شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ 4696 0 3

تیغ اتهام، زیر گلوی شرلوک هولمز

بازی: مدارک شرلوک هولمز

تصویری از بازی مدارک شرلوک هولمز

«مدارک شرلوک هولمز» یک بازی ماجرایی خوب است، که البته تا حدودی همان ابتدا با شخصیت پردازی و صداپیشگی افتضاح سه کودکی که آغازگر داستان هستند شما را دلسرد می کند. به هرحال وقتی به نسخه قبلی شرلوک هولمز نگاه می کنیم، می بینیم جدیدترین ساخته شرکت Frogwares واقعا ارزش دیدن دارد و بوضوح مشخص است که انتقاداتی که از نسخه قبلی بازی شده بود، موثر واقع شده است.
 
عنوان: مدارک شرلوک هولمز (The Testament of Sherlock Holmes)
پلتفرم: PC، Xbox۳۶۰، PS۳
ناشر: Focus Home Interactive
سازنده: Frogwares
سبک: ماجرایی
 

«مدارک شرلوک هولمز» یک بازی ماجرایی خوب است، که البته تا حدودی همان ابتدا با شخصیت پردازی و صداپیشگی افتضاح سه کودکی که آغازگر داستان هستند شما را دلسرد می کند. به هرحال وقتی به نسخه قبلی شرلوک هولمز نگاه می کنیم، می بینیم جدیدترین ساخته شرکت Frogwares واقعا ارزش دیدن دارد و بوضوح مشخص است که انتقاداتی که از نسخه قبلی بازی شده بود، موثر واقع شده است. محور داستان بازی در مورد اتهامی است که رسانه ها و جراید در مورد دست داشتن شرلوک هولمز در چند جنایت به او می زنند. بخش هایی از داستان کاملا اصیل است اما بخش هایی هم وجود دارد که از داستان های Conan Doyle الهام گرفته شده است.
 
داستان بازی از جذابیت و سرعت خوبی برخوردار است و اتفاقات جالبی در آن رخ می دهد تا جایی که حتی واتسون، دستیار و همراه همیشگی هولمز نیز به او مشکوک می شود و صد البته گره ای که انتهای داستان گشوده می شود، پاسخ همه چیز را می دهد. محیط ها و لوکیشن های مختلف و گسترده ای برای بازی خلق شده تا جایی که بعضی از سایت ها کنار سبک بازی کلمه Open World را هم ذکر کرده اند که چندان هم بیراه نیست. همچنین تغییر کاراکتر قابل کنترل از واتسون به هولمز و برعکس بر جذابیت گیم پلی افزوده و در عین حال لطمه ای به داستان وارد نکرده است. حتی در بخشی از بازی هدایت سگی باوفا به نام Toby را نیز به عهده می گیرید. هر چند این قسمت از بازی کمی طولانی می شود و بیشتر از آن چیزی که در ابتدا انتظار دارید به طول خواهد انجامید، با این حال برخی شرایط وجود دارد که در آنها احساس می کنید کاری بیهوده برای حل یک معما یا در بخشی از داستان انجام می دهید. این مشکلی است که به وفور در Ripper وجود داشت. خوشبختانه پازل های بازی از آن حالت بشدت منطقی و سختی که شما را یک کارآگاه واقعی و همه فن حریف قلمداد می کرد، خارج شده است. شرلوک و واتسون یک دفترچه دارند که تمام شواهد و مدارکی را که پیدا می کنند در آن یادداشت می کنند، اما نتیجه گیری از آنها دیگر کار شماست. در دفترچه تنها اشاره کوچکی به مدرک شده است، مثلا نوشته شده «شکنجه».
 
حالا شما می توانید یکی از سه فرضیه موجود را انتخاب کنید. شاید آن فرضیه به فرضیه دیگری ختم شود یا شاید به حدسی که در مورد یک مدرک دیگر زده اید، ربط پیدا کند و کنار هم به یک نتیجه گیری منجر شود که به رنگ سبز نوشته می شود. چیدمان این نقاطی که شما را به حل معما نزدیک می کند، در بازی به اندازه کافی خوب است و بلافاصله بعد از زدن هاتکی می بینید بیشتر نقاط نمایش داده شده را یا قبلا چک کرده اید یا حدس می زدید که به آنجا باید رفت. گزینه «رد کردن معما» در معماهای بازی دیده می شود که برای هر بازیکن مثل زهر تلخ است و از امتیاز بازی کم می کند، اما خیلی بهتر از آن است که برای همیشه در یک معما گیر کنید یا به دنبال راهنماهای بازی بیفتید! یکی از نقاط قوت بازی امکان تغییر زاویه دید بین اول و سوم شخص و حتی دوربین اشاره و کلیک است، که استفاده از هریک در بخش هایی از بازی واقعا ضروری است. این، از آن ویژگی هایی است که امیدواریم سازنده های بازی های ماجرایی نیز به آن توجه داشته باشند. صداپیشگی و صداگذاری بازی چنگی به دل نمی زند و گاهی پازل ها ناگهان بشدت سخت می شوند. البته در برابر ضعف های Ripper چیزی نیست. پایان بازی کمی عجیب است، اما رسیدن به این پایان دیدنی است. شک نداریم که طرفداران بازی های Frogwares از این عنوان حسابی راضی خواهند بود. دیگر دوستداران سبک ماجرایی و مریدان Lucas Games هم می توانند به مدارک شرلوک هولمز به عنوان ابزاری برای شناخت بهتر این شرکت نگاه کنند.

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
هوش سیّال در مقابل هوش متبلور
مدل یادگیری عمیق
آموزش ریاضی: تدریس مفهوم کسر
اهمیت آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی
طنز ریاضی: اثبات 2=1
زندگینامه ریاضیدانان: محمد خوارزمی
زندگینامه بزرگان ریاضی: ابوریحان بیرونی