویر کارتونی که بر روی رف همه باجه های روزنامه فروشی دیده می شود با هزینه بسیار اندک تولید شده هنگامی که کتابی را به یک کتابفروش سفارش می دهید تا برای شما تهیه کند او درخواست شما را در دفترچه روزانه خود یادداشت کرده و با یک تلفن ساده به یکی از مراکز پخش کتاب مورد نظر شما را سفارش می دهد تا در اولین فرصت ممکن تهیه شود.

هر کتابی پس از تولید به سیستم پخش کتاب سپرده می شود تا در اختیار کتاب فروشی ها قرار بگیرد. سیستم های پخش برای بازاریابی هر کتابی آن را نزد کتابفروش برده و اصطلاحاً آن را ویزیت می کنند. و در صورت تمایل کتابفروش برای فروش کتابی خاص آن را در اختیار او قرار می دهند. و بهتر است بدانید که مراکز پخش کتاب همانند یک شبکه بسیار وسیع عمل می کنند. به طوری که با یک تلفن ساده می توانند به هر کتابی که مشخصات کامل آن را در اختیار داشته باشند دسترسی پیدا کنند. فقط به یک شرط و آن این که آن ها مطمئن باشند که کسی هست که آن را خواهد خرید. و اگر شما با نیازی که برای خرید کتاب خوب احساس می کنید به سمت کتاب فروشی ها حرکت کنید، این نیاز اطمینان را به مراکز پخش منتقل خواهیم کرد.

مشخصات یک کتاب به کتاب فروش یاری می رساند تا بداند کتاب درخواستی شما را به کدام یک از مراکز پخش کتاب سفارش بدهد تا برای شما بیاورند.  مطمئن باشید که با در دست داشتن مشخصات یک کتاب هیچ مشکلی برای خرید کتاب نخواهید داشت مگر در مورد کتاب هایی که چاپ آن ها به پایان رسیده و در بازار کتاب موجود نباشند.

یکی از ده ها دلیل عدم حضور کتاب خوب کودک و نوجوان در کتاب فروشی ها قیمت ارزان این کتاب ها نسبت به کتاب های بزرگسال است. لازم است بدانید که سود فروش یک کتاب در کتاب فروشی به صورت در صد تخفیف پشت جلد هر کتاب محاسبه می شود که هر چه قیمت کتاب بالاتر باشد سود بیشتری نصیب کتاب فروش می شود. پس مسلم است که اگر شما بخواهید یک کتاب دویست تومانی را به یک کتاب فروش سفارش بدهید ممکن است او هرگز چنین سفارشی را نپذیرد چرا که از این فروش سود چندانی نخواهد برد. برای حل این مشکل می توانید تعداد کتاب های بیشتری را سفارش دهید. مثلاً پنج عنوان گوناگون از کتاب های مختلف به طوری که مجموع قیمت های پشت جلد آن ها به چند هزار تومان برسد.

نایاب بودن کتاب یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن روبرو خواهید شد برای حل این مشکل می توانید به کتابخانه های عمومی مراجعه کرده و از سیستم های مجهز آن ها استفاده کنید.

اگر کتاب درخواستی شما از لیست کتاب هایی است که توسط ناشران دولتی چاپ شده است برای خرید این کتاب ها باید به کتاب فروشی های اختصاصی خود این ناشران مراجعه کنید چرا که این گونه کتاب ها در سیستم پخش کتاب غیر دولتی حضور ندارند و کتابفروش هم نمی تواند به سادگی برای شما تهیه کند. در صورتی که هیچ یک از راه ها ی بالا کارساز نبود، با خود ناشر تماس گرفته و  از او بپرسید که کتاب مورد نظر خودتان را چگونه می توانید خریداری کنید. ولی از شما خواهش می کنیم برای یاری جامعه خویش  سعی کنید کتاب های تان را از کتاب فروشی خرید کنید.

چرا ما توصیه می کنیم که شما حتماً از کتاب فروشی کتاب های خودتان را بخرید؟
زیرا کتاب فروشی یکی از ارکان مهم اقتصاد نشر به شمار می رود که به عنوان بازوی اصلی و توانای اقتصاد نشر در دورترین نقطه ای که هیچ ناشری توان حضور در آن جا را ندارد حضور دارد. یعنی کتاب فروشی نمایشگاهی است سی صد و شصت پنج روزه که بدون هیچ برنامه ریزی در نزدیک ترین محل زندگی شما حضور دارد. و اگر شما کتاب های خودتان را از او خرید کنید، نشانه آن است که او می تواند به شغل خود ادامه دهد.

یکی دیگر از راه های خرید کتاب خرید اینترنتی از وب سایت های فروش کتاب است.
 
منبع
کتابک
کلمات کلیدی

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
اتحادهای ریاضی
سیستم عدد نویسی رومی
روش بازی شطرنج در کامپیوتر