پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳ 6990 0 2

درباره «اسکار» یکی از موفق ترین انیمیشن های تلویزیونی در جهان

دردسرهای مارمولک بودن

«اسکار» نام انیمیشنی است که بارها در برنامه های کودک و نوجوان شبکه های مختلف سیما به آنتن پخش سپرده شده است. اسکار، یک انیمیشن بدون کلام است که از سوی کمپانی های تیم تو و تویا اینترتینمنت و شرکت پخش کننده کیک اینتر تینمنت ساخته شده است.

این سریال کار مشترک کشور فرانسه و کره جنوبی است و هنرمندان این دو کشور به طور مشترک، نویسندگی و کارگردانی این مجموعه را برعهده داشتند. این مجموعه انیمیشن در یک فصل ۷۸ قسمتی و به صورت اپیزودیک ساخته شده است که هر قسمت آن ۵.۷ دقیقه است. این مجموعه محصول سال ۲۰۰۹ است.

یک کمدی روان
برنامه اولیه این انیمیشن به صورت یک سری کارهای کوتاه یک تا دو دقیقه ای به نام اوه ایسیس ساخته شد. این کار به شیوه سه بعدی ساخته شده است و از نقاط مثبت آن رندر خوب کار و کمدی روان آن بود.

این سری کارتون از سال ۲۰۰۷ از شبکه های تلویزیونی متعددی مثل دیزنی آسیا، استرالیا و کارتون نت ورک آمریکای لاتین و شبکه ام بی سی ( عرب) در بیش از ۷۰ کشور دنیا پخش شده است.

این اثر برای گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال ساخته شده است و تاکنون در چند جشنواره انیمیشن، برنده جوایز متعدد شده است؛ از جمله: جایزه بهترین سریال انیمیشن در بیستمین دوره جشنواره بین المللی برزیل (انیماموندی) در سال ۲۰۱۲، جایزه کار مردمی بهترین سریال انیمیشن در جشنواره voix de toiles فرانسه در سال ۲۰۱۲ و جایزه دوم سریال های تلویزیونی در جشنواره بین المللی انیمیشن اکسپتون در آرژانتین را از آن خود کرد.

همچنین این اثر، منتخب جشنواره انسی ۲۰۱۱، سیگراف آسیا، انیما و جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوانان جمهوری چک بوده است.

ماجراهای این مجموعه براساس زندگی مارمولک کوچکی به نام اسکار شکل گرفته است که داستان های آن در صحرای دور افتاده ای که خصوصیاتی از چند صحرای واقعی مثل صحرای کالاهاری یا بیابان های آمریکای شمالی دارد، رخ می دهد و فقط یک بزرگراه آسفالته از میان این صحرا می گذرد که گهگاه کامیون های مختلفی از آن عبور می کنند.

شخصیت اصلی این مجموعه اپیزودیک اسکار است که همیشه با گروه سه نفره پاپی روباه گوش دراز، باک کرکس و هاچی کفتار و البته مرغ ها مشکل دارد. اسکار با وجود خطرات زیادی که مرغدانی دارد (مارمولک غذای مطلوب مرغ هاست) به مرغدانی دستبرد می زند و بعضی وقت ها ـ اگر خوش شانس باشد ـ یک تخم مرغ هم از مرغدانی می دزدد.

او معمولا در جستجوی غذا و آب است و بعضی وقت ها هم در ته بطری ها آب پیدا می کند؛ اما معمولا قبل از این که آن را بخورد غذا یا آبش را از دست می دهد.

یک واحه، تنها منبع آب تازه این منطقه است؛ اما وجود تعداد زیادی تمساح گرسنه و ترسناک، دسترسی به آن را غیرممکن می کند.

باوجود بدشانسی های مکرر اسکار در همه کارها، او خیلی با اراده است و هرگز تسلیم نمی شود. حتی گاهی زندگی آن قدر به او تنگ می شود که مدام دم خود را از دست می دهد، اما خوشبختانه دم اش به سرعت دوباره رشد می کند. او دائما و در نهایت کم شانسی با گروه سه نفره درگیری پیدا می کند، حتی در مواقعی که نهایت سعی اش را می کند که کاملا از آنها جدا باشدبازهم روند ماجراهای داستان به گونه ای پیش می رود که اوبازهم با این گروه سه نفره که معمولا دل خوشی از او ندارند روبه رو می شود و همین روبه رو شدن با این سه نفر است که ماجراهای مفرح هر اپیزود را فراهم می کند.

