سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ 2810 0 1

با گسترش استفاده از هوش مصنوعی، روند آموزش عالی نیز تغییر خواهد کرد.

تاثیر فیسبوک،گوگل و آمازون روی آموزش عالی چیست؟

تغییر روند آموزش عالی توسط "هوش مصنوعی"

با گسترش استفاده از هوش مصنوعی روند آموزش عالی نیز تغییر می‌کند. به گزارش یونیورسیتی ورلد نیوز، تاثیر "فیس‌بوک"،"گوگل" و "آمازون" روی آموزش عالی قابل تأمل است.
 
این پلتفرم‌ها و صدها پلتفرم دیگر از هوش مصنوعی نشات می‌گیرند که از این میان می‌توان به"کلان داده‌ها"، "پردازش زبان"،"اتوماسیون" و "فناوری "رباتیک" اشاره کرد. این ماشین‌های هوشمند پتانسیل بالقوه‌ی بالایی دارند. شرکت‌های تحقیقاتی معتقدند که تا سال ۲۰۲۰ این الگوریتم‌ها تاثیر مستقیمی روی کار یک میلیارد کارگر در جهان خواهند گذاشت. 
 
شرکت مشاوره‌ای "مک‌کینزی" که معتبرترین شرکت مشاوره مدریت جهانی است، معتقد است تولید ناخالص جهانی در نتیجه "هوش مصنوعی" ۱۴ درصد افزایش خواهد یافت.
 
هوش مصنوعی تاثیرات قابل توجهی نیز در تحقیقات می‌گذارد. به عنوان مثال هوش مصنوعی به محققان کمک می‌کند که بسیاری از ترکیبات بالقوه را به عنوان منابع جدید دارویی شناسایی کنند.
 
ربات‌ها نیز می‌توانند برای آزمایش این داروها استفاده شوند و نمونه‌های دارویی روی آن‌ها به کار گرفته شود. ربات‌ها سبب افزایش سرعت و کارایی غربالگری می‌شوند. بنابراین کارهای ما تحت تاثیر "هوش مصنوعی" تغییر خواهد کرد.
 
آیا هوش مصنوعی می‌تواند تحصیلات عالی را نیز دستخوش تغییرات کند؟
دانشگاه "ام‌آی‌تی" (MIT) اخیرا دانشکده "هوش مصنوعی" و "محاسبات" در این دانشگاه ایجاد کرد. در دهه گذشته رشته‌های تحصیلی و مدارک جدیدی در این حوزه ایجاد شده است. این روند ادامه دارد و دوره‌های جدیدی نیز ایجاد خواهد شد. آلمان هم‌اکنون یک دوره جدیدی برای دانشجویان پزشکی خود برگزار می‌کند.
 
این دوره با نام "پزشکی در عصر دیجیتال"  مطرح می‌شود و بر مهارت‌های کلیدی دیجیتالی پزشکان که نیاز پیدا خواهند کرد تمرکز می‌کند. در این دوره‌ها نحوه ارتباط بین پزشکان و بیماران در عصر اینترنت ارائه داده می‌شود. از دیگر موضوعات تدریسی در این کلاس‌ها استفاده از داده‌ها و بانک بیماران، سیستم‌های جراحی رباتیک و پزشکی از راه دور است.
 
پزشکی از راه دور یا دورپزشکی به کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای فراهم آوردن مراقبت سلامت و خدمات و حمایت از بیمار یا امدادشونده در زمانی که فاصله جغرافیایی بین دو گروه فراهم کننده و گیرنده خدمات پزشکی وجود داشته باشد گفته می‌شود.
 
برآورد شده است که به دلیل توسعه "هوش مصنوعی" و "فناوری رباتیک" تا سال ۲۰۲۲ کارمندان نیاز خواهند داشت که مهارت‌های بیشتری بیاموزند و تحت آموزش قرار بگیرند. در آینده‌ای نزدیک نیروی کار میان انسان و ماشین‌ها تقسیم خواهد شد و این وظیفه را "هوش مصنوعی" و ربات‌ها به عهده خواهند گرفت. بنابراین آموزش عالی نیز باید در راستای سازگاری با این فناوری‌ها براید.
منبع
ایسنا

آی هوش: گنجینه دانستنی ها و معماهای هوش و ریاضی

نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاه های آی هوش نمی باشد.
آی هوش: مرجع مفاهیم هوش و ریاضی و انواع تست هوش، معمای ریاضی و معمای شطرنج
 
در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان، رعایت برخی موارد ضروری است:
 
-- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
-- آی هوش مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
-- آی هوش از انتشار نظراتی که در آنها رعایت ادب نشده باشد معذور است.
-- نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.
 
 
 
 

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

قواعد بخش پذیری بر اعداد  1 تا 20
بررسی تعلیم و تربیت از دیدگاه جان دیوئی
طنز ریاضی: اثبات 5=2+2
سیستم عدد نویسی رومی
زندگینامه بزرگان ریاضی: اواريست گالوا
تعریف هوش از نگاه آلفرد بینه
طنز ریاضی: اثبات 2=1
زندگینامه ریاضیدانان: جان فوربز نش
اتحادهای ریاضی