شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ 4686 0 3

سال ها پیش بود که شما جبر و مثلثات، علوم و ریاضی، ادبیات و سایر درس های مدرسه را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشتید. اما حالا نوبت فرزندتان است که هر روز با یک کوله پشتی پر از مشق شب و تکالیف مدرسه به خانه بر گردد و در بعضی از موارد نیاز به کمک و راهنمائی شما داشته باشد.

بازم مشق هایم دیر​شد!

سال ها پیش بود که شما جبر و مثلثات، علوم و ریاضی، ادبیات و سایر درس های مدرسه را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشتید. اما حالا نوبت فرزندتان است که هر روز با یک کوله پشتی پر از مشق شب و تکالیف مدرسه به خانه بر گردد و در بعضی از موارد نیاز به کمک و راهنمائی شما داشته باشد.

اگرچه زمانی خودتان دانش آموز بوده و تمام این دروس را یاد گرفته اید ولی اکنون شرایط تغییر کرده و مفاهیم درس ها نیز سخت تر و پیچیده تر از گذشته به نظر می رسد. مطالب و موضوعات جدیدی به سیستم آموزشی وارد شده و روش های آموزش نیز بکلی تغییر کرده و گاهی واقعا والدین در مقابل فرزند دانش آموز خود از نظر اطلاعات کم می آورند. اگر فکر کردن در این مورد شما را عصبی و نگران می کند و با ما هم عقیده اید مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

تظاهر به دانستن نکنید
اگر فرزند دانش آموزتان سوالی از شما پرسید و یا در یکی از درس ها ضعف داشت و خواست او را راهنمائی کنید در صورتی که قادر به پاسخگوئی نیستید لطفا تظاهر به دانستن جواب نکرده و با دادن جواب های نادرست او را بیش از پیش گیج نکنید. از این که بخواهید با مطالعه سریع درس، آن را فورا یاد گرفته و با معلومات گذشته تان تلفیق و پاسخی گمراه کننده به او بدهید پرهیزکنید.

در این گونه موارد با پیش بینی این روزها، از قبل با معلم مدرسه فرزندتان از طریق ایمیل، تلفن و یا پیام کوتاه در تماس باشید و از او کمک و راهنمائی بخواهید. همچنین از او بخواهید کتاب ها و منابعی را در این زمینه به شما معرفی کند تا در صورت نیاز به آنها مراجعه کنید. به عنوان مثال کتاب هائی وجود دارد که راهنمای والدین برای یادگیری دروسی مثل ریاضی است و شما با مراجعه به آن براحتی درس مربوطه را یاد گرفته و به فرزند خود منتقل می کنید. روش های تدریس با گذشته بکلی تغییر کرده و والدین نیازمندند که خود را با روش های نوین تطبیق داده تا ذهن فرزند دانش آموزش خود را از مطالبی که معلم در کلاس درس برایش توضیح داده منحرف نکنند.

از تکنولوژی های پیشرفته استفاده کنید
امروزه با وجود کامپیوتر و دسترسی آسان به اینترنت، پیداکردن هرگونه اطلاعات در مورد موضوعات مختلف درسی براحتی امکان پذیر است. والدینی که به کامپیوتر و اینترنت دسترسی دارند، به سرعت و سهولت می توانند از طریق آن درس مورد نظر را جستجو کرده و مطالعه کنند. با یک جستجوی ساده و در مدتی کوتاه می توانید مفاهیم دروس را به صورت آکادمیک و نظری بیاموزید و به کودکتان یاد بدهید. همچنین در این سایت ها می توانید عضوشده و با معلمان و اولیای دیگر نظرات خود را به اشتراک بگذارید و از تجربیات یکدیگر نیز بهرمند شوید. گاهی نیز مراکز آموزشی کلاس هایی برای آموزش دروس پایه ای به والدین برگزار می کند که می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

هنگام راهنمایی فرزندتان کار دیگری انجام ندهید
اگر درحال تهیه غذا برای افراد خانواده هستید، یا به گل و گیاه منزلتان رسیدگی می کنید، به تماشای تلویزیون مشغولید و یا در حال انجام هر کاردیگری هستید سعی نکنید در این شرایط به سوال فرزند خود پاسخ داده و یا به او آموزش بدهید. برای همراهی کردن او همه کارهای خود را کنار گذاشته و تمام حواس خود را معطوف درس او کنید. بدانید که در یک محیط درهم و برهم وآشفته نه تنها کمکی به فرزندتان نمی کنید بلکه شرایط موجود باعث بوجود آمدن مشاجره و کشمکش بین شما و فرزندتان نیز خواهد شد. هنگام کارکردن با او سعی کنید دچار استرس و عصبانیت نشوید زیرا این مساله موجب ترس و واهمه اش می شود و یادگیری او مختل خواهد شد. حتی اگر به سوالات شما پاسخ اشتباه می دهد خونسردی خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید همیشه به او آموزش دهید ولی هرگز جواب سوال را مستقیما به او ندهید بلکه با طرح سوالات کوچک و گام به گام او را به پاسخ نزدیک کرده تا جواب درست را خود پیدا کند. با رسیدن به جواب او را حتما تشویق کنید.

در دوره راهنمائی و متوسطه که دروس سخت تر و بیشتر است و تعداد معلمان زیادتر است، نیاز دانش آموزان به کمک درسی نیز بیشتر از قبل احساس می شود لذا والدین باید در رفع نقاط ضعف درسی آنها کوشا باشند.

اگر با تمام این شرایط بازهم قادر به کمک و راهنمائی فرزند خود نیستید یا وقت کافی ندارید حتما برای بکار گیری یک معلم خوب وقت و سرمایه بگذارید.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
زندگینامه ریاضیدانان: رویا بهشتی زواره
سیستم عدد نویسی رومی
آموزش ریاضی: تدریس مفهوم کسر
طنز ریاضی: لطیفه های ریاضی!
روش چندحسی فرنالد
رتبه هفتم کنکور سراسری ریاضی 93: بعد از آزمون فکرش را نمی‌کردم برتر شوم