یک صحرای بی انتها
در صحرا، راسو هم مثل اسکار در رده های پایین حیات قرار دارد و در حالی که بقیه همسایه ها برای بوی بد راسو از او گریزان هستند، اسکار از این بو ناراحت نیست و حتی سعی می کند با او دوست شود. هدف اسکار در هر قسمت متفاوت است؛ اما هدف همیشگی او یافتن آب و غذا به هر قیمتی است.

پاپی، رئیس گروه سه نفره و با هوش ترین فرد در بین آنهاست. او همیشه در حال دستور دادن و نقشه کشیدن است. به علاوه او خیلی هم حریص است و همیشه سعی می کند با حیله یا زور، بیشترین سهم غذا را خودش تنهایی بردارد.

پاپی بعضی وقت ها با اسکار یا روکو قرار می گذارد تا چیزی را که می خواهد، برایش بیاورند؛ اما در نهایت همیشه تقلب می کند و سر آنها را کلاه می گذارد. همچنین پاپی، مراقب باک و هارچی است و با کمک آنها بیشتر از اسکار، روکو یا کامیون مانولو دزدی می کند.

هاچی هم عضو دیگر گروه سه نفره است و بازوی این گروه است. او خنگ ترین عضو گروه است و بیشتر اوقات بدون این که درکی از وخامت اوضاع داشته باشد، کار خودش را انجام می دهد. خنگ بازی های او اغلب کفر پاپی را درمی آورد و موجب می شود که پاپی او را تنبیه کند. البته شاید بتوان گفت که او بچه وارترین، بی گناه ترین و دوست داشتنی ترین عضو گروه است. او از تنهایی می ترسد و مثل بچه ها گریه می کند. از آنجا که او قوی ترین فرد گروه است همیشه باید چرخ دستی گروه را هل بدهد که البته برایش خیلی لذت بخش است. هاچی به عکاسی هم خیلی علاقه مند است، اما خیلی استعداد در این کار ندارد. باک یک کرکس خسته کننده است که در کنار پاپی و هاچی سعی در گرفتن اسکار یا به دست آوردن آب و غذا دارد.

روکو، سگ مانولو، راننده کامیون است و وقتی که گروه خشن سه نفره او را تحت فشار می گذارند تا از او غذا بگیرند، کاری می کند که دیگر فکر چنین کاری به سرشان نزند. او از حریم خود در برابر هر کسی از جمله اسکار دفاع می کند. روکو با وجود این که به زندگی در صحرا اصلا عادت ندارد، بدون کامیونش نمی تواند در تعقیب اسکار یا گروه سه نفره موفق شود.

وقتی شما یک مارمولک تنها در یک محیط بی رحم باشید، زندگی می تواند خیلی خشن باشد و به نظر می رسد که همه دنیا علیه شما هستند و باید در همه جهت مبارزه کنید. در این صحرا یک گروه سه نفره هم همیشه به دنبال غذا و آب هستند و همیشه با اسکار در حال رقابت هستند و از او سوءاستفاده می کنند، اما هر وقت هم پای منافع خودشان به میان می آید با او همکاری می کنند. اینها هم مثل وایل ای کایوت که رود رانر را تعقیب می کند، اغلب در حال سقوط از صخره های بلند هستند و تا وقتی که آنها وضع خود را درک نکرده اند، قانون جاذبه هم به تأخیر می افتد.

در این ماجرا ها چند شخصیت فرعی هم حضور دارند. از جمله می توان به مانولو راننده کامیون ـ که اقلام مختلفی را حمل می کند ـ مرغ های داخل مرغدانی و تمساح هاومارمولک ماده ای که دوست اسکار ـ است، اشاره کرد. مانولو اغلب اوقات پشت فرمان کامیون خواب است و سگش کامیون را می راند!

سوسک ها هم دوستان اسکار هستند که در بعضی مواقع در شرایط سخت به او کمک می کنند. جونیور هم فرزند خوانده اسکار است که تا به حال یک بار بیشتر در برنامه ها دیده نشده است و به نظر می رسد که قرار است که مارمولک بسیار بزرگ تر و درشت تری از اسکار بشود.

کارگردان ها و نویسندگان
کارگردان های این سریال تاکنون تای سیک شین، فابریزی فاکوت، فدریک مارتین و یوشیمیچی تامورا بوده اند. نویسندگان این اثر نیز سیلوین اویدو، نیکولاس گالت، فدریک مارتین، آرتور کواک و تای سسیک شین هستند.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

اتحادهای ریاضی
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
زندگینامه بزرگان ریاضی: سرینیواسا رامانوجان
معرفی کتاب: دايرةالمعارف رياضيات (جلد اول): رياضيات مقدماتی
اصل شمول و عدم شمول
تست هوش: مثلث ها را بشمارید.
مریم میرزاخانی معادله مرگ را نوشت
قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20